top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 14.11.-21.11.2021

Župski listić Jelsa Br. 45 / 2021 (789)


Kroz tjedan misa svakog dana u 17 sati ; u srijedu u 8h i

u četvrtak u 18h


nedelja 14.11.:

misa: u 9h - MISIJSKA ANIMACIJA DJECE AKCIJA ZA GLADNE - ZA „MARIJINE OBROKE“

misa u 17h ( u 16,30h krunica za domovinu )

 

ponedeljak 15. 11.:

Sv. Albert Velikii

 

utorak 16. 11.:

Sv. Margareta Škotska

Sv. Gertruda

 

srijeda 17.11.:

Sv. Elizabeta Ugarska


MOLITVENI HOD ZA VUKOVAR

u srijedu u 17,30h krećemo za Križem moleći krunicu od župske crkve do svetišta

Gospe od Zdravlja gdje ćemo u 18h slaviti sv. misu za Vukovar i sve poginule

 

četvrtak 18.11.:

Posveta bazlika sv. Petra i sv. Pavla

 

petak 19.11.:

Sv. Jozafat

 

nedelja 21.11.:

34. kroz godinu - KRIST KRALJ

mise: u 9h i u 17h (od 10 h: klanjanje)


u Svetištu: u 10,30h MISA - Pitve podrobnije obavijesti u slijedećem – posebnom - izdanju Listića


 
NAJAVA GOSPE OD ZDRAVLJA

Otvaranje u petak 19.11. u 15h. U subotu 20.11. (prenosi se) SVETKOVINA: u 5h jutarnja i misa


u 8h : misa Zastražišće/Poljica;

u 10h SREDIŠNJA MISA

u 15h misa Svirče

 

ŽUPSKI VJERONAUK

(trajanje “sata” u pravilu 30 minuta):


1. razred: ponedjeljak u 9,00h

2. razred: ponedjeljak u 9,45h

3. razred: utorak u 9,00h

4. razred: ponedjeljak u 10,30h

5. razred: ponedjeljak u 11,15h

6. razred: utorak u 9,45h

7. razred: utorak u 10,30h

8. razred: utorak u 11,15h

SREDNJOŠKOLCI: u subotu u 19h


 Nakon što je Hercegovac negdje u Dalmaciji napravio promctni prekršaj, zaustavi ga policajac: „Znate li da ste prošli kroz crveno? To bi trebalo biti 1000 kuna, oduzeta dozvola i tri boda! I što ćemo sad?“ Hercegovac, pun love, kaže: - Pa evo ti ta hiljadarka, imam ja kuna koliko hoćeš. „Dobro, a sto ćemo sa dozvolom?“

- Ma evo ti i dozvola, imam ja još tri dozvole kod kuće.

„A što ćemo s ona tri boda?“

- Ne znam ti to ja, bolan. Daj ih Hajduku…!
 

PRVO ČITANJE:

Čitanje Knjige proroka Daniela ( Dn 12, 1-3 )

U ono će vrijeme ustati Mihael, knez veliki, koji štiti sinove tvog naroda. Bit će to vrijeme tjeskobe kakve ne bijaše otkako je ljudi pa do toga vremena. U ono vrijeme tvoj će se narod spasiti – svi koji se nađu zapisani u Knjizi. Tada će se probuditi mnogi koji snivaju u prahu zemljinu: jedni za vječni život, drugi za sramotu, za vječnu gadost. Umnici će blistati kao sjajni nebeski svod, i koji su mnoge učili pravednosti, kao zvijezde navijeke, u svu vječnost.

 
PRIPJEV:

Čuvaj me, Bože,

jer se tebi utječem

 
DRUGO ČITANJE:

Čitanje Poslanice Hebrejima (Heb 10, 11-14. 18)

Svaki je svećenik dan za danom u bogoslužju te učestalo prinosi iste žrtve, koje nikako ne mogu odnijeti grijehâ. A Krist, pošto je prinio jednu jedincatu žrtvu za grijehe, zauvijek sjede zdesna Bogu čekajući otad dok se neprijatelji ne podlože za podnožje nogama njegovim. Jednim uistinu prinosom zasvagda usavrši posvećene. A gdje su grijesi oprošteni, nema više prinosa za njih.

