top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 11. 4.–18. 4. 2021.

Updated: Apr 10, 2021

Župski listić Jelsa Br. 14 / 2021. (758)nedjelja 11. 4 :

2. VAZMENA ( MALI USKRS ) misa u 10 sati i u 18,30 sati

 

kroz tjedan:

misa u 18,30 sati

 

subota 17.4.:

misa u 11 sati s krštenjem

 

nedjelja 18. 4.:

3. VAZMENA (Presv. Sakramenta) mise u 9 sati (iznimno ) i u 18,30 sati

 

župski vjeronauk :

prvopričesnici u subotu u 10h

krizmanici u nedjelju u 19,30h

 

ZA BOLESNIKE

Koje još nisam pohodio, dogovorite posjet i podjelu Sakramenata (ako se ne bojite korone, a dajem na znanje: cijepljen sam! )


 

VAŽNA OBAVIJEST: OMASLINJAVANJE NA RAČIĆU Napokon krećemo s kultiviranjem uzoranog prostora istočno od Gospina Svetišta: To znači da će se onaj poveliki prostor koji doista sada, nakon blagoslovljene Melkiorove intervencije, izgleda kao prava oranica, početi „pošumljivati“, tj. omaslinjavati. Dok čekamo planski projekt stručnjaka, odlučili smo se za „maslinov vijenac“ (zapravo poluelipsu) uz ogradni id, u razmaku od 8 metara. Dakle, za početak već smo naručili 16 sadnica – onih malo većih - koje ćemo okružiti pristavama u suhozidu, na kojima će se moći i sjediti prilikom slavljenja obreda ili drugih programa na otvorenom.

SADNICE će, uz popust, koštati oko 1.000 kuna svaka i bit će numerirane. Ovim otvaramo „natječaj“ i pozivamo velikodušne dobrotvore našega svetišta Gospe od Zdravlja – ne samo Jelšane (iz „tuzemstva“ i izvana) nego i druge: donirajte 1.000 kuna za „svoju“ maslinu – na uspomenu sebi i potomcima. Također, otvaramo natječaj za gradnju prstenastih pristava oko ovih maslina – u suhozidu. Oni koji to znaju i hoće raditi neka se jave ovom župskom uredu i ponude svoju cijenu (po kvadratu – naš materijal).


 Churchilovi su šetali otmjenim londonskim kvartom, a ljudi ih pozdravljali i svi su htjeli koju riječ razmijeniti s premijerom. A jedan je čistač ulica posebno pozdravio gospođu Churchil te sei zadržao s njom sa strane u prisnom razgovoru. Nakon toga ja Winston pitao suprugu o čemu je to tako dugo imala razgovarati sa „škovacinom“. „Oh, on je nakada davno bio zaljubljen u mene.“ Churchil se nasmijao: „Gle, da si se vjenčala s njim, danas bi bila žena čistača ulice.“ Gospođa Churchil je začuđeno pogledala muža i izgovorila glasovitu rečenicu: „Ne, dragi, da sam se udala za njega, danas bi on bio premijer!“ 

PRVO ČITANJE: (Dj 4, 32-35 Čitanje Djela apostolskih )

U mnoštva onih što prigrliše vjeru bijaše jedno srce i jedna duša. I nijedan od njih nije svojim zvao ništa od onoga što je imao, nego im sve bijaše zajedničko. Apostoli pak velikom silom davahu svjedočanstvo o uskrsnuću Gospodina Isusa i svi uživahu veliku naklonost. Doista, nitko među njima nije oskudijevao jer koji bi god posjedovali zemljišta ili kuće, prodavali bi ih i utržak donosili i stavljali pred noge apostolima. A dijelilo se svakomu koliko

 

PRIPJEV:

Zahvaljujte Gospodinu jer je dobar, jer je vječna ljubav njegovaPJESMA PRIJE EVANĐELJA: Jer si me vidio, Toma, povjerovao si, govori Gospodin; blaženi koji ne vidješe, a vjeruju.


 

EVANĐELJE PO IVANU (Iv 20, 19-34)

Uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: »Mir vama!« To rekavši, pokaza im svoje ruke i bok. I obradovaše se učenici vidjevši Gospodina. Isus im stoga ponovno reče: »Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas.« To rekavši, dahne u njih i kaže im: »Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.«

Ali Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kad dođe Isus. Govorili su mu dakle drugi učenici: »Vidjeli smo Gospodina!« On im odvrati: »Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.«

I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: »Mir vama!« Zatim će Tomi: »Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.« Odgovori mu Toma: »Gospodin moj i Bog moj!« Reče mu Isus: »Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!«

Isus je pred svojim učenicima učinio i mnoga druga znamenja koja nisu zapisana u ovoj knjizi. A ova su zapisana da vjerujete: Isus je Krist, Sin Božji, i da vjerujući imate život u imenu njegovu.


 

Josipova stranica


APOSTOLSKO PISMO PATRIS CORDE SVETOG OCA FRANJE

U POVODU 150. OBLJETNICE PROGLAŠENJA SVETOGA JOSIPA ZAŠTITNIKOM SVEOPĆE CRKVE (nastavak)


Veličina svetog Josipa leži u činjenici što je bio muž Marijin i Isusov otac. Kao takav, riječima svetog Ivana Zlatoustog, „stavio se u službu cjelokupnog plana spasenja“.

