top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 4.7. - 11.7.2021.

Župski listić Jelsa Br. 26 / 2021. (770)


Kroz tjedan: svakog dana misa u 20 satinedelja 4. 7. :

14. KROZ GODINU – 1. u mjesecu

mise u 7h, u 9h i u 20h (u19,30h krunica)

 

ponedeljak 5.7. :

Sv. Ćiril i Metodije, slavenski apostoli, Suzaštitnici Europe

 

utorak 6. 7. :

Sv. Marija Goretti

 

petak 9. 7. :

Bl. Marija od Propetog Petković

 

subota 10. 7. :

Obljetnica posvete Stolne crkve – katedrale u Hvaru – blagdan

 

nedelja 11. 7. :

15. kroz godinu - Sv. Benedikt

mise u 7h, u 9h i u 20h


 

In memoriam: ČASNA VIOLETA


Prije 3 godine - 6. srpnja 2018. u 68. godini života i 49. godini redovništva preminula je S. M. VIOLETA (ANA) JUKIĆ - milosrdnica


Sestra Violeta služila je Bogu i Njegovu narodu u Jelsi, kao katehistica, orguljašica, sakristanka, od ljeta 2004. do listopada 2015., kada su časne sestre „povučene“ s položaja u Jelsi, jer su potrebe sve veće a sestara sve manje. Na fotografiji lijevo je s. Violeta mađu našom dječicom, a desno sestre Violeta i Lauda s provincijalnom upravom na dan odlaska iz Jelse.

Misu zadušnicu u samostanskoj kapeli u Bribirskoj vodio je don Stanko, a pjevao zahvalni jelšanski Župski zbor sv. Cecilije, kojem je bila suvoditeljica, pod ravnanjem Slavka. Mir svetih svojih udijeli joj, Bože, udijeli joj radost u Kraljevstvu svom! 

Promocija knjige Otok u plamenu

Miki Bratanić

Vrbanj, subota, 10. 7. u 20:30

pored župne crkve Sv. Duha. Preporučam – Don Stanko - 

PRVO ČITANJE:

Čitanje Knjige proroka Ezekiela ( Ez 2, 2-5 )

U one dane: Uđe u me duh te me podiže na noge i ja čuh glas onoga koji mi govoraše. I reče mi: »Sine čovječji, šaljem te k sinovima Izraelovim, k narodu odmetničkom što se odvrže od mene. Oni i oci njihovi bunili su se protiv mene sve do dana današnjega. Šaljem te k sinovima tvrdokorna pogleda i okorjela srca. Reci im: ’Ovo govori Gospodin Bog!’ I poslušali oni ili ne poslušali – rod su odmetnički – neka znaju da je prorok među njima.«


 

PRIPJEV:

Oči su naše uprte u Gospodina dok nam se ne smiluje.


 

DRUGO ČITANJE:

Čitanje Druge poslanice svetoga Pavla apostola Korinćanima (2Kor 12, 7-10 )

Braćo: Da se zbog uzvišenosti objavâ ne bih uzoholio, dan mi je trn u tijelu, anđeo Sotonin, da me udara da se ne uzoholim. Za to sam triput molio Gospodina da odstupi od mene. A on mi reče: »Dosta ti je moja milost jer snaga se u slabosti usavršuje.« Najradije ću se dakle još više hvaliti svojim slabostima da se nastani u meni snaga Kristova. Zato uživam u slabostima, uvredama, poteškoćama, progonstvima, tjeskobama poradi Krista. Jer kad sam slab, onda sam jak.


 

ALELUJA:

Duh Gospodnji na meni je: on me posla blgovjesnikom biti siromasima


 

EVANĐELJE:

Čitanje svetog Evanđelja po Marku (Mk 6, 1-6)

U ono vrijeme: Isus dođe u svoj zavičaj. A doprate ga učenici. I kada dođe subota, poče učiti u sinagogi. I mnogi što su ga slušali preneraženi govorahu: »Odakle to ovome? Kakva li mu je mudrost dana? I kakva se to silna djela događaju po njegovim rukama? Nije li ovo drvodjelja, sin Marijin, i brat Jakovljev, i Josipov, i Judin, i Šimunov? I nisu li mu sestre ovdje među nama?« I sablažnjavahu se o njega.