 
EVANĐELJE:

Čitanje svetog Evanđelja po Marku ( Mk 13, 24-32 )

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »U one dane, nakon velike nevolje, sunce će pomrčati i mjesec neće više svijetljeti, a zvijezde će s neba padati i sile će se nebeske poljuljati. Tada će ugledati Sina Čovječjega gdje dolazi na oblacima s velikom moći i slavom. I razaslat će anđele i sabrati svoje izabranike s četiri vjetra, s kraja zemlje do na kraj neba.

A od smokve se naučite prispodobi! Kad joj grana već omekša i lišće potjera, znate: ljeto je blizu. Tako i vi kad vidite da se to zbiva, znajte: blizu je, na vratima! Zaista, kažem vam, ne, neće uminuti naraštaj ovaj dok se sve to ne zbude. Nebo će i zemlja uminuti, ali riječi moje ne, neće uminuti. A o onom danu i času nitko ne zna, pa ni anđeli na nebu, ni Sin, nego samo Otac.«


 


Ivo Andrić: EX PONTO


Život je dug i mučan, kako da ga prebrodim, kad na mene naiđe umor i želja smrti. Nasloni glavu na čije rame, sij njivu, hrani svoju djecu, potrpi i život će proći.


Godina je duga i oskudna, kako da je pređem kad naiđu zli mjeseci? Pomisli da je bilo gorih i da će doći bolje i pretrpi; godine brzo prolaze.


Mjesec je dug i težak, kako da ga preživim kad mi dotežaju brižni dani bez kraja?

Mjeseci se izmjenjuju, prolaze brzo, a s njima i brige.


Dan je dug i siv, kako da ga podnesem kad me zamori i rastuži? Dani teku brzo. Potrpi! Donijeće radost i odnijeti bol.


Sati su dugi neveseli, kako da ih premetnem kad donesu strah i žalost sa sobom?

Brzo iskucavaju sati; radi i zaboravljaj, imaćeš miran san i radosno buđenje.


Minuti su dugi i bolni, ko će ih izdržati kad se jave gorke misli i kajanje?

Da, moli Boga, sine, da ti u zloj minuti dade utjehu!


---------------------


Ne, život nije istrgano povjesmo kako se čini oku našem kratka vida. U Bogu je svršetak misli koja nam se gubi u očajan beskraj. Ne nosi nas vjetar kao lišće i ova gorka sreća da se leti nije smisao i svrha samoj sebi. Mi nismo atomi prašine koja se u oblacima bez cilja diže ljeti nad drumovima, nego sićušni dijelovi beskonačnog mozaika kome ja ne mogu ni naslutiti smisao, oblik ni veličinu, ali u kom sam, evo, našao svoje mjesto i stojim pobožno kao u hramu.


Ima časova kad se u meni duša pjeni i baca, i moje dvadeset i tri godine dižu svoi glas, i moja luda želja bije čelom o uski udesni krug, kao tica o stablo. Ima časova kad smirenošću koju donosi nevolja uviđam potrebu odricanja i stradanja, kad - blagodaran za sve radosti života koje su bile - uviđam da je bilo nužno da jednom bude i njima kraj, da bude ovakav kraj. Ima časova kad gorim mirno, kao žrtveno svjetlo tek unešeno u hram.


-----------------------


Kažite mi, gdje ima ljubavi! Kažite mi gdje da bježim od zla, kažite: gdje da se sklonim od mržnje! Kao vijenac plamena oko mene je mržnja; ima li mjesta duši nad zvijezdama? Ima li svijetla časa odmora? Ima li čista visoka mjesta gdje ne dopire strahota zemlje? Žao mije čovjeka.


