top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 15.8. - 22.8.2021.

Updated: Aug 15, 2021

Župski listić Jelsa Br. 32 / 2021. (776)Kroz tjedan misa u pravilu u 19 sati


ISPOVIJED: – uz svaku misu kroz devetnicu

– u subotu: 10 – 12h i 17 – 19h (

tog je dana preporučen post i nemrs)

Svečana sjednica Općinskog vijeća u subotu u 19,30h na Trgu sv. Ivana.

PRILOZI ZA CVIJEĆE našoj Gospi – primaju se sa zahvalnošću.

MARIJO, UFANJE NAŠE,

MOLI SE ZA NAS!


 

nedelja 15. 8. :

UZNESENJE MARIJINO - VELIKA GOSPA

mise u 7 i u 10h

18:30 misa i procesija ( predvodi biskup Ranko )

 

ponedeljak 16. 8. :

Sv. Roko: misa u crkvici sv. Roka u 8h,

te u župskoj crkvi u 19h

 

srijeda 18. 8.:

Sv. Jelena Križarica

 

petak 20. 8. :

Sv. Bernard, opat i crkv. naučitelj


 

subota 21. 8. :

Sv. Pio X., papa

 

nedelja 22. 8. :

21. KROZ GODINU (BDM Kraljica )

mise u 7h u 9h i u 19h
 

PRVO ČITANJE:

Čitanje Knjige Otkrivenja svetog Ivana Apostola ( Otk 11,19a; 12, 1-6a.10ab )

Otvori se hram Božji na nebu i pokaza se Kovčeg saveza njegova u hramu njegovu. I znamenje veliko pokaza se na nebu: žena zaodjenuta suncem, mjesec joj pod nogama, a na glavi vijenac od dvanaest zvijezda. Trudna viče u porođajnim bolima i mukama rađanja.

I pokaza se drugo znamenje na nebu: gle, Zmaj veliki, ognjen, sa sedam glava i deset rogova; na glavama mu sedam kruna, a rep mu povlači trećinu zvijezda nebeskih – i obori ih na zemlju. Zmaj stade pred Ženu koja imaše roditi da joj, čim rodi, proždre Dijete. I ona porodi sina, muškića, koji će vladati svim narodima palicom gvozdenom. I Dijete njezino bi uzeto k Bogu i prijestolju njegovu. A Žena pobježe u pustinju, gdje joj Bog pripravi sklonište. I začujem glas na nebu silan: »Sada nasta spasenje i snaga i kraljevstvo Boga našega i vlast Pomazanika njegova!«

 

PRIPJEV:

Zdesna ti je kraljica u zlatnoj odjeći.

 

ALELUJA:

Uznesena je Marija u nebo; raduje se vojska anđela.

 

EVANĐELJE:

Čitanje svetog Evanđelja po Luki ( Lk 1, 39-56 )

U one dane usta Marija i pohiti u Gorje, u grad Judin. Uđe u Zaharijinu kuću i pozdravi Elizabetu. Čim Elizabeta začu Marijin pozdrav, zaigra joj čedo u utrobi. I napuni se Elizabeta Duha Svetoga i povika iz svega glasa: »Blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje! Ta otkuda meni da mi dođe majka Gospodina mojega? Gledaj samo! Tek što mi do ušiju doprije glas pozdrava tvojega, zaigra mi od radosti čedo u utrobi.

Blažena ti što povjerova da će se ispuniti što ti je rečeno od Gospodina!«

Tada Marija reče: »Veliča duša moja Gospodina, klikće duh moj u Bogu, mome Spasitelju, što pogleda na neznatnost službenice svoje: odsad će me, evo, svi naraštaji zvati blaženom.


 

Naša draga Gospa od Zdravlja


Mijenja se lice okoliša naše Gospe od Zdravlja, a u svim fazamaa i izdanjima je – prekrasno!Kako je to izgledalo podno Gospe prije x godina….a kako sprijeda i straga nekidan za noćnog klanjanja.Kultiviranje prostora iza crkve: Melkior, Mijo i entuzijast Simo… animator Božo. Fala in!

 
 


Velika Gospa 2021.


„Nakon što je godine 1771. stari Bogorodičin kip oštećene vanjštine posve uništio udar groma, ovaj novi kip jelšanski je puk vlastitim troškom nabavio te ga opremio zlatom i srebrom (auro argentoque ornavit) godine Gospodnje 1772.“

Tako piše, latinski, spomen-ploča iznad vrata sakristije. Znači, slijedeće 2022. god. je 250. obljetnica ovoga kipa. Dostojno je i pravedno ponijeti ga u procesiji V.G:

A za ovaj Gospin kip koji redovito nosimo – tron i krunu lijepo je „pozlatio“ Ferdo, ruke mu se pozlatile!, kao i za korska sjedala (bankode) i sakristijski namještaj.


Ovo je dio starog liturgijskog ruha, vrlo lijepo izrađenog i urešenog;

Ipak, naše najljepše liturgijsko uresno „ruho“ su ovi najmlađi ministranti!


423 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

ŽUPNE OBAVIJESTI 12.5. - 19.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 20 / 2024 (919) PRVOPRIČESNICI Jelsa 2024 nedjelja 12. 5.: SLAVLJE PRVE PRIČESTI 7. Vazmena MAJČIN DAN – Sv. Leopold Mandić MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 13.

ŽUPNE OBAVIJESTI 5.5. - 12.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 19 / 2024 (918) nedjelja 5. 5.: 6. Vazmena - 1. u mjesecu MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 6. 5.: misa i krunica u 18,30 sati utorak 7. 5.: Sv. Dujam, patron-zaš

Commentaires


bottom of page