top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 21. 3.–28. 3. 2021.

Updated: Mar 25, 2021

Župski listić Jelsa Br. 12 / 2021. (756)Kroz tjedan: misa u 18 sati

 

nedelja 21. 3 : ( 5. KORIZMENA ) „Gluha“ – Presv. Sakramenta)

Misa u 10,00 i 18 sati ( Put križa u crkvi )

od 17,30h ispovijeda don Robert

Otkazani su kongrega Bratovštine i Put križa po Jelsi


 

u četvrtak 25. 3 :

NAVJEŠTENJE GOSPODNJE – BLAGOVIJEST MISE u 9 i u 18 sati (prije mise ISPOVIJED)

 

u petak 19. 03 :

Mise su u 9 i u 18 sati (primopredaja Križa)


U međuvremenu cjelodnevno klanjanje i mogućnost ispovijedi kroz cijeli dan

Naizmjenice će ispovijedati susjedni župnici:

don Mili u 9

don Toni u 11 don Robert u 3

padre Mirko u 5

U te sate župnik će 15-ak minuta glasno meditirati/moliti pred Presvetim.

U subotu – uoči Cvjetnice 10h – 11h i 17h – 18h ispovijeda don Stanko


 

nedelja 28. 3.: CVJETNICA - (Muke, od Palme)

Bogoslužje započinje u 9 sati blagoslovom grančica ispred župske crkve. sljedi Misa – Muka - potom: KLANJANJE PRESVETOME U 18 sati : Završno klanjanje – zajednička ura i sveta misa.


 

ŽUPSKI VJERONAUK – slijedećeg tjedna

OSNOVCI:

1. razred: ponedjeljak u 9,00h

2. razred: ponedjeljak u 9,45h

3. razred PRVOPPRIČESNICI : ponedjeljak u 11,15, u subotu u 11 sati

4. razred: ponedjeljak u 10,30h 5. razred: utorak u 9,00h

6. razred: utorak u 9,45h

7. razred: utorak u 10,30h

8. razred: utorak u 11,45h


SREDNJOŠKOLCI:

SVI: u petak u 17 sati: KLANJANJE - ISPOVIJED 

Molimo za OVOGODIŠNJE KRIŽONOŠE:

Dario Belić (Jelsa)

Ivan Ojdanić (Pitve)

Antonio Grgičević (Vrisnik) Toni Carić (Svirče)

Cvjetko Tresić (Vrbanj)

Rino Krstić (Vrboska)

Podrobnije i slikom će vam biti predstavljeni u slijedećem Listiću, a imat ćete i raspored bogoslužja u Velikom i Vazmenom tjednu . Naravno, još ne znamo na koji će se način i u kojem obujmu moći ostvariti tradicionalna PROCESIJA ZA KRIŽEN. Na žalost: čovjek snuje – a korona određuje!


 

VAŽNA OBAVIJEST NARUČITELJIMA MISA Pretrpan sam naučenim misnim nakanama – uglavnom za pokojne, lista čekanja je vrlo duga, čak za 3 mjeseca. Dakle, prvi slobodni termini su poslije 20. 6. Do tada može „upasti“ jedino sprovodna misa, ili zavjetna za nečiju operaciju. Molim vas – ne tražite misu preko reda jer time potiskujete one koji čekaju red.

Ipak, u svako doba ja mogu proslijediti vaše misne nakane drugim svećenicima!


 

PRVO ČITANJE: Čitanje Knjige proroka Jeremije Jr 31, 31-34 »Evo dolaze dani – govori Gospodin – kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti novi savez. Ne savez kakav sam sklopio s ocima njihovim u dan kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske, savez što ga oni razvrgoše premda sam ja gospodar njihov – govori Gospodin. Nego, ovo je savez što ću ga sklopiti s domom Izraelovim poslije onih dana – govori Gospodin: Zakon ću svoj staviti u dušu njihovu i upisati ga u njihovo srce. I bit ću Bog njihov, a oni narod moj. I neće više učiti drug druga ni brat brata govoreći: ’Spoznajte Gospodina!’ jer svi će me poznavati, i malo i veliko – govori Gospodin – jer ću oprostiti bezakonje njihovo i grijeha se njihovih neću više spominjati.«

 

PRIPJEV: Čisto srce stvori mi, Bože!

 

DRUGO ČITANJE: Čitanje Poslanice Hebrejima Heb 5, 7-9 Braćo: Krist je u dane svoga zemaljskog života sa silnim vapajem i suzama prikazivao molitve i prošnje Onomu koji ga je mogao spasiti od smrti. I bī uslišan zbog svoje predanosti: premda je Sin, iz onoga što prepati naviknu slušati i, postigavši savršenstvo, posta svima koji ga slušaju začetnik vječnoga spasenja.

 

PJESMA PRIJE EVANĐELJA:

Ako tko hoće služiti mi, neka ide za mnom, govori Gospodin; i gdje sam ja, ondje će biti i moj služitelj.

