top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 18. 4. - 25.4.2021.

Župski listić Jelsa Br. 15 / 2021. (759)Najavljujemo i preporučamo svim župljanima - kroz cijeli slijedeći tjedan MOLITVENU OSMINU ZA DUHOVNA ZVANJA: uz večernju misu molitveno klanjanje ili meditativna krunica


 

mise kroz tjedan u 18,30
nedjelja 18. 4.:

3. VAZMENA (Presv. Sakramenta) mise u 9 sati (iznimno ) i u 18,30 sati

 

u petak 23. 4.:

Sv. Juraj ( Brusje, Gdinj, Sućuraj....... )

 

nedjelja 25. 4.:

4. VAZMENA (Dobrog Pastira) mise u 10,00 i u 18,30 sati

KLANJANJE za duh. zvanja u 17,30h

 

ŽUPSKI VJERONAUK – slijedećeg tjedna

OSNOVCI:

1. razred: ponedjeljak u 9,00h

2. razred: ponedjeljak u 9,45h

3. razred PRVOPPRIČESNICI : ponedjeljak u 11,15 i četvrtak u 11 sati

4. razred: ponedjeljak u 10,30h 5. razred: utorak u 9,00h

6. razred: utorak u 9,45h

7. razred: utorak u 10,30h

8. razred: utorak u 11,15h


SREDNJOŠKOLCI:

KRIZMANICI: u nedelju u 19,30h


 

SPONZORI OMASLINJAVANJA RAČIĆA

Došli smo do lijepog broja – 10 uplata „stipendije“.

Akcija se nastavlja!


 


Otklen si?

Otamo di se kava peče, a kruv kuva. Di se gonjaju papiri, di se spava ko zaklan, dok u kući gori televizija, di se noge čuju, di promaja ubija, di se jaja tuku, di se auto goni, di se ćer zove sin.

Di se crkne od smija a ostaneš živ, di kad padneš pitaju te jesi se ubio, di se sastojci mire od oka, di se odvrće muzika, di se oda po dokturima, di se nesmi gutat žvaku jer ce se zalipit za criva.

Di moraš ić u školu da nebi kopa, di nema otvori usta nego zini, di se pita "di si", a čovik stoji isprid tebe, di ako sidiš blizu televizije oćoraviš, di ti je daljinski omotan selotejpom jer ćaći svako malo ispadne kad zaspe na kauču, di kad padneš, mater te izmlati jer si sam pao...

di... di... di...


 

PRVO ČITANJE: (Dj 3, 13-15.17-19) Čitanje Djela apostolskih U one dane: Reče Petar narodu: »Bog Abrahamov, Izakov i Jakovljev, Bog otaca naših, proslavi slugu svoga, Isusa kojega vi predadoste i kojega se odrekoste pred Pilatom kad već bijaše odlučio pustiti ga. Vi se odrekoste Sveca i Pravednika, a izmoliste da vam se daruje ubojica. Začetnika života ubiste. Ali Bog ga uskrisi od mrtvih, čemu smo mi svjedoci. I sada, braćo, znam da ste ono uradili iz neznanja kao i glavari vaši. Ali Bog tako ispuni što unaprijed navijesti po ustima svih proroka: da će njegov Pomazanik trpjeti. Pokajte se dakle i obratite da se izbrišu grijesi vaši.«

 

PRIPJEVNI PSALAM

Obasjaj nas, Gospodine, svjetlom svoga lica!

 

DRUGO ČITANJE: (1Iv 2, 1-5a)

Čitanje Prve poslanice svetoga Ivana apostola Dječice moja, ovo vam pišem da ne griješite. Ako tko i sagriješi, zagovornika imamo kod Oca – Isusa Krista, Pravednika. On je pomirnica za grijehe naše, i ne samo naše nego i svega svijeta.

I po ovom znamo da ga poznajemo: ako zapovijedi njegove čuvamo. Tko veli: »Poznajem ga«, a zapovijedi njegovih ne čuva, lažac je, u njemu nema istine. A tko čuva riječ njegovu, u njemu je zaista savršena ljubav Božja

 

PJESMA PRIJE EVANĐELJA:

Gospodine Isuse, otkrij nam Pisma; ražari nam srca dok nam govoriš!

