top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 25.7. - 1.8.2021.

Župski listić Jelsa Br. 29 / 2021. (773)


Mise kroz tjedan:

ponedjeljak i petak u 8h

u ostale dane u 20h

nedelja 25. 7. :

17. kroz godinu / Sv. Jakov

Svjetski dan baka i djedova i starijih osoba

mise u 7h, u 9h i u 20h

 

ponedeljak 26. 7. :

Sv. Ana i Joakim roditelji BDM

 

četvrtak 29. 7. :

Sv. Marta, djevica

 

subota 31. 7. :

Sv. Ignacije Lojolski, prezbiter, utemaljitelj Družbe Isusove

 

nedelja 1. 8. :

18. kroz godinu - prva u mjesecu

mise u 7h, u 9h i u 20h


 obojica/oba, obje, oboje Riječi obojica/oba, obje i oboje označu­ju da je tko ili što u skupini s još jednom osobom ili predmetom te da je i jedan i drugi pripadnik skupine uključen u ono o čemu je riječ. Koju ćemo od spomenutih riječi upotrijebiti, ovisi o spolu članova dvočlane skupi­ne. Obojica/oba označuje 'i jednu i drugu mušku osobu': obojica dječaka, obojica muškaraca, obje označuje 'i jednu i drugu žensku osobu ili stvar označenu imenicom ženskoga roda’: obje djevojke, obje klupe, a oboje označuje 'i jednu i drugu osobu različita spola' te 'i jednu i drugu apstraktnu stvar': Došlo je oboje: i Ivan i Ana., Veselim se obojemu: i druženju i hrani. Dakle, oboje učenika dobro je ako se misli na učenika i učenicu, no ako se misli na dva muška učenika, treba reći obojica/oba učenika.

od strane U engleskome jeziku česta je uporaba pasivnih konstrukcija. Te se konstrukcije u hrvatskim prijevodima često prevodi pasivom i onda kad je bolje upotrijebiti aktiv. Posebnu pozornost treba obratiti na slučajeve u kojima se u engleskome navodi vršitelj radnje uveden prije­dlogom by. Takve rečenice uvijek treba prevesti aktivnim rečenicama. Sto­ga u hrvatskome standardnom jeziku nije dobro reći Predavanje je praćeno od strane studenata., nego treba reći Studenti su pratili predavanje.


 Sveta misa: Otac pita Juricu: Jesi li bio na misi? - Jesam! “A o čemu je svećenik propovijedao?” – Govorio je kako i roditelji trebaju dolaziti na sv. Misu, a ne da im djeca moraju prepričavati što je svećenik propovijedao! Hrkanje: Na putu iz crkve susjeda pita prijateljicu: “Jesi li čula kako je Marko danas hrkao u crkvi?” – Kako nisam, pa sve nas je probudio!

Gunđalo od župnika:Kad nedjeljom u crkvi vidim svoje župljane odjevene po posljednjoj modi, pomislim ima li uopće siromašnih u mojoj župi. A kad poslije mise izbrojim milostinju, pitam se ima li uopće itko bogat! 

PRIPJEV:

Otvaraš ruku svoju, Gospodine, i sitiš nas.

 

DRUGO ČITANJE

Čitanje Poslanice svetoga Pavla apostola Efežanima (Ef 4, 1-6):

Braćo: Zaklinjem vas ja, sužanj u Gospodinu: sa svom poniznošću i blagošću, sa strpljivošću živite dostojno poziva kojim ste pozvani! Podnosite jedni druge u ljubavi; trudite se sačuvati jedinstvo Duha svezom mira! Jedno tijelo i jedan Duh – kao što ste i pozvani na jednu nadu svog poziva! Jedan Gospodin! Jedna vjera! Jedan krst! Jedan Bog i Otac sviju, nad svima i po svima i u svima!

 

ALELUJA:

Prorok velik usta među nama! Pohodi Bog narod svoj!


 

EVANĐELJE:

Čitanje svetog Evanđelja po Ivanu (Iv 6, 1- 15)

U ono vrijeme: Ode Isus na drugu stranu Galilejskog, Tiberijadskog mora. Slijedilo ga silno mnoštvo jer su gledali znamenja što ih je činio na bolesnicima. A Isus uziđe na goru i ondje sjeđaše sa svojim učenicima. Bijaše blizu Pasha, židovski blagdan.

Isus podigne oči i ugleda kako silan svijet dolazi k njemu pa upita Filipa: »Gdje da kupimo kruha da ovi blaguju?« To reče kušajući ga; jer znao je što će učiniti. Odgovori mu Filip: »Za dvjesta denara kruha ne bi bilo dosta da svaki nešto malo dobije.« Kaže mu jedan od njegovih učenika, Andrija, brat Šimuna Petra: »Ovdje je dječak koji ima pet ječmenih kruhova i dvije ribice! Ali što je to za tolike?« Reče Isus: »Neka ljudi posjedaju!« A bilo je mnogo trave na tome mjestu.

