top of page

ŽUPSKE OBAVIJESTI 19.9 - 26.9.2021

Župski listić Jelsa Br. 37 / 2021 ( 781)


Kroz tjedan misa svakog dana u 19h


nedelja 19. 9. :

25. kroz godinu - Presv. Sakramenta

Katehetska nedjelja – početak vjeronauka

mise u 9h i u 19h ( PREDSTAVLJANJE PRVAŠIĆA)

 

utorak 21. 9. :

Sv. Matej, ap

 

četvrtak 23. 9. :

Sv. Padre Pio iz Pietrelcine

 

nedelja 26. 9 . :

26. kroz godinu (Sv. Kuzma i Damjan – Grablje)

mise – u 9,30h i u 19h


 

ŽENIDBENA NAPOVIJED


FILIP SALAMUNIĆ, Marina i Smiljane r. Matijašević, i MARINA LIPANOVIĆ, Andrea i Dijane r. Granić vjenčat će se 20.9.2021. na Kamenu.

Dom svoj grade na Kamenu-Kristu!


 

POČINJEMO ŽUPSKI VJERONAUK


(trajanje “sata” u pravilu 35 minuta): 1 razred ponedjeljak u 9h

2 razred ponedjeljak u 9,45h

3 razred četvrtak u 9h

4 razred ponedjeljak u 10,30h

5 razred ponedjeljak u 11,15h

6 razred četvrtak u 9,45h

7 razred četvrtak u 10,30h

8 razred četvrtak u 11,15h 


Hvaljen Isus i Marija dragi don Stanko! Čitam u župskim novostima da ste se cijepili pa bih vas upitao par pitanja… Ne pišem ovaj mail kao napad na Vas, već upravo suprotno, jer vas cijenim… Pa zar nije Krist taj koji je jedini spas u svemu, zar nije Krist liječnik duše i tijela za sve naše bolesti, sumnje i probleme. Nije valjda da odjednom cjepivo mijenja Krista? … itd – podugačko pismo. Da je potpisano, odgovorio bih….


 

PRVO ČITANJE

Čitanje Knjige Mudrosti ( Mudr 2, 12.17-20 )

Rekoše bezbožnici: »Postavimo zasjedu pravedniku jer nam smeta i protivi se našem ponašanju, predbacuje nam prijestupe protiv zakona i spočitava kako izdadosmo odgoj svoj. Pogledajmo jesu li istinite riječi njegove, istražimo kakav će biti njegov svršetak. Jer ako je pravednik Božji sin, On će se za nj zauzeti i izbavit će ga iz ruku neprijateljskih. Zato ga iskušajmo porugom i mukom da upoznamo blagost njegovu i da prosudimo strpljivost njegovu.

Osudimo ga na smrt sramotnu, jer će mu, kako veli, doći izbavljenje.«

 

PRIPJEV

Bog krijepi život moj!

 

DRUGO ČITANJE

Čitanje Poslanice svetoga Jakova apostola (Jak 3, 16 – 4,3)

Predragi: Gdje je zavist i svadljivost, ondje je nered i svako zlo djelo. A mudrost odozgor ponajprije čista je, zatim mirotvorna, milostiva, poučljiva, puna milosrđa i dobrih plodova, postojana, nehinjena. Plod se pak pravednosti u miru sije onima koji tvore mir. Odakle ratovi, odakle borbe među vama? Zar ne odavde: od pohota što vojuju u udovima vašim? Žudite, a nemate; ubijate i hlepite, a ne možete postići; borite se i ratujete. Nemate jer ne ištete. Ištete, a ne primate jer rđavo ištete: da u pohotama svojim potratite

 

ALELUJA

Bog nas je pozvao po evanđelju na posjedovanje slave Gospodina našega Isusa Krista

 

EVANĐELJE

Čitanje svetog Evanđelja po Marku (Mk 9, 30 - 37)

U ono vrijeme: Otišavši s gore, Isus i njegovi učenici prolažahu kroz Galileju. On ne htjede da to itko sazna. Jer poučavaše svoje učenike. Govoraše im: »Sin Čovječji predaje se u ruke ljudima. Ubit će ga, ali će on, ubijen, nakon tri dana ustati.« No oni ne razumješe te besjede, a bojahu ga se pitati.

I dođoše u Kafarnaum. I već u kući upita ih: »Što ste putem raspravljali?« A oni umukoše jer putem među sobom razgovarahu o tome tko je najveći. On sjede i dozove dvanaestoricu te im reče: »Ako tko želi biti prvi, neka bude od svih posljednji i svima poslužitelj!« I uzme dijete, postavi ga posred njih, zagrli ga i reče im: »Tko god jedno ovakvo dijete primi u moje ime, mene prima. A tko mene prima, ne prima mene, nego onoga koji mene posla.«

 

SV. PADRE PIO - iz Pietrelcine – 23. rujna

Rodio se 25. svibnja 1887. g. u Pietrelcini, u pokrajini Campania u Italiji. Već je sljedećeg dana kršten i nadjenuto mu je ime Franjo (Francesco).

Sa šesnaest godina ulazi u novicijat Manje braće Kapucina u Marcane. Obukavši redovničko odijelo nadjenuli su mu ime brat Pio.

Za svećenika je zaređen 10. kolovoza 1910. g. u katedrali u Beneventu. Radi zdravstvenih razloga ostao je kod svojih u Pietrelcini do 1916. godine. U rujnu iste godine, poslan je u samostan u San Giovanni Rotondo i tu ostaje, uz kraće prekide, sve do smrti pružajući primjer uzornog redovnika.


Na duhovnom planu je počeo okupljati molitvene skupine već 1940. godine, ali svoj procvat skupine su zadobile između 1947. i 1950. g. s crkvenim odobrenjem i podrškom pape Pija XII. Fra Pio je svoje molitvene skupine prozvao "Rasadište vjere i ognjište ljubavi".