 

EVANĐELJE

Čitanje svetog Evanđelja po Luki (Lk 24,35-48)

U ono vrijeme: Učenici su Isusovi pripovijedali što se dogodilo na putu i kako ga prepoznaše u lomljenju kruha. Dok su oni o tom razgovarali, stane Isus posred njih i reče im: »Mir vama!« Oni, zbunjeni i prestrašeni, pomisliše da vide duha. Reče im Isus: »Zašto se prepadoste? Zašto vam sumnje obuzimaju srce? Pogledajte ruke moje i noge! Ta ja sam! Opipajte me i vidite jer duh tijela ni kostiju nema kao što vidite da ja imam.«

Rekavši to, pokaza im ruke i noge. I dok oni od radosti još nisu vjerovali, nego se čudom čudili, on im reče: »Imate li ovdje što za jelo?« Oni mu pruže komad pečene ribe. On uzme i pred njima pojede.

Nato im reče: »To je ono što sam vam govorio dok sam još bio s vama: treba da se ispuni sve što je u Mojsijevu Zakonu, u Prorocima i Psalmima o meni napisano.« Tada im otvori pamet da razumiju Pisma te im reče: »Ovako je pisano: ’Krist će trpjeti i treći dan ustati od mrtvih, i u njegovo će se ime propovijedati obraćenje i otpuštenje grijeha po svim narodima počevši od Jeruzalema.’ Vi ste tomu svjedoci.«


 


Josipova stranica


APOSTOLSKO PISMO PATRIS CORDE SVETOG OCA FRANJE (nastavak)

Josip je gledao kako Isus iz dana u dan raste „u mudrosti, dobi i milosti kod Boga i ljudi“ (Lk 2, 52). Kao što je Gospodin učinio s Izraelom, tako je Josip Isusa „hodati učio,držeći ga za ruke njegove; bio je poput oca koji dijete podiže na obraz, nagnut nad njega da ga

nahrani“ (usp Hoš 11, 3 – 4). Isus je u Josipu vidio Božju nježnost: „Kako se otac smiluje dječici,tako se Gospodin smiluje onima što ga se boje“ (Ps 103, 13).

Tijekom molitve psalama u sinagogi Josip je zasigurno čuo kako sinagogom iznova odjekuje da je Bog Izraelov Bog nježnosti,[11] koji je dobar prema svima i „milosrdan svim djelima svojim“ (Ps 145, 9).

Povijest spasenja ispunjava se „u nadi protiv svake nade“ (Rim 4, 18) kroz naše slabosti. Previše puta mislimo da Bog djeluje samo kroz ono dobro u nama, no većina njegovih planova ostvaruje se u i unatoč našoj slabosti. Stoga sveti Pavao kaže: „I da se zbog uzvišenosti objavâ ne bih uzoholio, dan mi je trn u tijelu, anđeo Sotonin, da me udara da se ne uzoholim. Za to sam triput molio Gospodina, da odstupi od mene. A on mi reče: Dosta ti je moja milost jer snaga se u slabosti usavršuje

Budući da je ovo dio cjelokupne povijesti spasenja, moramo naučiti prihvaćati svoju slabost s dubokom nježnošću.

Zli nas tjera da svoju slabost gledamo negativno, dok je Duh nježnom ljubavlju iznosi na vidjelo. Nježnost je najbolji način da dodirnemo ono krhko u nama. Upiranje prstom i osuđivanja, što često koristimo u odnosu prema drugima, znak su nesposobnosti da u sebi prihvatimo vlastitu slabost, vlastitu krhkost. Samo nježnost spasit će nas od zamki Tužitelja (usp. Otk 12, 10). Zbog toga je važno susresti se s Božjim milosrđem, posebno u sakramentu pomirenja, gdje doživljavamo njegovu istinu i nježnost. Paradoksalno, čak nam i Zli može reći istinu, ali to čini samo kako bi nas osudio. Međutim, znamo da nas Istina koja dolazi od Boga ne osuđuje, već nas prihvaća, grli, podržava, oprašta. Istina nam se uvijek prikazuje kao milosrdni Otac u prispodobi (usp. Lk 15, 11 – 32): dolazi nam u susret, vraća nam dostojanstvo, postavlja nas na noge, raduje nam se jer „sin mi ovaj bijaše mrtav i oživje, izgubljen bijaše i nađe se“ (r. 24).

