top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 24. 12. 2020 – 3. 1. 2021.

Updated: Feb 6, 2021

>Župski listić * Jelsa * Br. 51/2020. (744) MISE: „POLNOĆKA“ u četvrtak u 20 sati; Na dan Božića: u 8h , u 10h i u 17h Nedjelja 27.12: SV.OBITELJ u 10h i 17h Radujte se, narodi * Isus nam se porodi! SRETAM I BLAGOSLOVLJEN BOŽIĆsuradnicima i prijateljima i svim svojim župljanima, svim ljudima dobre volje (i onima slabe volje) don Stanko. BOLESNICI: dogovorite kroz ove dane pohod svećenika i Sv. sakramenata! Četvrtak – BADNJAK: misa u 8h, navečer „POLNOĆKA“ u 20 SATI. U PETAK – BOŽIĆ: MISE u 8h, 10h i 17h ISPOVIJED: - uz svaku misu (u drugo vrijeme na poziv); NA BADNJI DAN: 11 – 12 (don Robert) i 16- 18 .(donToni O.) Subota 26.12: SV. STJEPAN: Mise u 10h i u 17h Nedjelja 27.12. SVETA OBITELJ (i Sv. Ivan)- BLAGOSLOV OBITELJI - Mise u 10h i 17h U 19h BOŽIĆNI KONCERT – iza zatvorenih vrata, možete ga pratiti u prijenosu. u ponedjeljak 28.12. – Nevina Dječica: misa i BLAGOSLOV DJECE u 17h; u četvrtak 31.12. – kraj (svarha) godine: ZAHVALNICA u 17 sati petak 1. 1. 2021.: SVETA MARIJA BOGORODICA - Nova Godina – Svjetski dan mira - BLAGOSLOV OBITELJI : MISE u 10h i u 17h Nedjelja 3.1. – 2. po Božiću * (BLAGOSLOV OBITELJI) MISE u 10h i u 17h - BLAGOSLOV OBITELJI već po treći put imat ćemo u crkvi, ove godine i s dodatnim razlogom, koji nam ograničava broj istovremeno prisutnih u crkvi, pa ćemo molitvu za naše obitelji protegnuti na sve božićne blagdane i to na obje mise (jutro/večer) – kako slijedi: 1. u nedjelju 27.12. - Sv. Obitelj * A *; 2. u petak 1.1.2021. – Nova Godinea – Sv. Bogorodica Marija * B * ; 3. u nedjelju 3.1. – 2. nedjelja po Božiću (1. u mjesecu) * A *; 4. u srijedu 6.1. – Bogojavljenje – Sveta Tri Kralja * B *; 5. u nedjelju 10.1. – Krštenje Gospodinovo (završetak božićnog vremena *A B *). Predlažem da se rasporedite, kao i prošlih godina, po „kvartovima“ Jelse: pod * A * oni koje je zadnjih godina blagoslivljao don Stanko, a pod * B * don Jurica, ali – naravno – smijete svoju obitelj zastupati u bilo kojem terminu. Ove godine u kovertama dobivate veliki obiteljski kalendar (na okretanje, sa slikama i prigodnim tekstovima), te džepni kalendarić. Podrazumijeva se i naljepnicu, tamjan… A VODA? Ako ste potrošili lanjsku (lurdsku), možete doći napuniti bočicu, bilo lurdskom bilo novoblagoslovljenom u krstionici, a ima još nešto i lurdskih bočica u pričuvi, zatražite ako vam treba. Naravno, sa zahvalnošću ćemo primiti i vaše novčane PRILOGE ZA ŽUPU, bilo u ovim prigodama u crkvi, bilo u drugo doba u župskom uredu. Neki su to već izvršili pa im od srca zahvaljujem, s onim klasičnim: Bog plati! Don Stanko ================================ MUZE NASPRAM KORONE Možda će vam biti zanimljivai moja predbožićna prepiska s prijateljem i kolegom iz splitskog sjemeništa Ivanom Rodićem, kojemu se svidjela moja pjesma OPROSTI NAM, GOSPODE OKLEVETANI (mogli ste je pročitati u Listiću), te je molio moje dopuštenje za objavu u Školskim novinama. Odgovorio sam mu u čet 10.12.2020: Dragi Ivane, Upravo sam se vratio s ugodnog kratkog izleta (samo je vrijeme bilo neugodno – pravi povodanj!) u Pridvorje (Konavle). Jučer sam se tamo, s dvojicom prijatelja iz Splita, lijepo družio s Lukom Paljetkom, a domaćin nam je bio zanimljivi bosanski fratar fra Ivan Kramar, kojega sam i upoznao preko Paljetka prošlog ljeta, na Redivivi u Selcima te na predstavljanju moje knjige u Selcima i ovdje u Jelsi. I fra Ivan je dobar pjesnik, odnedavno član DHK… Luki sam odnio rukopis za moju slijedeću knjigu RAZGOVORI S GOSPODINOM: on je i predložio taj naslov te će mi sada i nju rado urediti... Tu ulazi i ova pjesma… One tvoje male intervencije, umjesne i umješne, naravno, blagoslivljam….