A Isus im govoraše: »Nije prorok bez časti doli u svom zavičaju i među rodbinom i u svom domu.« I ne mogaše ondje učiniti ni jedno čudo, osim što ozdravi nekoliko nemoćnika stavivši ruke na njih. I čudio se njihovoj nevjeri.


 

DODIRI ŽUPSKIH (crkvenih) I MATIČNIH (državnih) UREDA


U Selcima na Pijaci pred crkvom Ivan Š. susreće časnu i kaže joj: „Časna, umrla mi je mater, ali nemojte još zabrecat…!“ Uđe u poštu, preuzme materinu penziju, a onda potraži časnu i reče joj: „Sad možete i zazvonit“! Zlobnici su posli nadožuntali da je Ivan drža mrtvu mater „u sakreto“ nikoliko dan, dok ni stigla penzija!

Matićni su državni uredi u onoj drugoj Jugoslaviji (FNRJ), dakle „narodnoj“ bili uspostavljeni 1948/9. godine, a da bi se narod discipliniralo i naučilo ga se poštivati nadležnost tih ureda, „narodna“ se vlast ipak oslonila na „nenarodne“ svećenike te je posebnom zakonskom odredbom s kaznenim sankcijama obvezala župnike: da ne smiju


krstiti dijete bez potvrde da je rođenje – tada se još uglavnom rađalo doma – prijavljeno državnom matičnom uredu, isto tako da ne smiju vjenčavati dok brak nije sklopljen pred matičarom, niti pokapati umrle bez potvrde da je smrt tamo prijavljena. Bili su svjesni da narod, navikao sve to rješavati sa župnikom, ipak još nije toliko „osvješten“ da bi na prvu loptu poštivao te sumnjive novodržavne institucije.

Te odredbe Obiteljskog zakona bivše države nisu, koliko znam, ni do danas opozvane, ali smo ubrzo nakon uspostave nove države Hrvatske obaviješteni da se neće primijenjivati, tako da svećenik može nekoga vjenčati po propisima Kanonskog crkvenog zakona bez obzira jesu li prošli proceduru u državnom matičnom uredu.

A sada hoću „ponoviti gradivo“ za one koji to već znaju (a to je većina naših vjernika) te ponoviti informaciju za one koji to još ne znaju (ipak ima još i takvih): zaručnici koji hoće sklopiti „normalni“ brak, valjan i na građanskom i na crkvenom području, ne trebaju vjenčanje „duplirati“ tj. sklapati ga i pred matičarom i pred svećenikom (ali ako baš hoće – mogu i to), no ne mogu zaobići matični ured.Moraju se tamo pojaviti dovoljno prije planiranog vjenčanja i s matičarom ispuniti tražene podatke. Tako popunjen formular (zelena karta) u dva jednaka primjerka predaju svećeniku; na poleđini su rubrike za zapisnik vjenčanja koji neposredno nakon vjenčanja potpisuju mladenci, svjedoci i svećenik-vjenčatelj. Župnik je obvezan jedan primjerak arhivirati u župskom uredu a drugi u roku od pet dana dostaviti matičnom uredu koji je tu ženidbu dužan evidentirati i supruzima izdati vjenčani (građanski) list.

Župnik je također dužan vjenčanje ubilježiti u Maticu vjenćanih i u Maticu krštenih u rubrike oboje vjenčanih, a ako su iz druge župe, iz koje je prethodno trebao dobiti njihov krsni i slobodni list, po vjenčanju je obvezan poslati im obavijest o sklopljenoj ženidbi u dva primjerka, od kojih jednoga dotični župnik vraćs s potvrdom da je vjenčanje ubilježeno u odgovarajuću rubriku matice krštenih. Tek tada je Postupak za ženidbu dovršen i zaključen.