Čak su i kroz Josipove strahove djelovale Božja volja, njegova povijest i njegov plan. Josip nas tada uči da vjera u Boga uključuje i vjeru u to da može djelovati čak i kroz naše strahove, ranjivosti i slabosti. Također, uči nas da se usred životnih oluja nikada ne smijemo bojati dopustiti Gospodinu da upravlja našim putem. Ponekad želimo imati potpunu kontrolu, ali Bog uvijek vidi širu sliku.


(nastavlja se…)


 


SLIJEDEĆA NEDJELJA - ČETVRTA VAZMENA

JE OBILJEŽENA KAO BLAGDAN DOBROG PASTIRAKroz cijeli slijedeći tjedan, svake večeri, molit ćemo za obitelji i duhovna zvanja. Priključite se tkogod može. Uputite, ili bolje dovedite, i djecu ako su slobodna, posebno prvopričesnike. U slijedećem Listiću donijet ćemonaglaske poruke pape Franje, a sada evo poruke našeg metropolite splitskoga: 

Poruka Mons.Marina Barisica

splitsko-makarskoga nadbiskupa predsjednika Vijeća HBK-a za sjemeništa i duhovna zvanja za Nedjelju Dobroga Pastira - 2021.


Draga braćo i sestre!

1. Već od samoga početka svoga djelovanja Isus je naviještao radosnu vijest svima, a neke je osobno pozivao „da ga slijede, da budu s njime i da ih šalje propovijedati“ (Mk 3,14). Pozivao ih je da budu njegovi suradnici u Božjem naumu spasenja. Nije ih ostavio same, obećao im je svoju prisutnost sve do svršetka svijeta.


2. Na taj kontinuitet, kroz vjekove i sredine, podsjeća nas i ovogodišnja poruka pape Franje koju je uputio u povodu 58. godišnjice Svjetskoga dana molitve za duhovna zvanja. Polazeći od Godine svetoga Josipa, Papa ga vidi kao primjer i uzor u kojem se mogu prepoznati svi oni koje Gospodin danas poziva. Prepoznati se u njegovoj skromnosti, običnosti, autentičnosti, odgovornosti, snovima i govoru djelima života. Sveti Josip imao je ulogu s posebnim pozivom i poslanjem, ali je isto tako „toliko blizak našem ljudskom iskustvu“.


3. Božji poziv usmjeren je tamo gdje se čovjek najbolje vidi: u srce! U svetom Josipu Papa ističe srce oca, sposobnoga davati i rađati život. A to je smisao svih poziva i poslanja, ne samo roditelja, oca i majke, nego i svih onih koje Gospodin poziva da budu s njime i da ih pošalje kao svoje glasnike, bilo u svećeničkom, redovničkom (muškom i ženskom) poslanju bilo laike posvećenoga života.


4. Braćo i sestre, draga mladosti! Nije dovoljno vjerovati i pretpostaviti da Bog zove, da ima mobilni telefon, ali za druge. I tvoje je ime u njegovu imeniku! Možda te zove, a ti ne primaš poziv?! Možda ti je još nepoznat njegov broj, ali ne boj se provjeriti i prihvatiti ga!


5. U Godini svetoga Josipa, koji je svo - je snove zamijenio za one koje mu je Gospodin namijenio, neka te on, „čuvar Dobroga Pastira“, ohrabri i pomogne ti da i ti svoje snove uskladiš s onima koje Gospodin ima za tebe.


-Marin Barišić -

188 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

Comments


bottom of page