Posjedaše dakle muškarci, njih oko pet tisuća. Isus uze kruhove, izreče zahvalnicu pa razdijeli onima koji su posjedali. A tako i od ribica – koliko su god htjeli. A kad se nasitiše, reče svojim učenicima: »Skupite preostale ulomke da ništa ne propadne!« Skupili su dakle i napunili dvanaest košara ulomaka što od pet ječmenih kruhova pretekoše onima koji su blagovali.

Kad su ljudi vidjeli znamenje što ga Isus učini, rekoše: »Ovo je uistinu Prorok koji ima doći na svijet!« Kad Isus spozna da kane doći, pograbiti ga i zakraljiti, povuče se ponovno u goru, posve sam.

 

O tišini


sačuvala sam jednu malu tišinu u marami moje none

nije se opirala

naprotiv

neka je silno žalila za nonicon bonicom

samo je imala jednu želju

da je ljuljkam svake noći

prije sna

da joj govorim malo

a onda da i ja nju malčicu slušam

godinama traje naše prijateljstvo

i nismo požalile

u najzabitijim djelovima

marame

sada se naziru male kućice

s upaljenim svjetlima

na zelenim prozorskim oknima

i to nije slučajno

mislim zelena boja

nona je voljela zelene škure

na sve smo mislile

i na urednost

i cvijeće u pitarima

i na molitvicu

zdravo križu krvava postelja

mome srcu utjeha i želja

a kada je mama otputovala

ispekli smo puno kolača

nahranili puno prijatelja

i dodali maminu molitvu

isuse blaga i ponizna srca

učini srce moje po srcu svome

mamino srce nam je

u jednom trenutku

kad je bio na mene red

osluhnuti

namignulo i zadovoljno

klimnulo glavom

protrnule smo obje od radosti i prisustva

sve je dobro dok se volimo

moja mala tišina i ja


JULIJA MATELJAN – na Fejsu 11.6.21

 

Svjetski dan baka i djedova i starijih osoba

Papa Franjo objavio je u nedjelju 31. siječnja u Vatikanu: “Draga braćo i sestre, prekosutra, 2. veljače, proslavit ćemo blagdan Prikazanja Gospodinova u hramu, kada su Šimun i Ana, oboje u poodmakloj dobi, prosvijetljeni Duhom Svetim, prepoznali Isusa kao Mesiju. Duh Sveti i danas kod starijih osoba nadahnjuje misli i riječi mudrosti: njihov je glas dragocjen jer pjeva hvale Bogu i čuva korijene narodâ. Podsjećaju nas da je starost dar i da su bake i djedovi spona koja povezuje naraštaje kako bi se mladima prenijelo iskustvo života i vjere. Bake i djedovi su često zaboravljeni, a mi zaboravljamo to bogatstvo čuvanja korijenâ i prenošenja. Zato sam odlučio ustanoviti Svjetski dan baka i djedova i starijih osoba, koji će se slaviti svake godine u Crkvi na četvrtu nedjelju u srpnju, uoči spomena svetih Joakima i Ane, Isusovog djeda i bake. Važno je da se bake i djedovi susreću s unucima i da se unuci susreću s djedovima i bakama, jer – kako kaže prorok Joel – bake i djedovi će sanjati pred svojim unucima, a mladi, uzimajući snagu od svojih djedova i baka, ići će dalje kroz život, prorokujući.

Dakle, ove je godine to u nedjelju 25. srpnja – to jest danas. Za ovu prigodu je snimljena i pjesma i spot "U zagrljaju vrimena" kojeg daruje Hrvatska biskupska konferencija. Scenarij potpisuje Janja Bunić; režija, snimanje i montaža djelo su Andreja Bunića, a videospot je priređen u produkciji Laudato televizije. Videospot opremljen je titlovanjem kako bi ga nesmetano mogle pratiti i osobe koje slabije čuju, a među kojima je upravo najveći broj onih starije dobi. Autor stihova je Frane Bilić iz Šibenika, a uglazbio ih je dr. sc. maestro Joško Ćaleta. Pjesmu izvodi Ansambl Lado.

Papinu poruku za Svjetski dan djedova i baka i starijih možete naći na Internetu.

Također prekrasnu pjesmu i dirljivi spot U ZAGRLJAJU VRIMENA.


157 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.4. - 14.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 15 / 2024 (914) Od 8. do 15. travnja župnik će biti odsutan na hodočašću. Zamjenjuju ga don Toni Aviani (091 176 5249) i don Toni Oršolić (098 923 9775): U svakoj potrebi javite

ŽUPNE OBAVIJESTI 31.3. - 7.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 14 / 2024 (913) nedjelja 31. 3.: USKRS SV. MISE: u 10 sati  i u 18,30 sati ponedjeljak 1. 4.: USKRSNI PONEDELJAK - VAZMENI MISE: u 10h „radovanje Gospi“ na Račiću i u 18,30h uto

ŽUPNE OBAVIJESTI 22.3. - 31.3.2024

Župni listić Jelsa Br. 12 / 2024 (912) RASPORED  BOGOSLUŽJA VELIKOG TJEDNA 2024. petak 22. 3.: misa s večernjom - u 18 sati Primopredaja svetig križa na kraju mise subota 23. 3.: misa s večernjom - u

Comments


bottom of page