top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 18.7. - 25.7.2021.

Župski listić Jelsa Br. 28 / 2021. (772)


Mise kroz tjedan:

u ponedjeljak, srijedu i petak u 8h

u utorak, četvrtak i subotu u 20h

nedelja 18. 7. :

16. kroz godinu - 16. – Presv. Sakramenta mise u 7h, u 9h i u 20h

 

utorak 20. 7. :

Sv. Ilija

 

četvrtak: 22. 7. :

Sv. Marija Magdalena (Svirče)

 

petak 23. 7. :

Sv. Brigita

 

nedelja 25. 7. :

17. kroz godinu

mise u 7h, u 9h i u 20h


u Pitvama Sv. Jakov


 RAZLIKA: - Koja je razlika između ženidbe i ispovijedi? - Razlika je samo u redoslijedu! - U redoslijedu? - Da, u redoslijedu! U ispovijedi se najprije pokaješ pa ideš svećeniku na ispovijed, a u ženidbi prvo ideš svećeniku, pa se onda pokaješ.

KUNE U RAJU: Idu kune u raj i prvo na provjeru kod sv. Petra...

Dođe 1 kn i sv. Petar kaže - prođi.

Dođe 2 kn i sv. Petar kaže - prođi.

Dođe 10 kn i sv. Petar kaže - prođi.

Dođe 20 kn i sv. Petar nevoljko kaže - ma prođi i ti.

Dođe 50 kn, a sv. Petar kaže: Ti ne možeš u raj! 50 kn pita - a zašto? Sv. Petar odgovara: Nisam te viđao u crkvi.

OZDRAVLJENJE PUNICE: Zašto je apostol Petar triput zatajio Isusa?, pita vjeroučitelj pripravnike na krizmu. - Nije mu mogao oprostiti što mu je ozdravio punicu, odgovori jedan. 


izuzetak > iznimka

Umjesto imenice izuzetak u značenju 'ono što se izdvaja od pravila, od čega uobičajenoga' u hrvatskome standardnom jeziku bolje je upotrebljavati imenicu iznimka, npr. bez iznimke, uz časne iznimke, učiniti iznimku. Ni pridjev izuzetan ni prilog izuzetno ne pripadju hrvatskomu standardnom jeziku. Umjesto pridjeva izuzetan u u značenji ‘koji je po nekim obilježjima poseban’ treba upotrebljavati pridjev izniman, npr. iznimna osoba, a umjesto priloga izuzetno treba upotrebljavati prilog iznimno, npr. iznimno zanimljiva priča. Pridjev izuzetan u značenju ‘koji se po nekim obilježjima izdvaja kvalitetom’ može se zamijeniti i pridjevima sjajan, prvorazredan, izvrstan, npr. umjesto izuzetan učenik, izuzetan znanstvenik treba izvrstan učenik, prvorazredan znanstvenik.


Izvinite! > Oprostite! Izviniti je rusizam koji znači 'dati oprost komu, osloboditi koga krivnje'. U hrvatskome standardnom jeziku bolje ga je zamijeniti glagolom oprostiti, a povratni glagol izviniti se bolje je zamijeniti glagolom ispričati se. Dakle, umjesto Izvinite što nisam došao, Izvinite se ako kasnite, treba Oprostite što nisam došao., Ispričajte se ako kasnite.


 

PRVO ČITANJE:

Čitanje Knjige proroka Jeremije

Jao pastirima koji upropašćuju i raspršuju ovce paše moje – govori Gospodin. Stoga ovako govori Gospodin, Bog Izraelov, protiv pastira koji pasu narod moj: »Vi ste raspršili ovce moje, rastjerali ih, niste se brinuli za njih. Zato ću se ja sada pobrinuti za vas zbog zlodjela vaših – govori Gospodin. I sam ću skupiti ostatak svojih ovaca iz svih zemalja kamo sam ih raspršio i vratiti ih na ispaše njihove:bit će plodne i množit će se. I podići ću im pastire da ih pasu te se ničega više neće bojati ni plašiti, niti će se gubiti« – govori Gospodin. »Evo dolaze dani – govori Gospodin – podići ću Davidu izdanak pravedni. On će vladati kao kralj i biti mudar i činit će pravo i pravicu u zemlji. U njegove će dane Judeja biti spašena i Izrael će živjeti spokojno. I evo imena kojim će ga nazivati: ’Gospodin, Pravda naša.’«

 

PRIPJEV:

Gospodin je pastir moj: ni u čem ja ne oskudijevam!

