top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 3.9. - 10.9.2023.

Župni listić Jelsa Br. 37 / 2023 (882)

nedjelja 3. 9.:

22. kroz godinu

1. u mjesecu

MISE: u 7h ,u 9hi u 19h (u 18,30 krunica)

ISPOVIJED: – pola sata prije svake mise

 

ponedjeljak 4. 9.:

misa u 19h

 

utorak 5. 9.:

Sv. Majka Terezija

misa u 19h

 

srijeda 6. 9.:

misa u 19h

 

četvrtak 7. 9.:

Sv. Marko Križevčanin

misa u 19h

 

petak 8. 9.:

ROĐENJE BLAŽENE DJEVICE MARIJE - MALA GOSPA

misa u 9h i u 17,30h

u 18,30h otvaranje spomen ploče dru Cariću na Domu zdravlja u Pelinju

 

subota 9. 9.:

misa u 19h

 

nedjelja 10. 9.:

23. kroz godinu

MISE: u 7h ,u 9hi u 19h

 


Nakon što je nova knjiga don Stanka Jerčića BLIZI ISUSU bila predstavljena u rodnim mu Pražnicama (onako usputno uz njegovu Zlatnu misu 15. srpnja), te u Jelsi u okviru koncerta naših župnih zborova pred Veliku Gospu, u utorak 22. kolovoza, pred crkvom Gospe Karmelske u Selcima na Braču, upriličena je treća, vrlo efektna promocija.

Domaćin i glavni organizator bio je načelnik Ivan Marijančević, predstavljači su bili dr. Emilo Marin, prof. Gita Dragičević, don Ivica Huljev… a glazbeno je uresili don Pave Gospodnetić i izvrsna mlada pjevačica Gabriela Brajčić (još od 2019. u zvjezdanom usponu među talentima Hrvatske) u pratnji Ivana Peraka (možda ćemo ih uskoro moći vidjeti i čuti i u Jelsi).

 

Služba riječi

Nedjelja 3.9..

22. KROZ GODINU


PRVO ČITANJE

Iz Knjige proroka Jeremije (Jr 20, 7-9)

Ti me, Gospodine, zavede, dadoh se zavesti, nadjačao si me i svladao me. A sada sam svima na podsmijeh iz dana u dan, svatko me ismijava. Jer kad god progovorim, moram vikati, naviještati moram: »Nasilje! Propast!« Doista, riječ mi Gospodnja postade na ruglo i podsmijeh povazdan. I rekoh u sebi: neću više na nj misliti niti ću govoriti u njegovo ime. Al tad mi u srcu bî kao rasplamtjeli oganj, zapretan u kostima mojim: uzalud se trudih da izdržim, ne mogoh više.

 

PRIPJEV

Tebe žeđa duša moja, Gospodine, Bože moj!.

 

DRUGO ČITANJE

Iz Prve poslanice Rimljanima (Rim 12, 1-2)

Zaklinjem vas, braćo, milosrđem Božjim: prikažite svoja tijela za žrtvu živu, svetu, Bogu milu – kao svoje duhovno bogoslužje. Ne suobličujte se ovomu svijetu, nego se preobrazujte obnavljanjem svoje pameti da mognete razabirati što je volja Božja, što li je dobro, Bogu milo, savršeno.

 

ALELUJA:

Otac Gospodina našega Isusa Krista prosvijetlio nam oči srca

da upoznamo koje li nade u pozivu našemu!

 

EVANĐELJE

po Mateju (Mt 16, 21-27)

U ono vrijeme: Poče Isus upućivati učenike kako treba da pođe u Jeruzalem, da mnogo pretrpi od starješina, glavara svećeničkih i pismoznanaca, da bude ubijen i treći dan da uskrsne.

Petar ga uze na stranu i poče odvraćati: »Bože sačuvaj, Gospodine! Ne, to se tebi ne smije dogoditi!« Isus se okrene i reče Petru: »Nosi se od mene, sotono! Sablazan si mi jer ti nije na pameti što je Božje, nego što je ljudsko!«

Tada Isus reče svojim učenicima: »Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom. Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga, a tko izgubi život svoj poradi mene, naći će ga. Tâ što će koristiti čovjeku ako sav svijet stekne, a životu svojemu naudi? Ili što će čovjek dati u zamjenu za život svoj? Doći će, doista, Sin Čovječji u slavi Oca svoga s anđelima svojim i tada će naplatiti svakomu po djelima njegovim.«

 

KAKO LJUDI (najčešće) POSTAJU ATEISTI?