 

EVANĐELJE - po Ivanu (Iv 12, 20-33)


U ono vrijeme: Među onima koji su se došli klanjati na blagdan bijahu i neki Grci. Oni pristupe Filipu iz Betsaide galilejske pa ga zamole: »Gospodine, htjeli bismo vidjeti Isusa.« Filip ode i kaže to Andriji pa Andrija i Filip odu i kažu Isusu. Isus im odgovori: »Došao je čas da se proslavi Sin Čovječji. Zaista, zaista, kažem vam: ako pšenično zrno, pavši na zemlju, ne umre, ostaje samo; ako li umre, donosi obilat rod


Tko ljubi svoj život izgubit će ga. A tko mrzi svoj život na ovome svijetu,sačuvat će ga za život vječni. Ako mi tko hoće služiti,neka ide za mnom. I gdje sam ja, ondje će biti i moj služitelj. Ako mi tko hoće služiti, počastit će ga moj Otac. Duša mi je sada potresena i što da kažem? Oče, izbavi me iz ovoga časa? No, zato dođoh u ovaj čas! Oče, proslavi ime svoje!« Uto dođe glas s neba: »Proslavio sam i opet ću proslaviti!«Mnoštvo koje je ondje stajalo i slušalo govoraše: »Zagrmjelo je!« Drugi govorahu: »Anđeo mu je zborio.« Isus na to reče: »Ovaj glas nije bio poradi mene, nego poradi vas. Sada je sud ovomu svijetu, sada će knez ovoga svijeta biti izbačen. A ja kad budem uzdignut sa 

Josipova stranica


APOSTOLSKO PISMO PATRIS CORDE SVETOG OCA FRANJE

U POVODU 150. OBLJETNICE PROGLAŠENJA SVETOGA JOSIPA ZAŠTITNIKOM SVEOPĆE CRKVE (nastavak)

U Hramu, četrdeset dana nakon Isusova rođenja, Josip i Marija prinose Dijete Gospodinu i s čuđenjem slušaju Šimunovo proročanstvo o Isusu i njegovoj Majci (usp. Lk 2, 22 – 35). Kako bi obranio Isusa od Heroda, Josip ostaje kao stranac u Egiptu (usp. Mt 2,13 – 18). Vrativši se u domovinu, živi skrovito u malom i nepoznatom selu Nazaret u Galileji – odakle, kako se govorilo, „ne ustaje prorok“ i „ne dolazi nešto dobro“ (usp. Iv 7, 52; 1, 46) – daleko od njegovoga rodnog grada Betlehema i od grada Jeruzalema, gdje je nekada bio Hram. Kad su tijekom hodočašća u Jeruzalem izgubili dvanaestogodišnjeg Isusa, Josip i Marija tražili su ga u muci i pronašli su ga u Hramu dok je razgovarao s učiteljima (Lk 2, 41 – 50).

Nakon Marije, Majke Božje, nijedan svetac se toliko ne spominje u papinskom Učiteljstvu kao Josip, njezin muž. Moji prethodnici produbili su poruku sadržanu u nekoliko podataka koje su donijela Evanđelja kako bi dodatno istaknuli njegovu središnju ulogu u povijesti spasenja.


Blaženi papa Pio IX. proglasio ga je „zaštitnikom Katoličke Crkve“ časni papa Pio XII. predstavio ga je kao „zaštitnika radnika“, a sveti Ivan Pavao II. kao „čuvara Otkupiteljevog“. Narod ga pak zaziva kao „zaštitnika sretne smrti


Stoga bih sada, 150 godina nakon što ga je papa Pio IX. 8. prosinca 1870. proglasio zaštitnikom Katoličke Crkve, želio podijeliti neka osobna razmišljanja o ovoj izvanrednoj osobi, toliko bliskoj našem ljudskom iskustvu. Jer, kako Isus kaže, „iz obilja srca usta govore“ (usp. Mt 12, 34). Ta želja dodatno se produbila tijekom ovih mjeseci pandemije, kada smo, usred krize, iskusili „kako su naši životi istkani i podržani od običnih – u pravilu zaboravljenih – ljudi koji se ne pojavljuju na naslovnicama novina i časopisa ili na televizijskim ekranima, ali, bez sumnje, danas pišu presudne događaje naše povijesti: to su liječnici, medicinske sestre i tehničari, zaposlenici u veletrgovinama, zaposlenici u djelatnostima čišćenja, njegovatelji, prijevoznici, ljudi koji rade na pružanju osnovnih usluga i javne sigurnosti, volonteri, svećenici, redovnici i redovnice, i mnogi, ali zaista mnogi drugi koji su shvatili da se nitko ne spašava sam […] Koliko je onih koji svakodnevno pokazuju strpljivost i ulijevaju nadu, pazeći da ne siju paniku, nego suodgovornost. Koliki očevi, majke, djedovi i bake, učitelji malim i svakodnevnim gestama pokazuju našoj djeci kako se suočiti i nositi s krizom prilagođavajući svoje navike, dižući glavu gore i potičući na molitvu. Koliko je onih koji mole, stavljaju se na raspolaganje i zalažu se za dobro sviju“. Svatko može u svetom Josipu – čovjeku koji prolazi nezapaženo, čovjeku svakodnevne, diskretne i skrovite prisutnosti, pronaći zagovornika, oslonac i vodiča u vrijeme poteškoća. Sveti Josip nas podsjeća da svi oni koji djeluju u skrovitosti ili u sjeni imaju neusporedivu ulogu u povijesti spasenja. Svima njima ide riječ priznanja i zahvalnosti. (nastavlja se…)