 

DRUGO ČITANJE:

Čitanje Poslanice svetoga Pavla apostola Efežanima (Ef 2, 13-18 )

Braćo: Sada pak, u Kristu Isusu, vi koji nekoć bijaste daleko dođoste blizu – po Krvi Kristovoj. Doista, on je mir naš, on koji od dvoga učini jedno: pregradu razdvojnicu, neprijateljstvo razori u svome tijelu. Zakon zapovijedi s propisima obeskrijepi da u sebi, uspostavljajući mir, od dvojice sazda jednoga novog čovjeka te obojicu u jednome Tijelu izmiri s Bogom po križu, ubivši u sebi neprijateljstvo. I dođe te navijesti mir vama daleko i mir onima blizu, jer po njemu jedni i drugi u jednome Duhu imamo pristup Ocu.


 

ALELUJA:

Ovce moje slušaju glas moj, govori Gospodin,

ja ih poznajem i one idu za mnom.


 

EVANĐELJE:

Čitanje svetog Evanđelja po Marku (Mk 6, 30- 34)

U ono vrijeme: Apostoli se skupe oko Isusa i izvijeste ga o svemu što su činili i naučavali. I reče im: »Hajdete i vi u osamu na samotno mjesto, i otpočinite malo.« Jer mnogo je svijeta dolazilo i odlazilo pa nisu imali kada ni jesti. Otploviše dakle lađom na samotno mjesto, u osamu. No kad su odlazili, mnogi ih vidješe i prepoznaše te se pješice iz svih gradova strčaše onamo i pretekoše ih. Kad iziđe, vidje silan svijet i sažali mu se jer bijahu kao ovce bez pastira pa ih stane oučavati u mnogočemu. 

KAKAV SAM U BOŽJIM OČIMA – TO JE JEDINO VAŽNO


Jakov pogleda Josipa i ugleda dobro dijete i dobra sina!

Desetorica braće vidješe Josipa i ugledaše beskorisnog sanjara!

Putnici su vidjeli Josipa i ugledali su roba!

Potifarova žena vidje Josipa i ugleda finog slugu!

Potifarova žena pogleda Josipa i vidje potencijalnog ljubavnika!

Zatvorski službenici vidjeli su u Josipu zatvorenika!

Koliko su samo svi oni bili u krivu!

Bog je pogledao Josipa i vidio je premijera Egipta u dolasku!

Nemojte se obeshrabriti onim što ljudi vide u vama!!

Budite ohrabreni onim što Bog vidi u vama!!

Nikada ne podcjenjujte osobu pored sebe jer nikada ne znate što je Gospodin položio u tu osobu.

Vaša sluškinja može biti glavni izvršni direktor u dolasku koji će zaposliti vaše dijete.

Vaš vrtlar je možda predsjednik u dolasku.

(Sjetite se da je David dobio pomazanje po kojem će postati kralj dok je pasao ovce. Ester je bila obično siroče, a ipak je bila kraljica u dolasku).

Dijelimo Božju ljubav i učinimo svijet boljim mjestom za život. Pokažite ljubav dijeljenjem ove poruke s onima koje volite.

NIJE BITNO KAKO VAS LJUDI VIDE, VAŽNO JE KAKO VAS GOSPODIN VIDI!

Ne zanima ga starost, nije ni čudo što je blagoslovio Abrahama.

Ne zanima ga iskustvo, nije ni čudo što je izabrao Davida.

Ne zanima ga spol, nije ni čudo što je podigao Ester.

Ne zanima ga tvoja prošlost, nije ni čudo što je pozvao Savla.

Ne zanima ga vaš fizički izgled, nije ni čudo što je odabrao Zakeja.

