top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 7. 3. –14. 3. 2021.

Updated: Mar 7, 2021

Župski listić Jelsa Br. 10 / 2021. (754)nedelja 7 . 3. ( 3. Korizme ) : Misa u 10,00 i 18 sati : poslije večernje mise vjeronauk krizmanicima

 

Mise kroz tjedan u 18 sati (u petak i Put križa)


u ponedjeljak 8. 3. – Sv. Ivan od Boga

u utorak 9. 3. - Sv. Franciska Rimska

- 1. obljetnica smrti don Emila Pavišića– zadušnica u Vrboskoj u 18 sati!


nedelja 14. 3. ( 4. KORIZMENA - Sredoposna) MISE u 10 i u 18 sati (Put križa)

 


ŽUPSKI VJERONAUK – slijedećeg tjedna

OSNOVCI:

1. razred: ponedjeljak u 9,00h

2. razred: ponedjeljak u 9,45h

3. razred PRVOPPRIČESNICI : ponedjeljak u 11,15, u subotu u 11 sati

4. razred: ponedjeljak u 10,30h 5. razred: utorak u 9,00h

6. razred: utorak u 9,45h

7. razred: utorak u 10,30h

8. razred: utorak u 11,45hSREDNJOŠKOLCI:

KRIZMANICI: 2. i 3. razred u nedjelju u 19,30 sati


 

ZARUČNIČKI TEČAJ: 19. i 20. 3. u Jelsi (detaljnije u slijedećem Listiću)


 
ANAGRAM 2020. TA PRIMA RANIJE Marijana Petir

KONOBAR, DVI ĆU Branko Uvodić VAMPIR DUOPLOAC Milorad Pupovac

NA TI TEĆOM Ante Tomić SLON JEDE BROKVE Vojko Obrsnel

PUDRANI NOSIĆ Nino Raspudić PRCA NAS LUKAVO Krunoslav Capak

SRODNI PIČIĆ Doris Pinčić OVDJE NAPRĆEN LIK Andrej Plenković

OPARAJ MI SIC Josopa Rimac SVI OTROVI RADE Davor Ivo Steir JOO, KAKVI VRATIĆ Jakov Kitarović 


SLUŽBA RIJEČI:


PRIPJEV:

Blago čovjeku koji se u Gospodina uzda!
DRUGO ČITANJE: 1Kor 1, 22-25 Čitanje Prve poslanice svetoga Pavla apostola Korinćanima Braćo! Židovi znake ištu i Grci mudrost traže, a mi propovijedamo Krista raspetoga: Židovima sablazan, poganima ludost, pozvanima pak – i Židovima i Grcima – Krista, Božju snagu i Božju mudrost. Jer lûdo Božje mudrije je od ljudi i slabo Božje jače je od ljudi.
PJESMA PRIJE EVANĐELJA: Bog je tako ljubio svijet da je dao svoga Sina Jedinorođenca; tko god u njega vjeruje, ima život vječni.
EVANĐELJE - po Ivanu (Iv 2, 13-25)

Blizu bijaše židovska Pasha. Stoga Isus uziđe u Jeruzalem. U Hramu nađe prodavače volova, ovaca i golubova i mjenjače gdje sjede. I načini bič od užeta te ih sve istjera iz Hrama zajedno s ovcama i volovima. Mjenjačima rasu novac i stolove isprevrta, a prodavačima golubova reče:»Nosite to odavde i ne činite od kuće Oca mojega kuću trgovačku.« Prisjetiše se njegovi učenici da je pisano: Izjeda me revnost za dom tvoj.


Nato se umiješaju Židovi i upitaju ga: »Koje nam znamenje možeš pokazati da to smiješ činiti?« Odgovori im Isus: »Razvalite ovaj hram i ja ću ga u tri dana podići.« Rekoše mu nato Židovi: »Četrdeset i šest godina gradio se ovaj hram, a ti da ćeš ga u tri dana podići?« No on je govorio o hramu svoga tijela. Pošto uskrsnu od mrtvih, prisjetiše se njegovi učenici da je to htio reći te povjerovaše Pismu i besjedi koju Isus reče.