Kad čovjek prestane živjeti kako vjeruje, počinje (ne)vjerovati kako živi!

Ispričat ču vam priču o jednoj londonskoj ateistici. Svojedobno sam bio dosta zaposlen u Župi sv. Patricka na trgu Soho. Jednoga nedjeljnog jutra izašao sam pred vjernike služiti misu i kod oltarne pregrade zate­kao mladu damu koja je držala vatren govor okupljenim vjernicima na­stojeći ih pridobiti na svoju stranu. Govorila je: „Nema Boga! Previše je zla na svijetu! Razum ne može nadići osjećaje! Nije moguće zaključiti da Bog postoji!" „Svake večeri", rekla je, „odlazim u Hyde Park i govorim protiv Boga. Putujem po cijeloj Engleskoj, Škotskoj i Walesu i dijelim brošure koje dokazuju da Bog ne postoji."

Došavši do ograde, rekao sam joj: „Mlada damo, jako me veseli čuti da vjerujete u Božju opstojnost." Odgovorila je: „Ne budite smiješni! Takvo što ne pada mi na pa­met!" Rekoh joj: „Učinilo mi se da govorite nešto posve suprotno tomu. Pretpostavimo da svake večeri odlazim u Hyde Park i govorim protiv duhova s dvadeset nogu i protiv deset kentaura. Uzmimo da putujem po cijeloj Engleskoj, Škotskoj i Walesu i držim govore protiv vjerovanja u ove duhove i u ove kentaure. Što mislite, što bi mi se dogodilo?"

A ona će meni: „Proglasili bi vas ludim! Strpali bi vas u zatvor!"

Rekoh joj: „Ne čini li vam se da Boga stavljate u isti red s tim fanta­stičnim bićima iz mašte? Zašto bih ja bio lud kada napadam njih, a vi niste ludi kada napadate Boga?"

Rekla je: „Ne znam. Zašto?"

A ja ću njoj: „Zato što ja, kada napadam te sablasti, napadam ne­što što ne postoji, a kada vi napadate Boga, tada napadate nešto što je stvarno kao što je stvaran ubod mača. Mislite li da bi postojale zabrane da ne postoji nešto što je potrebno zabraniti? Zar bi postojali zakoni protiv cigareta kada ne bi bilo cigareta? Kako može postojati ateizam ako ne postoji nešto čemu je moguće zanijekati božanske atribute?"

Nato će ona meni: „Mrzim vas!"

A ja ću njoj: „Upravo ste odgovorili na moje pitanje."

Ateizam nije doktrina; ateizam je krik gnjeva.

Postoje dvije vrste ateista. Ima prostodušnih ljudi koji su pročitali djelić znanstvenih knjiga i slažu se da, vjerojatno, nema Boga; posto­je, međutim, militantni ateisti, kao što su komunisti. Oni zapravo i ne niječu Božju opstojnost, oni izazivaju Boga. Činjenica da Bog postoji spašava ih od ludila. Božja stvarnost daje im priliku da na njemu iskale svoju mržnju.


Fulton J. Sheen: ŽIVOT VRIJEDAN ŽIVLJENJA - str. 23-24

 

KOME JELŠANSKA ZVONA ZVONE


Hvaljen Isus i Marija, vjernica sam i vise od 20 g. dolazim u Jelsu. Sve do ove godine nisam doživjela toliko iritirajuću zvonjavu (otkucavanje vremena-toliko puta koliko je sati, intenzivno zvonjenje (prije poziva na misu pa zatim poziv za misu). Bila sam u mnogim mjestima i to se nije radilo. Što bi se dogodilo da tako postupaju sve crkve u Hrvatskoj. Ljudi bi poludjeli pa i vi crkveni dužnosnici. Lijepo vas molim u ime i drugih vjernika da se UKINE zvonjava vremena i da se svede na MINIMUM ostala vrsta zvonjenja. Molim da se svećenik Jelse ponaša kao i njegovi kolegi (svećenici). Lijepo molim da poduzmete sve da se to učini. Napominjem da nisam jedina koja se zgražala već i ostali koji borave blizu crkve kada vas po noći strese i probudi svaki sat. Zahvalna sam jer znam da će te poduzeti nešto da se zvonjava smanji na neophodno. Hvaljen Isus i Marija - S. K.

