top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 7.11. - 14.11.2021

Župski listić Jelsa Br. 44 / 2021 (788)


Kroz tjedan mise u 17 sati

u utorak u 17 sati KRUNICA I MISA za pokojne; zaključenje osmine


nedelja 7.11.

32. kroz godinu - 1 u mjesecu

mise: u 9h i u 17,30h ( krunica u 17 sati )

 

ponedeljak 8. 11.:

Bl. Gracija Kotorski

 

utorak 9. 11.:

Posveta Lateranske bazilike

 

srijeda 10.11.:

Sv. Leon Veliki

 

četvrtak 11.11.:

Sv. Martin

 

petak 12.11.:

Sv. Jozafat

 

nedelja 14.11.:

33. kroz godinu - Sv. Nikola Tavelić

mise: u 9h i u 17h


 

ŽUPSKI VJERONAUK

OSNOVCI: - koji mogu – u utorak u 17 sati na krunicu i misu; PRVOPRIČESNICI: (3.r) u subotu u 11h:

SREDNJOŠKOLCI: u subotu u 19h


 Ono što želim reći jest to... > Želim reći...

Rečenice koje za­počinju takvim izrazom sadržavaju rečenični pleonazam. Iako one mogu imati stilsku vrijednost privlačenja sugovornikove pozornosti, ne treba ih upotrebljavati u stilski neutralnome iskazu ni u tekstovima pisanim hrvatskim standardnim jezikom. Ono što želim reći jest to da poslujemo s uspjehom > Želim reći da poslujemo s uspjehom.

On me zaprosio. > On me je zaprosio. Perfekt se tvori prezen­tom pomoćnoga glagola biti i glagolskim pridjevom radnim, koji se mije­nja po rodu i broju. Katkad se u izgovoru kratki oblik pomoćnoga glagola uz zamje­nicu sažima: Ona me pitala., Ivan te zvao., no u hrvatskome standardnom jeziku te rečenice trebaju glasiti: Ona me je pitala., Ivan te je zvao. Ali kod povratnih glagola ono „je“ se uz riječ „se“ ne izgovara i ne piše. Dakle, umjesto: On se je prepao, Ona se je nasmijala, treba govoriti i pisati: On se prepao, Ona se nasmijala.


  

PRVO ČITANJE:

Čitanje Prve knjige o Kraljevima ( 1Kr 17, 10-16 )

U one dane: Ustade Ilija prorok i krenu u Sarfatu. Kad je stigao do gradskih vrata, neka je udovica onuda skupljala drva; on je zazove i reče: »Donesi mi malo vode u vrču da pijem!« Kad je pošla da donese, on viknu za njom i reče joj: »Donesi mi i malo kruha u ruci!« Ona odgovori: »Živoga mi Gospodina, Boga tvoga, ja nemam pečena kruha, nemam do pregršti brašna u ćupu i malo ulja u vrču. I evo kupim drva, pa ću otići i ono pripremiti sebi i svome sinu da pojedemo i umremo.« Ali joj Ilija reče: »Ništa se ne boj. Idi i uradi kako si rekla; samo najprije umijesi meni kolačić, pa mi donesi; a onda zgotovi za sebe i za svoga sina. Jer ovako govori Gospodin, Bog Izraelov: ’U ćupu neće brašna nestati ni vrč se s uljem neće isprazniti sve dokle Gospodin ne pusti da kiša padne na zemlju.’«

Ode ona i učini kako je rekao Ilija; i za mnoge dane imadoše jela, ona,on i njen sin. Brašno se iz ćupa nije potrošilo i u vrču nije nestalo ulja, po riječi koju je Gospodin rekao preko svoga sluge Ilije.

 

PRIPJEV:

Hvali, dušo moja, Gospodina!

 

ALELUJA:

Blago siromasima duhom: njihovo je Kraljevstvo nebesko!

 

EVANĐELJE:

Čitanje svetog Evanđelja po Marku ( Mk 12, 38-44 )

U ono vrijeme: Govoraše Isus mnoštvu u pouci svojoj: »Čuvajte se pismoznanaca, koji rado idu u dugim haljinama, vole pozdrave na trgovima, prva sjedala u sinagogama i pročelja na gozbama; proždiru kuće udovičke, još pod izlikom dugih molitava. Stići će ih to oštrija osuda!«

Potom sjede nasuprot riznici te promatraše kako narod baca sitniš u riznicu. Mnogi bogataši bacahu mnogo. Dođe i neka siromašna udovica i baci dva novčića, to jest jedan kvadrant. Tada dozove svoje učenike i reče im: »Doista, kažem vam, ova je sirota udovica ubacila više od svih koji ubacuju u riznicu. Svi su oni zapravo ubacili od svoga suviška, a ona je od svoje sirotinje ubacila sve što je imala, sav svoj žitak.«

 

Ivo Andrić: EX PONTO
(IZVRSNO ZA MOLITVU I MEDITACIJU)

Noćas sjedim nad sjećanjima. Divim se podloj igri udesa i žalim se po malo. Kad pogledam n a p r i j e d čini mi se kao da sam tek od juče na svijetu. U što sam proživio ove godine? Je li moguće da se projuri kroz dobar dio života, a ne ostvari glavnih zadataka ljudskih? Cio život sa svojim neispunjenim zahtjevima i iskrenutim istinama koje se ljuto osvećuju, stoji preda mnom kao tužitelj. Dobar dio snage je rasut po bespućima, ali život neumoljivo čeka: pa valja početi.

U ime Božje, valja početi!