Dok je boravio u Jeruzalemu o blagdanu Pashe, mnogi povjerovaše u njegovo ime promatrajući znamenja koja je činio. No sam se Isus njima nije povjeravao jer ih je sve dobro poznavao i nije trebalo da mu tko daje svjedočanstvo o čovjeku: ta sam je dobro znao što je u čovjeku.


 

''Neka te ništa ne zbuni, ništa ne uplaši! Sve prolazi; Bog se ne mijenja - ostaje uvijek isti. Strpljivost sve postizava. Tko posjeduje Boga, tome ništa ne nedostaje; Bog je jedini posve dostatan.''


-Sv. Terezija Avilska-

 


MALE KORIZMENE DUHOVNE VJEŽEBE


TKO STE

Što je čovjek da ga se spominješ, što je čovječji sin da se za nj brineš? (Ps 8,5)

Ime mu je Dnyan, a smatra se studentom svijeta. A »to je vrlo velika škola«, kaže on za sve gradove i sela kroz koje je prošao. Krenuo je na četverogodišnje putovanje biciklom 2016. godine kako bi se susretao s ljudima i učio od njih. Kada postoji jezična barijera, otkrio je da se ponekad ljudi razumiju samo gledajući se. U razgovoru mu pomaže i aplikacija za prevođenje na njegovu mobitelu. Ne mjeri svoje putovanje kilometrima koje je prešao, niti znamenitostima koje je vidio. Mjeri ga ljudima koji su ostavili trag u njegovu srcu. „Možda ne znam vaš jezik, ali volio bih vas upoznati«, ponavlja pri svakom susretu.

Svijet je vrlo velik, ali Bog zna sve o njemu i ljudima u njemu - sasvim i potpuno. Psalmist David bio je ispunjen strahopoštovanjem prema Bogu kad je razmišljao o djelima njegovih ruku: nebesima, mjesecu i zvijezdama. Zadivljen, pitao se: »Pa što je čovjek da ga se spominješ, sin čovječji te ga pohodiš?« Bog vas poznaje dublje i potpunije nego što može bilo tko drugi i On se brine za vas. I na to možemo svi zajedno samo reći: »Gospode, vladaru naš, kako je divno tvoje ime po svoj zemlji!«


-Anne Cetas-


Dragi Bože, divno je shvatiti da ti znaš sve o svakom stvorenju i voliš svakoga pojedinog od nas.


 

BLAGI GOVOR

Sluga Gospodnji ne treba se svađati. (2 Timoteju 2,24)

Prepirala sam se na Facebooku. Loš potez. Zbog čega sam pomislila da sam dužna 'ispraviti' neznanca o tako vru­ćoj temi - osobito onoj koja razdvaja? Rezultat su bile že­stoke riječi, povrijeđeni osjećaji (svakako s moje strane) i uništena prilika da dobro svjedočim za Isusa. To je ukupni rezultat »internetskog bijesa«. To je naziv za grube riječi koje svakodnevno kruže blogosferom. Kao što je objasnio jedan stručnjak za etiku, ljudi pogrešno zaključuju da je bijes »na­čin na koji se govori o općim idejama«.

Pavlov mudri savjet Timoteju upućuje na oprez. »A ludih i praznih zapitkivanja se kloni znajući da rađaju svađe. Sluga Gospodnji ne treba se svađati, nego treba biti blag prema svima«. Pavlov dobar savjet, napisan Timoteju iz rimskog zatvora, poslan je kako bi pripremio mladog pasti­ra da podučava Božje istine. Pavlovi savjeti vrijede i za nas danas, pogotovo kada počnemo razgovarati o svojoj vjeri. »Treba blago preodgajati protivnike, ne bi li im kako Bog dao da se obrate i spoznaju istinu«.