5. kolovoza 1918. na sebe prima znakove muke Gospodinove. Ljudi oko njega svjedoci su ovih čudesnih znakova te mnogih drugih karizmatskih darova koje je primio od Boga. Raspaljen ljubavlju prema Bogu i bližnjima, otac Pio je živio puninu svoga zvanja doprinoseći svojim služenjem spasenju čovjeka kroz posebno poslanje koje je obilježilo čitav njegov život.

Ostvarivao je svoj životni program pomoću triju sredstava: sebedarnim predanjem u vođenju duša, sakramentalnim pomirenjem ljudi s Bogom i služenjem svete mise. Sveta misa je za njega predstavljala vrhunac i puninu duhovnosti. Na socijalnom ili društvenom području otac Pio se zalagao oko ublaživanja patnji mnogih obitelji, posebno bolesnih i siromašnih. U tu je svrhu utemeljio "Casa Sollievo della Sofferenza", tj. izgradnjom "Kuća za ublažavanje patnji" koja je otvorena 5. svibnja 1956. g. i u to vrijeme bila je najsuvremenije uređena bolnica u Italiji.

Još od svoje mladosti otac Pio nije bio nikada posebno dobrog zdravlja, posebno ne u posljednjim godinama svojega života. Smrt ga je zatekla vedrog raspoloženja, 23. rujna 1968. g. u dobi od 81 godine. Njegov život je bio obilježen patnjom, jer ga je Bog htio pridružiti bolima i patnjama ljudi i Isusa Krista za spasenje svijeta. To se nije očitovalo samo po stigmama, tj. po Isusovim ranama, nego i u cjelokupnom životu.

Već za vrijeme zemaljskoga života uživao je veliku popularnost svetosti zbog svojih kreposti i svoga duha molitve, zbog žrtava i jer se potpuno posvetio dobru svih duša. U godinama poslije smrti sve više se širio glas o njegovoj svetosti i o čudesima koja su se događala po njegovom zagovoru. Nakon utvrđenih činjenica koje su se tražile, Crkva je Pija proglasila blaženim 2. svibnja 1999. g. na Trgu sv. Petra u Rimu. Obred proglašenja oca Pija blaženim predvodio je papa Ivan Pavao II., ali niti dva najveća trga u Rimu, Svetog Petra i Svetog Ivana Lateranskog, nisu mogli primiti sve hodočasnike koji su za tu prigodu došli u Rim. Isti je Papa 16. lipnja 2002. oca Pija proglasio svetim, a njegov se blagdan liturgijski slavi 23. rujna.


 

SVETI MATEJ – evanđelist - 21. rujna

Matej koji se spominje u evanđelju bio je po zanimanju carinik. Zvao se Levi, a otac mu je bio Alfej. Uzima ime Matej što znači "Božji dar". Bio je u službi rimskoga carstva. Matej je pisao svoje evanđelje za Židove u Palestini koji su bili dobro upućeni u Sveto pismo Staroga zavjeta. Njima je htio dokazati da je Isus Bogom obećani Mesija te da se u njemu ostvaruju i obistinjuju sva starozavjetna proročanstva i obećanja. Ta je značajka očita za Matejevo evanđelje od početka do kraja.

Iako se o Evanđelju sv. Mateja može mnogo pisati, a i pisano je, ipak o njegovu životnome putu poslije razlaza apostola ne zna se gotovo ništa, pa ni kamo je pošao naviještati Radosnu vijest. Nije poznato ni mjesto, ni vrijeme njegove smrti. Evanđelje se sv. Mateja naziva i "crkvenim" evanđeljem. A to je zato što, opisujući pet velikih govora, opisuje i pet velikih koraka u oblikovanju Božjega kraljevstva, pokazujući na taj način poseban nteres za unutarnji život Crkve i onim što će se događati u crkvenoj zajednici.


Matejev kip ili sliku nalazimo u mnogim crkvama, najčešće u zajedno s ostala tri evanđelista. U ruci drži knjigu, koja je znak da je napisao Evanđelje. Likovni umjetnici uz Mateja često stavljaju lik anđela, , što mu je među evanđelistima i znak raspoznavanja, jer uz Marka je lav, uz Luku govedo, a uz Ivana orao. Zaštitik je carinika, poreznika, bankara, zaštitara, računovođa i knjižničara.


 

MUDRE IZREKE


Čuvaj se malih pukotina; mala će pukotina potopiti i veliki brod. - B. Franklin -


Najteža stvar u životu je znati koje mostove treba prijeći, a koje srušiti.


Čuvajte se lažnih proroka koji dolaze k vama u ovčjem odijelu, a iznutra su vuci grabežljivi.


Ne dajte svetinje psima! Niti svoga biserja bacajte pred svinje da ga ne pogaze nogama pa se okrenu i rastrgaju vas.


Nitko na svijetu nije jači od čovjeka koji zna.

Ono što čovjek nauči, voda ne može odnijeti niti vatra spaliti.


Tamo kamo se isplati ići ne vodi prečica..."

125 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

ŽUPNE OBAVIJESTI 12.5. - 19.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 20 / 2024 (919) PRVOPRIČESNICI Jelsa 2024 nedjelja 12. 5.: SLAVLJE PRVE PRIČESTI 7. Vazmena MAJČIN DAN – Sv. Leopold Mandić MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 13.

ŽUPNE OBAVIJESTI 5.5. - 12.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 19 / 2024 (918) nedjelja 5. 5.: 6. Vazmena - 1. u mjesecu MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 6. 5.: misa i krunica u 18,30 sati utorak 7. 5.: Sv. Dujam, patron-zaš

Comments


bottom of page