top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 28.2.–7.3. 2021.

Updated: Mar 6, 2021

Župski listić Jelsa Br. 9 / 2021. (753)


Nedelja 28 . 2. ( 2. Korizme ) : Misa u 10,00 i 17 sati

Poslije mise vjeronauk krizmanicima

 

od sutra – ponedjeljak 1. 3. – misu pomičemo za jedan sat kasnije : u 18 sati u petak – PRVI MARAŠKI: misa u 8 sati; popodne u 18 sati Put križa i misa u subotu – prva subota: misa i molitva za obitelji i duhovna zvanja u 18 sati

 

NEDJELJA 7.3. ( 3. KORIZMENA - Bezimena) MISE u 10 i u 17 sati (Put križa)

 

ISPOVIJED: imate mogućnost prije svake mise (ali ne baš „u 5 do 12“!)


 ŠTO ZNAČI BITI ZALJUBLJEN? – Odgovaraju djeca u selaškom Vrtiću:


To ti je jako opasno. Meni tata ne da da se zaljubim. Mila


To znači da se jubimo u usta. Ja se nisam zaljubi! - Nikola


Kada se zaljubiš, onda budeš njegovo. Ja sam se bila zaljubila u Nikolu, ali sam se odljubila. – Tea


Ja sam se zaljubila u Karla, a seka u Antu. To ti je baš smiješno. - Ivana


To znači da se ne možeš odvojiti od nekoga. - BarbaraTo ti znači da budu cura i dečko. Duje za zaljubi u Franku a ja nisam. Antonio


To ti je kada jako puno voliš nekoga. Ali ne mamu i tatu, nego drugo dijete, curicu. I mora bit lipa.” - Jakov

Kad se zaljubiš, onda bude vjenčanje, pa krštenje. Ja još ne znam jesam li se zaljubio. Domagoj.

 

“Pogledaj u nebo!” Kada sam pogledala, vidjeh zvijezde koje sjaje i mjesec. Tada me Dijete upitalo: Vidiš li mjesec i zvijezde? Rekoh da vidim, a ono mi na to reče: “Ove zvijezde su duše vjernih kršćana…” Mi znamo da zvijezde zapravo nisu “duše vjernih kršćana”, nego kugle užarenih plinova i drugih tvari. Međutim, Isus nam ne održava sat prirodopisa, nego nam govori da su oni koji su povjerovali u njeg brojni poput zvijezda. Kada se osjećaš obeshrabreno ili pomisliš da je svijet prepun zla, podigni svoj pogled i znaj da svi oni koji su otišli prije tebe sada čine pobjedničku Crkvu i navijaji za tebe. MOLITVA: Duše vjernih, koje sada gledate Lice Božje, molite za mene i moje voljene. Isuse, smiluj se nama i cijelome svijetu!


 

PRVO ČITANJE: (Post 22, 1-2.9a.10-13.15-18)

Čitanje Knjige Postanka

U one dane: Bog stavi Abrahama na kušnju. Zovnu ga: »Abrahame!« On odgovori: »Evo me!« Bog nastavi: »Uzmi svoga sina, jedinca svoga Izaka koga ljubiš, i pođi u krajinu Moriju pa ga ondje prinesi kao žrtvu paljenicu na brdu koje ću ti pokazati.« I stignu na mjesto o kojemu je Bog govorio. Ondje Abraham podigne žrtvenik i naslaže drva.

Pruži sad Abraham ruku i uzme nož da zakolje svog sina. Uto ga zovne s neba anđeo Gospodnji i poviče: »Abrahame! Abrahame!« »Evo me!« odgovori on. »Ne spuštaj ruku na dječaka« – reče – »niti mu što čini! Sad, evo, znam da se Boga bojiš jer nisi uskratio ni svog sina, jedinca svoga«. Podiže Abraham oči i pogleda, i gle – za njim ovan, rogovima se zapleo u grmu. Tada Abraham ode, uzme ovna i prinese ga za žrtvu paljenicu mjesto svog sina. Anđeo Gospodnji zovne Abrahama s neba drugi put i reče: »Kunem se samim sobom, izjavljuje Gospodin: Kad si to učinio i nisi mi uskratio svog jedinca sina, svoj ću blagoslov na te izliti i učiniti tvoje potomstvo brojnim poput zvijezda na nebu i pijeska na obali morskoj! A tvoji će potomci osvajati vrata svojih neprijatelja. Budući da si poslušao glas moj, svi će se narodi zemlje blagoslivljati tvojim potomstvom.«


 

PRIPJEV:

Hodit ću pred Gospodinom u zemlji živih.