Razgovarati ljubazno dio je ovog izazova, ali ne samo za pastore. Jer svi koji ljube Boga i žele drugima govoriti o njemu, trebaju to činiti u ljubavi i uz pomoć Duha Svetoga.


-Patriaa Raybon-

Nebeski Oče, kada drugima govorimo o tvojoj istini - ili nečemu drugom - obavij naša srca i jezik svojom ljubavlju.


 

KAKO POBIJEDITI GOLIJJATA? I – KOJEG?!

Tuži mi se jedan prijatelj kako njegov šef na poslu neprestano psuje Boga (pljunuti Golijat, šef Filistejaca), iako je deklarirani katolik i iako mu posao ide skroz nizbrdo. Kaže mi prijatelj kako to više ne može slušati: ulazi mu u glavu i čak po noći sanja te stravične paklene maliciozne degutantnosti kojima ovaj jadnik vrijeđa Stvoritelja svemira. Kaže da ga te bogopsovke dovode do ludila.

Eto, rekoh, neka samo dalje psuje, to će mu sigurno spasiti firmu. Ipak, sjetivši se da sam svećenik, i da bih trebao nekeko pomoći prijatelju, savjetovao sam mu neka primijeni Davidovu taktiku: pogledaj še(ri)fu u oči, i reci mu da se otrijezni i sabere, jer to što čini donosi prokletstvo svima vama zajedno, pa i šire. Isprva se bojao, a onda je pokušao. Šef se najprije razbjesnio, zatim je popio kavu, onda je pobjegao s posla, ali drugi je dan priznao: „Imaš pravo. Ne može mi dobro ići, ako nisam na strani dobra“. I pade Golijat.

Nego, što je tvoj Golijat? Ne, to nije zapjenjena svekrva, nije ni snaha koja ju je „raspištoljila“. Golijat se nalazi u našim srcima. Golijat je duh. A duhovno se pobjeđuje duhovnim. Bog vodi bitku za tvoju i moju dušu. Možeš biti najmanji, najviše prezren, na najudaljenijoj društveno-obiteljsko-religiozno-političko-ekonomskoj margini. No, ako imaš dobru praćku, a u njoj kamenje izvađeno iz potoka Božjeg milosrđa, pobijedit ćeš svakog Golijata. Počevši od onoga što ga, možda, gojiš i toviš u svome srcu! 

Pretvori svoju špilju u hram Božji; ako treba, i pomoću Isusova biča!


Lurdska Masabjelska špilja

na samom početku 1858.

Znate kako ovo mjesto danas

izgleda? Korizma nas poziva da

uredimo, oplemenimo špilje naših duša!

POČNI OD SVOJE!

Bože, u pomoć mi priteci! Gospodine, pohiti da mi pomogneš!

171 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.4. - 14.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 15 / 2024 (914) Od 8. do 15. travnja župnik će biti odsutan na hodočašću. Zamjenjuju ga don Toni Aviani (091 176 5249) i don Toni Oršolić (098 923 9775): U svakoj potrebi javite

ŽUPNE OBAVIJESTI 31.3. - 7.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 14 / 2024 (913) nedjelja 31. 3.: USKRS SV. MISE: u 10 sati  i u 18,30 sati ponedjeljak 1. 4.: USKRSNI PONEDELJAK - VAZMENI MISE: u 10h „radovanje Gospi“ na Račiću i u 18,30h uto

ŽUPNE OBAVIJESTI 22.3. - 31.3.2024

Župni listić Jelsa Br. 12 / 2024 (912) RASPORED  BOGOSLUŽJA VELIKOG TJEDNA 2024. petak 22. 3.: misa s večernjom - u 18 sati Primopredaja svetig križa na kraju mise subota 23. 3.: misa s večernjom - u

Комментарии


bottom of page