Poštovana gospođo S., primili smo Vašu pritužbu na zvonjavu crkvenih zvona u župi Jelsa, te smo o tome obavijestili don Stanka Jerčića, župnika Jelse. No, predlažemo da se obratite izravno župniku kako biste mu osobno iznijeli svoju pritužbu i dobili potrebne informacije i odgovore. Njegov kontakt je: Župa Uznesenja Marijina, župnik: mons. Stanko Jerčić Jelsa 671, 21465 JELSA. kontakt: stanko.jercic@gmail.com, 021/761-839 Srdačan pozdrav, don Ivan Jurin, kancelarPrenosim ovaj e-mail „od slova do slova“, ispravio sam tek nekoliko pravopisnih pogrešaka. Ističem da je gospođa svoj dopis pristojno potpisala imenom i prezimenom, a ja sam to reducirao na inicijale da je ne izlažem javnosti. Također napominjem kako mi je kancelar don Ivan priopćio da je dopis upućen - očito je pošiljateljica neupućena kojoj biskupiji pripada Jelsa - na Nadbiskupiju splitsko-makarsku. Očekivao sam cijelog tjedna da mi se izravno obrati, kako joj je savjetovano iz Biskupije, a bilo je ljudski normalno da je to učinila u prvom koraku, umjesto što se odmah obratila „višoj instanci“ Ali, možda se gospođa boji da sam ja ispod tog zloglasnog zvonika već posve oglušio te je vjerojatno ne mogu ni čuti!

Kako nisam dočekao njen usmeni intervent, evo joj odgovaram ovako:

Ta „iritirajuća zvonjava“ nije u Jelsi počela „ove godine“, dapače je nedavno serviser zvona, na moj zahtjev, skratio zvonjavu od minute i pol na minutu, a sve ostalo zvoni isto već „više od 20 godina“, uključujući i „otkucavanje vremena toliko puta koliko je sati“! A zar može drugačije? Pa - i može: u mnogim mjestima otkucava čak i svaku četvrt (kvarat) sata! Ponegdje tu funkciju vrši javni gradski sat koji nema veze sa crkvom/zvonikom, ni sa svećenikom koji se ne „ponaša kao i njegovi kolege“!

Pred više godina bila mi se s istim problemom, koji joj budi novorođenče, obratila preko Fejsa jedna simpatična „televizična“ gospođa Ida; i ona je otkucavanje sati uvrstila u zvonjavu („U Jelsi zvoni svaki sat!“), pa sam je ispravio i usput se našalio da izmišljam patent-zupčanik za utišavanje zvona, a da ja - tik ispod tog zvonika - to više i ne registriram, na što mi je ona vrlo inteligentno uzvratila: „Eto, don Stanko, vi domaći više to i ne čujete, a nas sa strane to ne zanima, pa onda recite, molim Vas:

KOME ZVONA ZVONE?!

 

ŽUPA UZNESENJA MARIJINA,

21465 JELSA 671

MB 1247948;

IBAN: HR042340009-1100140304

Tel/fax: 021/761-839; Internet: www.zupajelsa.com

Župnik: don Stanko Jerčić:091/895-6751


382 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.4. - 14.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 15 / 2024 (914) Od 8. do 15. travnja župnik će biti odsutan na hodočašću. Zamjenjuju ga don Toni Aviani (091 176 5249) i don Toni Oršolić (098 923 9775): U svakoj potrebi javite

ŽUPNE OBAVIJESTI 31.3. - 7.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 14 / 2024 (913) nedjelja 31. 3.: USKRS SV. MISE: u 10 sati  i u 18,30 sati ponedjeljak 1. 4.: USKRSNI PONEDELJAK - VAZMENI MISE: u 10h „radovanje Gospi“ na Račiću i u 18,30h uto

ŽUPNE OBAVIJESTI 22.3. - 31.3.2024

Župni listić Jelsa Br. 12 / 2024 (912) RASPORED  BOGOSLUŽJA VELIKOG TJEDNA 2024. petak 22. 3.: misa s večernjom - u 18 sati Primopredaja svetig križa na kraju mise subota 23. 3.: misa s večernjom - u

Comments


bottom of page