Želim vam Božićev blagoslov, radost i mir. Dragi moj don Stanko, Hvala na odgovoru, vezano za pjesmu, već ću smislit neku ilustraciju. A ovo Tvoje pisamce oživjelo mi je i drage uspomene na Luku Paljetka, kojemu sam svojedobno, dok sam bio direktor Školskih novina, objavio dvije knjige – zbirku „Singerica pod snijegom“ (1994., s predgovorom Ive Frangeša) i „Izabrane pjesme za djecu“ (1996.). U to vrijeme dosta sam se s njime družio u Zagrebu (i njegovom pokojnom suprugom Anamarijom), poslije su nam se, stjecajem okolnosti, veze prorijedile – zadnji put smo kontaktirali prije nekoliko godina kada sam ga zamolio da napiše svoj prilog za Školske novine za rubriku „Kako je započelo moje školovanje“ u kojoj su istaknuti hrvatski znanstvenici, kulturni i javni radnici objavljivali svoje uspomene na djetinjstvo i početke svoga školovanja. Šaljem Ti usput i fotografiju s predstavljanja zbirke Singerica pod snijegom u Društvu hrvatskih književnika 1994. (da vidiš koje se društvo oko te knjige okupilo): slijeva: moja malenkost, Tonko Maroević (predstavljač), Luko Paljetak, Ivo Frangeš (autor predgovora), glumac Zlatko Crnković (koji je kazivao stihove) i Anđelko Novaković (voditelj Tribine DHK). Nažalost, jedini smo još Luko i ja među živima. Srdačan Ti pozdrav šaljem iz maglovitoga Zagreba, uz najljepše želje za Božić. Luki sam proslijedio Ivanovu poruku i ovu fotografiju, on je srdačno uzvratio pozdrav. A moja je pjesma objavljena u Školskim novinama 22. 12. ------------------- ZALJUBLJENI KRALJ Neki se kralj ludo zaljubio u siromašnu i lijepu pučanku, pa je zapovjedio da je dovedu u kraljevski dvor jer se je ozbiljno nakanio njome oženiti i okruniti je za kraljicu.</div><div dir="auto" style="text-align: start;">No djevojka se onoga dana kad je ušla u kraljevsku palaču teško razboljela. Pozvali su najbolje liječnike i iscjelitelje u kraljev­stvu, ali sve uzalud. Život jadne djevojke visio je o tankoj niti. Očajni kralj ponudi polovicu kraljevstva onomu tko je izliječi. Ni nakon duga traganja takav se nije našao. Pojavio se samo neki stari mudrac i zamolio da nasa­mo razgovara s djevojkom. Nakon razgovora kralj ga uzbuđen primi očekujući dobre vijesti. -Veličanstvo«, reče mudrac, »imam pouzdan lijek za vašu zaručnicu. Lijek je vrlo bolan... ne za nju, već za Vaše veličanstvo.« „Recite, koji je to lijek?« poviče kralj. »Nema cijene koju nisam spreman platiti.« Mudrac pogleda kralja, pa prozbori: »Djevojka je zaljubljena u jednoga od vaših vojnika. Dopustite da se uda za njega i odmah će ozdraviti.« Kralj zašuti. Volio je djevojku i nije želio da umre. Dopustio je da se uda za njegova vojnika. Djevojka je doista ozdravila. No kralj se razbolio, a bolest je svakodnevno napredovala te mu je život vi­sio o koncu. Ponovno su pozvali onoga mudraca koji bijaše izliječio djevojku. Mudrac je sjeo uz kraljevo uzglavlje, tužno se prignuo i prošaptao: »Jadni kralj! Za njega nema lijeka, jer njega ne voli nitko kao što je on volio. Bog je, postavši čovjekom, morao umrijeti zato što nitko ne ljubi kao on!

29 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.4. - 14.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 15 / 2024 (914) Od 8. do 15. travnja župnik će biti odsutan na hodočašću. Zamjenjuju ga don Toni Aviani (091 176 5249) i don Toni Oršolić (098 923 9775): U svakoj potrebi javite

ŽUPNE OBAVIJESTI 31.3. - 7.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 14 / 2024 (913) nedjelja 31. 3.: USKRS SV. MISE: u 10 sati  i u 18,30 sati ponedjeljak 1. 4.: USKRSNI PONEDELJAK - VAZMENI MISE: u 10h „radovanje Gospi“ na Račiću i u 18,30h uto

ŽUPNE OBAVIJESTI 22.3. - 31.3.2024

Župni listić Jelsa Br. 12 / 2024 (912) RASPORED  BOGOSLUŽJA VELIKOG TJEDNA 2024. petak 22. 3.: misa s večernjom - u 18 sati Primopredaja svetig križa na kraju mise subota 23. 3.: misa s večernjom - u

Comments


bottom of page