 


DIRLJIVA PRIČA IZ BRAZILA – ISTINITA I SVJEŽA


Dječak prekinuo propovijed, popeo se na oltar i zamolio svećenika da moli za njegovog djeda koji je na respiratoru

Ovih se dana društvenim mrežama proširila snimka petogodišnjeg dječaka iz Brazila koji je prekinuo propovijed u crkvi kako bi zamolio

svećenika da se pomoli za njegova djeda koji je bio u rizičnom stanju. Snimku je objavio sam svećenik kako bi potaknuo vjernike za razmišljanje, piše Aleteia, a prenosi Bitno.net. „Moramo biti poput ovog djeteta koji moli jednostavno, ali s hrabrošću i vjerom.” Dodao je kako su mu se obratili brojni ljudi, među njima i mladi, koji su posvjedočili da ih je dotaknula dječakova vjera. Maleni João Miguel hrabro se popeo na oltar i prekinuo svećenika riječima: „Oče, možete li moliti za mog djeda? On je na respiratoru zbog koronavirusa.“ Na snimci je prikazan dirljiv trenutak kada svećenik sjeda pokraj dječaka i započinje moliti. Kasnije je objasnio: „Kako sam mogao odbiti njegovu molbu. Bogu sam priznao kako me je ovo dijete iznenadilo i upitao što mi je činiti. Potom sam prekinuo propovijed i sjeo na oltarske stepenice. Zamišljao sam Isusa kako sluša njegovu molitvu! Vjernici u crkvi dobili su jedinstvenu poduku o tome što znači imati vjeru.“

Nedugo nakon tog događaja svećenik je na Facebooku objavio kako su dječakove molitve uslišane. Napisao je: „Da. Dogodilo se čudo.“ Dječakov djed se oporavio, više nije priključen na respirator i ponovno govori, prenosi Bitno.net

 


ZASTRAŠUJUĆA PRIČA IZ HRVATSKE – ISTINITA I UBITAČNA


ZNANSTVENA ANALIZA DR. SAKOMANA


Alarmantno upozorenje:

U Zagrebu se svaki dan pošmrče kilogram kokaina.

Uz taj kilogram kokaina, u hrvatskoj se metropoli svaki dan popuši 70 tisuća džointa, za što je plaćeno 1.040,200.000 kuna. Polazište za praćenje trenda i kvantitativni izračun potrošnje droga u pojedinoj godini, temelji se na mjerenju koncentracija metabolita droga u otpadnim vodama Zagreba, koju

znanstvenom metodom provodi od 2009. Institut „Ruđer Bošković“. Podaci za Zagreb pomnoženi s 4 daju sliku potrošnje u Hrvatskoj i iznosa novca koji se odlio u ruke kriminalne mreže na „uličnoj razini“. Za sada su dostupni podaci do 2019., godini u kojoj je u Hrvatskoj prodano više od 50 tona marihuane i više od 4 tone kokaina uz promet na crnom tržištu od oko 7 milijardi kuna. Napominjem da je potrošnja svih droga održavana na podnošljivoj razini do 2014. da bi u kratko vrijeme nakon toga potrošnja kanabisa porasla 300%, kokaina 500%, ecstasy 350%, amfetamina 950%.

 

153 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

ŽUPNE OBAVIJESTI 12.5. - 19.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 20 / 2024 (919) PRVOPRIČESNICI Jelsa 2024 nedjelja 12. 5.: SLAVLJE PRVE PRIČESTI 7. Vazmena MAJČIN DAN – Sv. Leopold Mandić MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 13.

ŽUPNE OBAVIJESTI 5.5. - 12.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 19 / 2024 (918) nedjelja 5. 5.: 6. Vazmena - 1. u mjesecu MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 6. 5.: misa i krunica u 18,30 sati utorak 7. 5.: Sv. Dujam, patron-zaš

Comments


bottom of page