Kad pogledam n a t r a g čini mi se da mi preostaje još samo umrijeti. Kako su brzo ugasli zanosi! Ocvale sreće! Pali planovi!Sve je prošlo kao brza noćna vožnja na mjesečini. Sve na pola samo viđeno i sve u brzo zaboravljeno. Toliko toga je bilo daje samo spomen na jedan jedini dan težak i otrovan kao olo­vo.

Kad umrem (na smrt ne čeka niko odveć dugo) možda će neko, tu i tamo, spomenuti moje ime. I živ, tašt čovjek misli evo i o tom. Možda će na putevima duha, gdlje su zagubljena i moja nastojanja i neuspjesi, bljesnut kratko, tu i tamo, moj spomen, kao kratak svjetionički oganj, kao opomena novim putnicima pred krivim, zaludnim putevima. Možda će spomen na mene ganuti u čijoj duši osjećaj. Ne vjerujem da će mi biti u grobu toplije od tog, ali jutros mislim i na to.


Molitva ujutro. O, Bože, nemilosrdni stvoritelju, koji me svjetlom svojim budiš na muku dana, oprosti mi i budi milostiv meni koji, evo, hulim. Daj mi u ovaj dan kameno srce koje ne zna samilosti, koga ne će taknuti slabost ni pomjeriti udarci. Daj mi u ovaj dan tvrdu, ponosnu dušu, da niko ne vidi ni moju časovitu nježnost, ni moj vječiti bol. Daj mi čelično tijelo bez strasti i potreba da mogu od svanuća do noći ostati u svojoj nepomućenoj samoći, da ništa ne trebam od ovih ljudi i da im ništa ne moram dati. Bože, ne prezri molitvu napaćenog, gordog grešnika!


Večerom, dok mirišu trave i zriču šturci, ja ti kazujem tiho svoj nauk, najdublji, najteži i najmoćniji nauk strpljivosti. Ušutkaj ludo srce koje zavidno gleda tuđe: ženu, kuću, djecu ili ma koji posjed. Stegni srce jer ti ne smiješ ništa imati što bi ti mogao neprijatelj oteti - neranjivi su samo koji ništa nemaju - ti si rob i ne posjeduj ništa. Ponada li se sav svijet dobru, ti ostani miran i čekaj, ne daj da ti osjećaj smete pažnju; ti si rob, ti se ne nadaj. Ljudi lako zaboravljaju, pa kad im dođu svečani dani neka oni piju, pjevaju, igraju i ljube, neka pozivaju i tebe, ti ne zaboravi da je tvoja radost daleko još, ti si rob i ne raduj se s njima.


Slava Ti, Bože, za muku dana i mir noći, za kratki život i veliku zagonetnu smrt, neka su blagoslovljene odluke Tvoje po kojima dolazimo na svijet i odlazimo s njega pošto smo se naradovali i namučili. Ogromni su i neshvatljivi planovi Tvoji i jasno je da im mi ne možemo dogledati ni smjera ni svrhe i da ih moramo smireno priznati; ali teško je biti čovjek, Gospode. 

ZLATOMISNICI NEBESNICI

Iz zlatnog doba Hrvatskog proljeća

Biskupija nam hvarsko-bračko-viška

radosno se i zahvalno podsjeća

bujnog cvjetanja novih svećenika.


U te se plodne četiri godine

trinaest mladih proslavilo misa,

kliktalo more, brda i doline

Brača i Hvara i pučinskog Visa.


Sedamdesete slave četvorica;

potom na poziv Kristov vjerni sluge

dva po dva kreću ili po trojica,

četvorka opet sedamdeset druge.


O Bože dragi, lijepe li regate

što s vjetrom Duha stiže do oltara,

a jer na poček odluči se Mate,

to bješe četverac bez kormilara.


Paulin, Josip, Emil i Benjamin

zanosno poju svoju Mladu misu,

više nijedan nije meju namin*,

tek kosti njine na Braču i Visu.


Kaže psalmist u Svetome pismu:

zbroj nam je dobi sedamdeset ljeta;

oni ih ovdje doživjeli nisu,

prhnuše prije put onoga svijeta.


Često za njima tuga me plavi,

unatoč vjeri da s Isusom svi su

i da će sretni u nebeskoj slavi

suslavit s Njime svoju Zlatnu misu!


*Preminuli:

don Josip Mihovilović: 20. kolovoza 2006. u 60. godini života i 35. godini svećeništva

don Paulin Bjažević: 15. siječnja 2017. u 70. godini života i 45. godini svećeništva

don Benjamin Capković: 3. rujna 2019. u 72. godini života i u 48. godini svećeništva,

don Emil Pavišić: 9. ožujka 2020. u 73. g. života i 48. g. svećeništva.


123 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.4. - 14.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 15 / 2024 (914) Od 8. do 15. travnja župnik će biti odsutan na hodočašću. Zamjenjuju ga don Toni Aviani (091 176 5249) i don Toni Oršolić (098 923 9775): U svakoj potrebi javite

ŽUPNE OBAVIJESTI 31.3. - 7.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 14 / 2024 (913) nedjelja 31. 3.: USKRS SV. MISE: u 10 sati  i u 18,30 sati ponedjeljak 1. 4.: USKRSNI PONEDELJAK - VAZMENI MISE: u 10h „radovanje Gospi“ na Račiću i u 18,30h uto

ŽUPNE OBAVIJESTI 22.3. - 31.3.2024

Župni listić Jelsa Br. 12 / 2024 (912) RASPORED  BOGOSLUŽJA VELIKOG TJEDNA 2024. petak 22. 3.: misa s večernjom - u 18 sati Primopredaja svetig križa na kraju mise subota 23. 3.: misa s večernjom - u

Comments


bottom of page