Sveti Pavao VI. ističe kako je Josip konkretno izrazio svoje očinstvo

„učinivši svoj život požrtvovnim služenjem otajstvu Utjelovljenja i njegovom otkupiteljskom poslanju; u tomu što je upotrijebio zakonsku ovlast nad Svetom obitelji kako bi joj se u potpunosti posvetio u svom životu i radu; pretvorivši svoj ljudski poziv prema domaćoj ljubavi u nadljudski obol sebe, svog srca i svih sposobnosti, ljubavi stavljenoj u službu Krista koji je odrastao do zrelosti u svom domu.

Zbog svoje uloge u povijesti spasenja, sveti Josip je otac kojega je kršćanski narod oduvijek volio, što dokazuje činjenica da su mu posvećene brojne crkve u cijelom svijetu; da su mnogi vjerski instituti, bratstva i crkvene skupine nadahnuti njegovom duhovnošću i nose njegovo ime; te da se u njegovu čast već stoljećima razvijaju mnogi izrazi pobožnosti. Mnogi su mu sveci i svetice bili jako odani, među kojima se ističe Terezija Avilska, koja ga je izabrala za svog zagovornika i posrednika, često mu se preporučujući i tako zadobivajući i sve milosti koje je od njega tražila. Ohrabrena vlastitim iskustvom, svetica je uvjeravala i druge da njeguju istu odanost. U svakom molitveniku pronaći ćete neke molitve svetom Josipu. Posebni zazivi upućuju mu se svake srijede, a posebno tijekom cijelog mjeseca ožujka, koji je tradicionalno posvećen njemu.

Povjerenje puka u svetog Josipa sažima se u izrazu Ite ad Ioseph (Idite k Josipu), koji se odnosi na vrijeme gladi u Egiptu kada su ljudi pitali faraona za kruh, a on je odgovorio: „Idite k Josipu i što god vam rekne, činite!“ (Post 41, 55). To je bio Josip, sin Jakovljev, kojeg su njegova braća prodala iz zavisti (usp. Post 37, 11 – 28) i koji je -– prema biblijskoj pripovijesti – nakon toga postao upraviteljem Egipta (usp. Post 41, 41 – 44).

Kao potomak Davidov (usp. Mt 1, 16, 20), iz čijeg je korijena Isus trebao niknuti prema obećanju koje je Davidu dao prorok Natan, i kao suprug Marije iz Nazareta, sveti Josip stoji na razmeđu Starog i Novog zavjeta. (nastavlja se…)


 

Tko dostavi popis svih na ovoj fotografiji i godinu nastamka – bit će nagrađen lijepom knjigom.

 

Duhovna misao: SVATKO TREBA MENTORA


Pavao Titu, pravomu sinu po zajedničkoj vjeri. (Titu 1,4)

Oprezna i uznemirena ušla sam u ured novoga nadređe­nog. Prijašnji je bio strog i zahtjevan. Često je mene i druge dovodio do suza. Pitala sam se kakav je ovaj novi? Nakon što sam ušla u njegov ured, strah je polako počeo nestajati. Dočekao me je srdačno i zamolio da mu kažem nešto o sebi i onome što me muči. Pozorno je slušao i po ljubaznom izra­zu lica i blagim riječima znala sam da ga to zanima. I sam vjernik, postao mi je mentor na poslu, ohrabritelj i prijatelj.

Apostol Pavao bio je duhovni mentor Titu, svojem »pra­vomu sinu po zajedničkoj vjeri«. (U svom pismu Pa­vao mu daje korisne upute i smjernice za njegovu ulogu u crkvi. Ne samo da ga je podučavao, nego ga je i upozorio da »govori što se slaže sa zdravim naukom«, da bude »dobar uzor dobrih djela« i da mu »riječ bude zdrava i besprijekorna«. Kao rezultat toga, Tit je postao njegov brat, »drug i suradnik« i mentor drugima.

Mnogi od nas imali su koristi od mentora – učitelja, trenera, baka i djedova, vođe mladih ili pastora – koji su nas vodili svojim znanjem, mudrošću, ohrabrivanjem i vjerom u Boga. Tko bi mogao imati koristi od onoga što ste vi naučili na svojem putovanju s Isusom? Aliyson KiedaOče, hvala Ti na svima koji su nas vodili kada smo to najviše trebali.

Vodi nas do onih koji danas trebaju nas.


160 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

ŽUPNE OBAVIJESTI 12.5. - 19.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 20 / 2024 (919) PRVOPRIČESNICI Jelsa 2024 nedjelja 12. 5.: SLAVLJE PRVE PRIČESTI 7. Vazmena MAJČIN DAN – Sv. Leopold Mandić MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 13.

ŽUPNE OBAVIJESTI 5.5. - 12.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 19 / 2024 (918) nedjelja 5. 5.: 6. Vazmena - 1. u mjesecu MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 6. 5.: misa i krunica u 18,30 sati utorak 7. 5.: Sv. Dujam, patron-zaš

Comments


bottom of page