top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 30.1. - 6.2.2022

Updated: Jan 30, 2022

Župski listić Jelsa Br. 5 / 2022 (800)


Misa svakoga dana kroz sljedeći tjedan 17 sati


nedelja 30.1.:

4. KROZ GODINU

mise u 10h i u 17h


ponedeljak 31.1.:

Sv. Ivan don Bosco


srijeda 2.2.:

PRIKAZANJE GOSPODINOVO

(Svijećnica – KANDALORA) Dan posvećenog života

MISA s blagoslovom svijeća u 9 i u 17 sati.


četvrtak 3.2.:

Sv. Blaž

misa i blagoslov grla u 17 sati


petak 4.2.:

PRVI PETAK –

MISA i pobožnost Presv. Srcu u 8 i u 17 sati.


subota 5.2.:

Sv. Agata

misa u 10h (krštenje) i u 17h.


nedelja 6.2.:

5. KROZ GODINU -1. u mjesecu

DAN ŽIVOTA mise u 10h i u 17h ( u 16,30 krunica za obitelji i duh. zvanja )


 

ŽUPSKI VJERONAUK

OSNOVCI: SVI u srijedu i(li) četvrtak /Kandalora i Sv. Blaž – na misu u 17h K tome PRVOPRIČESNICI (3.r.) u subotu 11 sati;

SREDNJOŠKOLCI: u subotu 18 sati

 pakovanje > pakiranje

Hrvatskomu standardnom jeziku ne pripada imenica pakovanje jer mu ne pripada ni glagol pakovati od kojega je tvorena. Umjesto njih treba upotrebljavati imenicu pakiranje i glagol pakirati. Uvođenje značenjske razlike u hrvatski standardni jezik s tumačenjem da pakiranje znači 'proces u kojemu se što pakira', a pakovanje 'rezultat procesa u kojemu se što pakira' nije opravdano jer imenica pakiranje ima oba navedena značenja. Stoga ne treba u hrvatskome standardnom jeziku govoriti o velikome, malome ili obiteljskome pakovanju nego o velikome, malome ili obiteljskome pakiranju.

papirni i papirnat

Pridjevi papirni i papirnat značenjski se razli­kuju, ali se katkad upotrebljavaju jedan umjesto drugoga. Pridjev papirni znači 'koji se odnosi na papir', a pridjev papirnat 'koji je izrađen od papira'. Zbog toga su u standardnome jeziku točni izrazi papirna industrija, papirni otpad te papirnati ubrusi, papirnata kutija, pa­pirnati rupčići, papirnati omot, papirnata ambalaža, papirnata vrećica.

par i nekoliko

U hrvatskome standardnom jeziku imenica par označuje skupinu od dvaju predmeta ili dviju osoba. Riječ par pogrešno je upotrebljavati kao prilog značenja 'nekoliko'. Takva uporaba pripada neformalnoj komunikaciji, ali je treba izbjegavati u standardnome jeziku. U njemu je dobro govoriti o paru grlica, bračnome paru, paru rukavica ili paru čarapa. ali nije dobro riječ par upotrijebiti u rečenicama poput Kupi par peciva, ili Par sam je puta pitao hoće li sa mnom u kino. Te rečenice trebaju glasiti Kupi nekoliko peciva, i Nekoliko sam je puta pitao hoće li sa mnom u kino.


 

PRVO ČITANJE:

Čitanje Knjige proroka Jeremije ( Jr 1, 4-5.17-19 )

U dane Jošijine: Dođe mi riječ Gospodnja: »Prije nego što te oblikovah u majčinoj utrobi, ja te znadoh; prije nego što iz krila majčina izađe, ja te posvetih, za proroka narodima postavih te. Ti bedra svoja sad opaši, ustaj, pa ćeš im govoriti sve što ti ja zapovjedim.Ne dršći pred njima, da ne bih morao učiniti da uzdršćeš pred njima. Danas te, evo, postavljam kao grad utvrđeni, kao stup željezni, ko zidinu brončanu protiv sve zemlje: protiv kraljeva i knezova judejskih, svećenikâ i naroda ove zemlje. I borit će se s tobom, al te neće nadvladati jer ja sam s tobom da te izbavim.«

 

PRIPJEV:

Usta će moja razglašivati pomoć tvoju.