 

MALE KORIZMENE DUHOVNE VJEŽEBE


ODVRATITI SE OD SUKOBA

Sunce neka ne zađe nad vašom srdžbom! (Efežanima 4,26 )


U oproštajnom govoru na ispraćaju Hendrika A. Larentza, poznatoga nizozemskog znanstvenika, Albert Einstein nije ni spomenuo njihove znanstvene prepirke. Naprotiv, govorio je o njegovoj neizmjernoj dobroti i o tome da ga svi pamte po jednostavnosti i poštenom odnosu prema drugima. »Svi su ga rado slijedili«, rekao je Einstein, »jer su osjećali da nikada ne želi dominirati, nego samo biti koristan.«

Lorentz je nadahnuo znanstvenike da zaborave političke predrasude i rade zajedno, osobito nakon Prvoga svjetskog rata. Einstein je rekao da je i prije svršetka rata Lorentz, dobitnik Nobelove nagrade, predano radio na pomirenju, i

Rad na pomirenju trebao bi biti i cilj svih u crkvi. Isti­na, poneki sukob je neizbježan. No moramo učiniti sve što možemo da pronađemo mirno rješenje. Pavao je napisao: »Neka sunce ne zađe nad vašom srdžbom!« Da bismo zajedno napredovali, apostol savjetuje: »Nikakva po­gubna riječ neke ne izlazi iz vaših usta, nego samo dobra, na izgradnju, prema potrebi«

Na kraju Pavao kaže: »Svaka gorčina, i gnjev i ljutina, i 1 vika i vrijeđanje neka nestanu među vama... Budite jedni prema drugima plemeniti, milosrdni, praštajući jedni drugima kao što je i Bog u Kristu oprostio vama!« Jediino tako se gradi Božja crkva. Time, doista, veličamo Njega.

- Patricia Raybon -


U svakom sukobu najbolje je svoju ljutnju predati Bogu

 

RUKE VOZAČA KAMIONA

A imamo različite darove ... onaj koji čini milosrđe, neka to čini radosno! ( Rim 12)


Vijest me je šokirala. Nakon što je već preživio karcinom prostate, mom je ocu otkriven karcinom gušterače. Da stvar bude gora, on njeguje moju majku, koja je kronični bolesnik. Budući da su oboje trebali skrb, preda mnom su bili teški dani.

Nakon što sam doputovao da budem s njima, jedne ne­djelje otišao sam u crkvu svojih roditelja. Tamo mi je prišao čovjek po imenu Helmut i rekao da želi pomoći. Dva da­na poslije došao je k nama s popisom u ruci. »Trebat ćete posebne obroke kada započne kemoterapija. Dogovorit ću raspored kuhanja. Sto je s košenjem travnjaka? To mogu ja. Kojeg dana odvoze otpad?« Helmut je bio umirovljeni vozač kamiona, ali za nas je postao anđeo. Čuli smo da često po­maže samohranim majkama, beskućnicima i starijima.

Iako smo kao vjernici pozvani da pomažemo drugima, neki za to imaju poseban dar. Apostol Pavao ga naziva milosrđem (Rim 12,8). Ljudi koji imaju taj dar vide potrebu, nude praktičnu pomoć i mogu neu­morno služiti. Potaknuti Duhom Svetim, oni su ruke tijela Kristova, ispružene kako bi 'dotaknuli' naše rane.

Prvoga dana kemoterapije Helmut je odvezao tatu u bol­nicu. Te večeri hladnjak mojih roditelja bio je pun pripremljenih obroka. Božje milosrđe iz ruku vozača kamiona.

- Sheridan Vbysey-

276 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

ŽUPNE OBAVIJESTI 12.5. - 19.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 20 / 2024 (919) PRVOPRIČESNICI Jelsa 2024 nedjelja 12. 5.: SLAVLJE PRVE PRIČESTI 7. Vazmena MAJČIN DAN – Sv. Leopold Mandić MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 13.

ŽUPNE OBAVIJESTI 5.5. - 12.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 19 / 2024 (918) nedjelja 5. 5.: 6. Vazmena - 1. u mjesecu MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 6. 5.: misa i krunica u 18,30 sati utorak 7. 5.: Sv. Dujam, patron-zaš

Comments


bottom of page