PJESMA PRIJE EVANĐELJA:

Iz sjajnog oblaka začu se Očev glas: Ovo je Sin moj ljubljeni! Slušajte ga!


 

EVANĐELJE (Mk 9, 2-10)

Čitanje svetog Evanđelja po Marku

U ono vrijeme: Uze Isus sa sobom Petra, Jakova i Ivana i povede ih na goru visoku, u osamu, same, i preobrazi se pred njima. I haljine mu postadoše sjajne, bijele veoma – nijedan ih bjelilac na zemlji ne bi mogao tako izbijeliti. I ukaza im se Ilija s Mojsijem te razgovarahu s Isusom. A Petar prihvati i reče Isusu: „Učitelju, dobro nam je ovdje biti! Načinimo tri sjenice: tebi jednu, Mojsiju jednu i Iliji jednu.« Doista nije znao što da kaže jer bijahu prestrašeni. I pojavi se oblak i zasjeni ih, a iz oblaka se začu glas: »Ovo je Sin moj ljubljeni! Slušajte ga!« I odjednom, obazrevši se uokolo, nikoga uza se ne vidješe doli Isusa sama.

Dok su silazili s gore, naloži im da nikomu ne pripovijedaju što su vidjeli dok Sin Čovječji od mrtvih ne ustane. Oni održaše tu riječ, ali se među sobom pitahu što znači to njegovo »od mrtvih ustati«.


 


Preporučam svima koji to mogu i žele, da kroz ovu korizmu mole svakodnevno za nerođenu dječicu, posebno za onu kojima prijeti – da se ublaženo izrazim - uskrata rođenja. Da ne kompliciramo traženjem krunice s razmobojnim zrncima, predlažem da tu molitvu obavljate ovako:

Znak križa. Poljubi medalju. Reci s ljubavlju:


DOĐI DUŠE SVETI, DOĐI DUŠE ŽIVOTVORČE, DOĐI DUŠE BOGA ŽIVOGA! EUHARISTIJSKO SRCE ISUSOVO, SMILUJ NAM SE! PREŽALOSNO SRCE MARIJINO, MOLI ZA NAS! BETLEHEMSKA NEVINA DJEČICE, ZAGOVARAJTE NAS!

OČE NEBESKI, PRIKAZUJEMO TI RANE I KRV ISUSA KRISTA, JAGANJCA BOŽJEG KOJI ODUZIMA GRIJEHE SVIJETA, SUZE MAJKE MARIJE I LJUBAV SVETOGA JOSIPA, MOLEĆI MILOSRĐE ZA NAS I ZA NEROĐENE! AMEN.


Moli deseticu „normalne“ krunice, izaberi otajstvo o kojem ćeš pritom razmatrati, te nakon „Slava Ocu…“ tri puta izreci:

ISUSE, MARIJO, JOSIPE, JA VAS LJUBIM I MOLIM- SPASITE NEROĐENE! To ponovi na kraju svake desetice, a ako ćeš moliti samo jednu, možeš izmoliti tri puta „Slava Ocu" i „ISUSE, MARIJO, JOSIPE…“


LITANIJE SVETIM SRCIMA ZA SPAS NEROĐENIH

Srca Isusa i Marije, dva sveta ognjišta ljubavi,

(poslije svakog zaziva): - SPASITE NEROĐENE!

Srca Isusa i Marije, sigurne luke spasa, Srca Isusa i Marije, utočišta nevinih srdašca, Srca Isusa i Marije, utjehe u našim borbama, Srca Isusa i Marije, snage u našim nemoćima, Srca Isusa i Marije, pomoći u našim potrebama, Srca Isusa i Marije, najsnažnije obrane od Zloga, Srca Isusa i Marije, izvori mira i milosrđa, Srca Isusa i Marije, ispunjena oproštenjem i pomirenjem, Srca Isusa i Marije, koja odvraćate osudu i gnjev,