 

DRUGO ČITANJE: Čitanje Prve poslanice svetoga Pavla apostola Korinćanima ( 1Kor 12-31 -13,13 )

Braćo: Čeznite za višim darima! A evo vam puta najizvrsnijega! Kad bih sve jezike ljudske govorio i anđeoske, aljubavi ne bih imao, bio bih mjed što ječi ili cimbal što zveči. Kad bih imao dar prorokovanja i znao sva otajstva i sve spoznanje; i kad bih imao svu vjeru da bih i gore premještao, a ljubavi ne bih imao – ništa sam! I kad bih razdao sav svoj imutak i kad bih predao tijelo svoje da se sažeže, a ljubavi ne bih imao – ništa mi ne bi koristilo. Ljubav je velikodušna, dobrostiva je ljubav, ne zavidi, ljubav se ne hvasta, ne nadima se; nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo; ne raduje se nepravdi, a raduje se istini; sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi. Ljubav nikad ne prestaje…

 

ALELUJA!

Gospodin me posla blagovijesnikom biti siromasima

proglasiti sužnjima oslobođenje.

 

EVANĐELJE:

Čitanje svetog Evanđelja po Luki (Lk 4, 21-30)

U ono vrijeme: Isus progovori u sinagogi: »Danas se ispunilo Pismo što vam još odzvanja u ušima.« I svi su mu povlađivali i divili se milini riječi koje su tekle iz njegovih usta. Govorahu: »Nije li ovo sin Josipov?« A on im reče: »Zacijelo ćete mi reći onu prispodobu: Liječniče, izliječi sam sebe! Što smo čuli da se dogodilo u Kafarnaumu, učini i ovdje, u svom zavičaju.« I nastavi: »Zaista, kažem vam, nijedan prorok nije dobro došao u svom zavičaju. Uistinu, kažem vam, mnogo bijaše udovica u Izraelu u dane Ilijine kad se na tri godine i šest mjeseci za¬tvorilo nebo pa zavladala velika glad po svoj zemlji. I ni k jednoj od njih nije bio poslan Ilija doli k ženi udovici u Sarfati sidonskoj. I mnogo bijaše gubavaca u Izraelu za proroka Elizeja. I nijedan se od njih ne očisti doli Naaman Sirac.«Čuvši to, svi se u sinagogi napune gnjevom, ustanu, izbace ga iz grada i odvedu na rub brijega na kojem je sagrađen njihov grad da ga strmoglave. No on prođe između njih i ode.


 

Otišao je dobri duh Jelse!


Velik a tako jednostavan i skroman dobročinitelj mnogima: našoj župnoj zajednici u svakom pogledu, mnogim obiteljima i pojedincima kako na otoku tako i izvan njega. Oprostite mi ŠJOR i na ove dvije skromne i šture rečenice o Vama.... morao sam. A sada stavljam točku jer ste mi često znali reći da nije potrebno govoriti o Vama i onome što radite... Bog ionako sve zna. Dragi ŠJOR MARIJO......mi koji vjerujemo ponosno kličemo: VIDIMO SE i VELIKO HVALA! Bog Vam bio vječnom nagradom a Marija Majka koju ste posebno častili pogotovo na našem Račiću (i o tome se da napisati mnogo) nek Vas primi u svoj majčinski zagrljaj! (Slavko Reljić na Fejsu) 


Dragi barba Marijo,

evo imali ste puno planova, ali Bog je izgleda opet imao svoj plan s Vama, a Vi ste ga ko i inače u svemu slijedili. Jer razum i srce čisto daravao Vam je Gospodin i Vi ste mu služili cijelim svojim bićem. Bili ste dobar sin svojim roditeljima, uz njih do njihovog zadnjeg daha. Bili ste dobar sin svojoj Domovini i svojoj Jelsi i pružili joj ruku vodilju u njenim prvim koracima.

Bili ste čvrsta ruka i oslonac svojoj Jelšanskoj župi i svim njenim župnicima.

Za svakog lijepa riječ, zrnce mudrosti, znak razuma i otvorena vrata svoga doma i svoga srca. Za izgubljene, za neutješne, za potrebite. Nikad niste osuđivali, uvijek ste samo pomagali i uvijek ste za sve imali vremena.

Živjeli ste, molili ali i radili. Radili samo dobro! Bili ste slobodni i mogli ste otići bilo gdje, vrata Vaših po cijelom svijetu bila su Vam otvorena, ali iznad svega voljeli ste svoje Pitve, svoju Jelsu, svoju Rivu i svoje ljude. I zato Vam hvala! Za sve svoje sugrađane bili ste i ostali jedan jedini ŠJOR Marijo. Već to dovoljno govori o tome koliko su Vas ljudi cijenili i poštovali.

Jer mnogi su iza sebe ostavili svoje obitelji, djecu, a Vi, Vi ste nama SVIMA ostavili primjer. Primjer kako se ljubi Boga, kako se ljubi Domovina i ono najvažnije kako čovjek treba ljubiti čovjeka!