--------------------


O, Bože, koji znaš sve što biva, ne koristi mi da tajim da ima časova kad s Tobom govorim nečistim jezikom ove zemlje. Govorim ovako: O, Bože, zašto si mi dao srce koje me bez prestanka vuče za daljinom i ljepotom neviđenih krajeva? Zašto si učinio da sreća moja uvijek boravi ondje gdje mene nema? Čemu mi ovaj strašni dar: ljubav za raskoš, užitak i promjenu? Čemu vječni oganj nestalna srca? Čemu zanosi koji se kaju i osvećuju? O, Bože, čemu sva muka vječno žednog i vječno svjesnog.


 

Bože, čuvaj Hrvatsku, moj dragi dom!

Prenosimo vam gorući vapaj: MOLITVOM SPASIMO HRVATSKU!


Dragi brate i sestro,

Ako voliš Boga i ako voliš svoju zemlju, potičem te danas da se uključiš u ovu veliku akciju molitve za našu Hrvatsku. Podignite svoje obitelji na molitvu - navečer - bar 10 minuta (prijedlog: možete moliti Krunicu Majke Božje ili Krunicu Božanskog Milosrđa s nakanom za spas Hrvatske). Svećenici, podignite svoje župe na molitvu. Pozivam da se podignu sve molitvene zajednice u Hrvatskoj, da zbijemo redove i da molimo za našu zemlju! Pozivam sve kršćane da na svojim radnim mjestima potiču ljude dobre volje da mole za Hrvatsku.Trebamo okupiti što veći broj ljudi i kroz molitvu dati Bogu što veći prostor - da zahvati u naše društvo svojom nadnaravnom snagom i da ga oslobodi i iscijeli! Braćo, organizirajte se i okupite na molitvu. Vapite svim srcem za duhovnu i materijalnu obnovu naše zemlje.

Molite: "Krvi Kristova, pobjednice zlih duhova, spasi Hrvatsku!" (10-20 puta). Ako uspijemo mobilizirati velik broj ljudi koji će moliti dovoljno dugo i ustrajno za svoju zemlju, naša će Hrvatska doživjeti predivnu obnovu! U to možemo biti sigurni! No, jesmo li spremni platiti cijenu? Da budemo molitveni borci, a to znači suradnici Božji za spas naše domovine? Molim od sveg srca da budemo spremni! Dragi Duše Sveti ja ti zahvaljujem za silu koju sada oslobađaš da bi podigao molitelje u našem narodu! Daj da budemo revni i gorljivi molitelji, da se jače ljubimo i da svojim molitvama mijenjamo povijest naše zemlje. Amen. Pokrenimo se, ljudi, vratimo molitve u svoje domove, u svoje obitelji i Bog će odgovoriti!


-vlč. Dražen Radigović -

 

MOLITVA BL. ALOJZIJA STEPINCA ZA HRVATSKU

Zdravo, presveta Djevice i Majko Božja Marijo,

moćna zaštitnice naše domovine Hrvatske!


Premda nevrijedni da ti služimo, ipak uzdajući se u ljubav i divnu blagost Tvoju

izabiremo Te danas pred cijelim dvorom nebeskim za Gospodaricu, odvjetnicu i majku svoju i cijelog našeg naroda te čvrsto odlučujemo da ćemo Ti drage volje i vjerno služiti. Molimo te usrdno da nam svima uz prijestolje Božanskoga Sina isprosiš milost i milosrđe, spasenje i blagoslov, pomoć i zaštitu u svim pogibeljima i nevoljama.

Ti si kraljica i majka milosrđa, pomoćnica kršćana i tješiteljica žalosnih. Zato ti iskazujemo svoje djetinje pouzdanje kako Ti je naš narod vazda kroz vjekove iskazivao. Tvojoj majčinskoj zaštiti preporučujemo svoje duhovne i svjetovne poglavare, cijelu našu domovinu i cijeli naš narod u ovim teškim vremenima kušnja.

Izmoli nam svima vjernost u katoličkoj vjeri, da u krilu svete Crkve provodimo dane u miru i bez straha, u blagostanju i poštenju i tako zavrijedimo doći jednom do vječnog života da slavimo ondje Trojedinog Boga uvijeke.

Amen

205 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

留言


bottom of page