Ne zanima ga tečnost govora, nije ni čudo što je izabrao Mojsija.

Ne zanima ga karijera, nije ni čudo što je izabrao Mariju Magdalenu.

Sve što znam je da se moj Bog nikad ne mijenja.

Nikad nije dao obećanje koje ne će održati.

Nikad nije vidio osobu kojoj ne bi pomogao.

Nikad nije čuo molitvu na koju ne bi odgovorio.

Nikad nije pronašao dušu koju ne bi volio.

Nikad nije pronašao grešnika komu ne bi oprostio.

Ovo je Bog s kojom ja želim komunicirati svaki dan od trenutka kada se probudim.

Toplo vam ga preporučujem.

----------------------------------------------

Sveti Pavao- Prva Korinćanima 4, 3-5:

Meni pak nije nimalo do toga da me sudite vi ili bilo koji ljudski sud; a ni ja sam sebe ne sudim. 4 Doista, ničega sebi nisam svjestan, no time nisam opravdan: moj je sudac Gospodin. 5 Zato ne sudite ništa prije vremena dok ne dođe Gospodin koji će iznijeti na vidjelo što je sakriveno u tami i razotkriti nakane srdaca. I tada će svatko primiti pohvalu od Boga.


 


ŠTO JE ČOVJEK? (priča za razmišljanje)

U jednoj drevnoj pripovijesti priča se o nekom pustinjaku. Često se tužio kako uvijek ima pune ruke posla. Ljudi su se tome veoma čudili, pitali su ga kakav to posao obavlja. On im protumači:


„Imam dva sokola koja trebam krotiti, moram paziti na dva jastreba, hraniti dva zeca, čuvati jednu zmiju, timariti magarca i još vezati lava!“ „O to je puno!“, rekoše ljudi. „Tebi doista treba vremena. Ipak, gdje je taj tvoj zvjerinjak? Gdje su životinje o kojima govoriš? Ne vidimo ni jedne.“ Nato pustinjak stade govoriti o tim životinjama ne način da ga svi razumiju: „Dva sokola jesu dva oka. Na svašta se prilijepe i za svačim lete. Teško ih je obuzdati. Dva jastreba grabežljiva? To su naše ruke. Svega se laćaju, sve zgrću, hoće sve zadržati. Teško ih je nadzirati. A dva zeca koja moramo hraniti i zaustavljati? Naše noge. Stalno lutaju tamo – amo, ovuda i onuda, često se umaraju. Najteže je paziti na zmiju, premda je u kavezu, na jezik. Zar se ne veli: „Trideset i dva zuba ne mogu obuzdati jezik.“ Tu je i magarac kojeg treba timariti, naše tijelo. Ono tegli, opterećeno je, posrće, ne sluša. A toliko ga trebamo! Još nam preostaje lav. Treba ga se čuvati. On je kralj nad svim životinjama. Naše srce prepuno želja, sva naša moć i snaga.“ „Pravo imaš“, rekoše na to pustinjaku. „Imaš posla za čitav dan.“

 

MOLITVE NA PLAŽI

Nek hvale ime Gospodnje, jer samo je Njegovo ime uzvišeno. ( Psalam 148,12 )

Na putovanju kojim smo proslavili 25. obljetnicu braka, moj suprug i ja čitali smo svoje Biblije na plaži. Dok su trgovci prolazili i izvikivali cijene robe, zahvalili smo se i nismo ništa kupili. Jedan od njih, Femando, široko se nasmiješio kada sam odbila njegovu ponudu…. »Molim Boga da blagoslovi vaš dan«, rekla sam. Fernando se okrenuo prema meni i rekao: »Već je Isus promijenio moj život.« Zatim je kleknuo između naših ležaljki: „Osjećam Njegovu prisutnost ovdje.« Ispričao nam je kako ga je Bog oslobodio od ovisnosti o drogi i alkoholu prije 14 godina. Suze su mi tekle dok je recitirao psalme i molio se za nas. Zajedno smo slavili Boga i radovali se u Njegovoj prisutnosti... na 'la playi'.


164 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

Comments


bottom of page