Nas, Vaše prijatelje koji ostajemo u tuzi zato tješi, da ste uvijek bili spremni, i ko što je naš dragi Don Božo govorio: “ Živi i radi kao da nikad nećeš umrijeti, a budi spreman umrijeti ovoga časa!“, tako ste i Vi, znamo to, spremni, radosni i sa srcem krenuli u susret Gospodinu, ko što ste i inače u životu sa srcem sve činili.

U naručje svoje primio Vas Gospodin i laka Vam bila Hrvatska zemlja koju ste toliko voljeli.


Dagom barba Mariju Radoniću, dipl.ing. el.

Ana Matijašević - Jelsa, 27. siječnja 2022.g.
 

Šjor Marijo!

Tako su Vam se svi obraćali. U ime načelnika i djelatnika Općine Jelsa, kao predsjednik Općinskog vijeća, opraštam se od Vas s tugom, ali i s velikim ponosom. O Vama smo od trenutka saznanja da ste nas trajno napustili mogli čuti i pročitati ono što su zapravo svi znali, a to je da ste cijeli svoj radni vijek i život bili dobra duša naše općine. U razgovoru s djelatnicima i ljudima koji su s Vama surađivali tijekom načelnikovanja od 1993. do 1997. godine, te djelovanja kroz Općinsko vijeće kao i mnogobrojne druge aktivnosti, ponavljale su se uglavnom iste riječi: „Pošten, skroman, tih, human … Čovjek!" Tadašnja Općina Hvar razdijelila se u četiri jedinice lokalne samouprave, a Vama je pripala čast biti prvim načelnikom naše Općine, na prvim demokratskim lokalnim izborima u Republici Hrvatskoj. Sve se to odvijalo u teškim uvjetima, dok je rat harao našom Hrvatskom i nije se znalo što donosi sutra. No, Vaša mirnoća, staloženost, sposobnost organizacije, te prije svega humanost, udarili čvrste temelje za siguran put napretka. Jer kuća bez dobrih temelja nema sigurnu budućnost.

Nakon što smo objavili vijest o Vašoj smrti, mnogi ljudi su osjetili potrebu javiti se upravi Općine Jelsa sa izrazima sućuti, a sigurno bi i Vas najviše dirnule one od ljudi koje ste kao čovjek i načelnik prihvatili i brinulise o njihovoj prilagodbi u novoj, nepoznatoj sredini. To ljudi su bili prisiljeni napustiti svoje domove i otići u izbjeglištvo, a vrata naše općine ste im otvorili Vi, šjor Mario. Onima koji su poznavali Vas i Vaš rad, nije to bilo ništa novo ni čudno, jer humanost je nasljedna, a Vi ste je naslijedili od roditelja koji su tijekom Drugog svjetskog rata spašavali Židove, za što im je dodijeljen počasni naziv Pravednika među narodima.

Godine 2011. nagrada za životno djelo Općine Jelsa otišla je u ruke pravednika, u Vaše ruke, koju ste, zbog vlastite skromnosti, fizički preuzeli tek prošle godine.

Aktivnosti kroz crkovinarstvo, na dobrobit Župe, sve je to bilo dio Vaše svakodnevice, koja je ostavila itekako neizbrisiv trag među stanovnicima općine. Kao prvi načelnik preuzeli ste veliku odgovornost u najtežim trenucima naše povijesti, ali ste se hrabro, odvažno i tiho s njom nosili.

Hvala Vam, šjor Mario, na temeljima koje ste udarili da bi današnje i sve buduće generacije mogle sigurno i bez straha nastaviti istim putem. Putem skromnosti, poštenja, humanosti...

Šjio Marijo, počivajte u miru kao što ste i živjeli – i hvala Vam na svemu!

-Jure Gurdulić, predsjednik Općinskog vijeća-

143 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 18.2. - 25.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 8 / 2024 (907) nedjelja 18. 2.: 1.  KORIZMENA – Presv. Sakramenta mise u 10h (kongrega) i u 17h (Put križa) ponedjeljak 19. 2.: misa u 18h utorak 20. 2.: misa u 18h poslije mi

ŽUPNE OBAVIJESTI 11.2. - 18.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 7 / 2024 (906) nedjelja 11. 2.: 6. KROZ GODINU mise u 10h i u 17h SVJETSKI DAN BRAKA Na drugu nedjelju veljače obilježava se u našoj domovinskoj Crkvi Svjetski dan braka, posveć

ŽUPNE OBAVIJESTI 3.2. - 11.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 6 / 2024 (905) nedjelja 4. 2.: 5. KROZ GODINU - 1. u mjesecu mise u 10h i u 17h u 16h SUSRET S  RODITELJIMA PRVOPRIČESNIKA u 16,30h krunica za obitelji i duh. zvanja U 18,45 sat

bottom of page