Srca Isusa i Marije, koja darujete nježnost i milost, Srca Isusa i Marije, obrane od zavisti i mržnje, Srca Isusa i Marije, zaštite od grijeha i nečistoće ovoga svijeta, Srca Isusa i Marije, slavna vrela života i radosti, Srca Isusa i Marije, pouzdane jakosti u kušnjama i napastima, Srca Isusa i Marije, koja skršujete oholost i uznositost, Srca Isusa i Marije, koja uništavate zle želje i sklonosti, Srca Isusa i Marije, suprotnosti svih zlih neumjerenosti, Srca Isusa i Marije, stijene spasa žena i djevojaka, Srca Isusa i Marije, pećine jakosti muževa i mladića, Srca Isusa i Marije, snažni štitovi u trenucima očaja, Srca Isusa i Marije, oružja vjere i ljubavi Boga Trojjedinoga, Srca Isusa i Marije, Bezgrešna i Prečista naša naslado, Srca Isusa i Marije, koja dajete život u punini, Srca Isusa i Marije, koja čuvate začetu djecu Božju, Srca Isusa i Marije, koja ćete izvojevati zadnju pobjedu, Srca Isusa i Marije, koja nas ljubite neopisivim žarom, Srca Isusa i Marije, koja sagorijevate u milosrdnoj ljubavi, Srca Isusa i Marije, razapeta, ponižena i odbačena, Srca Isusa i Marije, proslavljena, ustoličena i vladajuća, Srca Isusa i Marije, najvjerniji prijatelji djece i malenih, Srca Isusa i Marije, sjajni odsjaji nebeskih divota, Srca Isusa i Marije, čuvari ćudoređa i poniznosti, Srca Isusa i Marije, najsigurnije pomoći nerođenih, Srca Isusa i Marije, JA VAS LJUBIM I MOLIM; - SPASITE NEROĐENE!


SVAKODNEVNA MOLITVA ZAJEDNICE MOLITVE I ŽRTVE ZA NEROĐENE «TREĆE SRCE» Oče nebeski, Bože milosrdni, zajedno sa Srcem Tvoga Sina Isusa Krista i sa Srcem Marije, Majke nerođenih, moje srce vapi: spasi nerođene od ubojstva pobačajem! Pogledaj na naša tri srca povezana vezom ljubavi prema najmanjima i nevinima, koji se sami ne mogu braniti. Usliši našu molbu, Ti, kojemu je sve moguće. Odričem se svakoga zla i dajem svoje srce u službu života; žrtvovati želim svoje vrijeme i sposobnosti- sve, samo da se spase nevina dječica u utrobama majki! Dva sveta Srca, primite moje srce i učinite ga svojim pomoćnikom, da u svemu bude proslavljen Bog, koji je Ljubav i Život. Amen.


NEVINA DJEČICE – MUČENICI, po svojoj patnji tako slični svetom Jaganjcu, Kristu! Zagovarajte nas kod Njega, izmolite nam oproštenje i pomirenje. Bogu je sve moguće: neka vaša smrt bude zalog novog života! Vama nije dozvoljeno da se rodite, sada svojom molitvom izmolite rođenje i spas djeci u sličnim trpljenjima, a nama novo rođenje i obraćenje. Oprostite i blagoslovite! Neka ISUS – ŽIVOT živi u nama, kao što

i vi živite u Njemu! Nevina dječice, isprosite nam milosrđe, isprosite nam mir i ljubav. Amen.

146 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 18.2. - 25.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 8 / 2024 (907) nedjelja 18. 2.: 1.  KORIZMENA – Presv. Sakramenta mise u 10h (kongrega) i u 17h (Put križa) ponedjeljak 19. 2.: misa u 18h utorak 20. 2.: misa u 18h poslije mi

ŽUPNE OBAVIJESTI 11.2. - 18.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 7 / 2024 (906) nedjelja 11. 2.: 6. KROZ GODINU mise u 10h i u 17h SVJETSKI DAN BRAKA Na drugu nedjelju veljače obilježava se u našoj domovinskoj Crkvi Svjetski dan braka, posveć

ŽUPNE OBAVIJESTI 3.2. - 11.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 6 / 2024 (905) nedjelja 4. 2.: 5. KROZ GODINU - 1. u mjesecu mise u 10h i u 17h u 16h SUSRET S  RODITELJIMA PRVOPRIČESNIKA u 16,30h krunica za obitelji i duh. zvanja U 18,45 sat

bottom of page