top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.7. - 16.7.2023.

Župni listić Jelsa Br. 28 / 2023 (873)

nedjelja 9. 7.:

14 . Kroz godinu MISE: u 7h, u 9h i u 20h

 

ponedjeljak 10. 7.:

Obljetnica posvete stolne crkve - katedrale u Hvaru

misa u 20h

 

utorak 11.7.:

Sv. Benedikt- ZAŠTNIK EUROPE

misa u 20h

 

srijeda 12. 7.:

misa u 20h

 

četvrtak 13. 7.:

GOSPA BISTRIČKA; u Nerežišćima Sv. Margarita, mučenica

misa u 20h

 

petak 14. 7.:

misa u 20h

 

subota 15. 7.:

Sv. Bonaventura

misa u 20h

 

nedjelja 16. 7.:

15 . Kroz godinu - Presv, Sakramenta MISE: u 7h, u 9h i u 20h


GOSPA KARMELSKA

ZAŠTITNICA MJESTA (glavna fešta): u Milni, Postirima i Selcima na Braču;

ZAVJETNI BLAGDAN: Bogomolje, Brusje, Dol sv. Marije, Jelsa, Svirče, Rudina, Zastražišće

 

ZAHVALNICA

Poštovani i dragi župljani Župe Uznesenja Marijina, Jelsa!

Zahvaljujemo za Vaš dar u iznosu od 2.035,00 eura našoj misiji na Salomonskim Otocima, koji ste darovali prigodom proslave 50. obljetnice redovničkih zavjeta naše s. M. Blage Bunčuga. Pratio Vas Božji blagoslov i zagovor sv. Vinka Paulskog. Kao dobročinitelji trajno ste uključeni u naše molitve.


s. Marija Veronika Dragaš - predsjednica Povjerenstva za misije Družbe

 PODVALJENA DIPLOMA:

Jedan policajac iz BiH kojem je „dijagnosticirana“ lažna diploma izjavio je:

„Nisam znao da nije prava. Ja sam mu pošteno platio, a on mi podvalio!“


MALI ODMOR:

Mama svome cmizdravcu: * Konačno si prestao plakati! - Nisam, samo se odmaram!


AMATER:

Pita voditelj na radiju Juru pitura: „Dakle, Vi kažete da ste uspješni slikar. Amater?“

– A mater nije, ona je obična domaćica!

 

Služba riječi

Nedjelja 9.7.

14. KROZ GODINU


PRVO ČITANJE

Iz Druge knjige Zaharije (Zah 9, 9-10 )

Ovo govori Gospodin: »Klikni iz sveg grla, Kćeri sionska! Viči od radosti, Kćeri jeruzalemska! Tvoj kralj se evo tebi vraća: pravičan je i pobjedonosan, krotak jaše na magarcu, na magaretu, mladetu magaričinu. On će istrijebit kola iz Efrajima i konje iz Jeruzalema, on će istrijebit luk ubojni, on će navijestit mir narodima. Vlast će mu se proširit od mora do mora i od Rijeke do rubova zemlje.«

 

PRIPJEV

Blagoslivljat ću ime tvoje dovijeka, Bože, kralju moj.

 

DRUGO ČITANJE

Iz poslanice Rimljanima (Rim 6,3 - 4,8-11 )

Braćo! Koji smo god kršteni u Krista Isusa, u smrt smo njegovu kršteni. Krštenjem smo dakle zajedno s njime ukopani u smrt da kao što Krist slavom Očevom bî uskrišen od mrtvih, i mi tako hodimo u novosti života.

Pa ako umrijesmo s Kristom, vjerujemo da ćemo i živjeti zajedno s njime. Znamo doista: Krist, uskrišen od mrtvih, više ne umire, smrt njime više ne gospoduje. Što umrije, umrije grijehu jednom zauvijek; a što živi, živi Bogu. Tako i vi: smatrajte sebe mrtvima grijehu, a živima Bogu u Kristu Isusu!

 

ALELUJA:

Blagoslovljen da si, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si otajstva Kraljevstva objavio malenima!

 

EVANĐELJE

po Mateju ( Mt 11, 25-30 )

U ono vrijeme reče Isus: »Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. Da, Oče, tako se tebi svidjelo. Sve je meni predao Otac moj i nitko ne pozna Sina doli Otac niti tko pozna Oca doli Sin i onaj kome Sin hoće objaviti. Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni i ja ću vas odmoriti. Uzmite jaram moj na sebe, učite se od mene jer sam krotka i ponizna srca i naći ćete spokoj dušama svojim. Uistinu, jaram je moj sladak i breme moje lako.«

 

Roditelji, otvorite oči i preuzmite odgovornost

za videoigre svoje djece!

(Iz knjige GEEK U RAJU)


Carlo Acutis (London, 3. 5. 1991.Monza, 12. 10. 2006.)

bio je talijanski rimokatolički tinejdžer poznat po dokumenti-

ranju svjetskih euharistijskih čuda i njihovoj katologizaciji na mrežnoj stranici koju je sam stvorio nešto prije svoje smrti


ZABAVLJATI SE I DRŽATI KONCE U RUKAMA

Sljedeća nam anegdota iz Carlova života može poslužiti kao dobra pouka. Početkom dvijetisućitih još nije bilo tableta, ali je bilo svakojakih konzola za videoigre. Carlo kod kuće ima čitav niz takvih, od automobilskih utrka do akcijskih avanturističkih igrica. Jako ih voli. Super Mario, Pokemon, Zelda za njega više ne skrivaju nikakve tajne. Za njegove roditelje to je odgojni izazov s kojim se nije lako suočiti. U njihovu djetinjstvu nije postojala ta vrsta igrica. Dolaskom igraćih konzola u kuću suočavaju se s problema­tikom s kojom se nisu ranije susretali, ali svjesni su privlačne moći ekrana i ovisnosti koja se lako može razviti u njihova djeteta. Usto, nisu dorasli tehničkoj strani tih igrica: Carlov tata priznaje da ne zna ni uključiti konzolu i da je za to tre­bao pitati Carla. lako nisu razumjeli sve tehničke detalje, Carlovi roditelji brzo uviđaju kakav je to rizik. Znaju da Carlo uživa u tim igricama, ali vrlo brzo donose pravilo da video­igre ne smije igrati više od dva sata tjedno. Je li to previše ili premalo? Kako bilo da bilo, to je pravilo. Međutim, djeci nije lako odoljeti igricama, pa tako i Carlo često želi pro­dužiti s igrom. Nije slučajno da je marka Sega u to vrijeme imala ovu krilaticu: „Sega je jača od tebe!" Konzole mogu izazvati ovisnost. Carlova mama ponekad mora podignu­ti glas. Videoigre, kao i sve drugo u životu, treba koristiti umjereno. Carlo postupno prihvaća roditeljsko pravilo i to mu pomaže bolje razlikovati virtualni i stvarni život.

Carlo je s vremenom uspio nadvladati vlastite frustra­cije i uvidio je da i njegovi prijatelji imaju sličan problem. Naime, jednoga je dana pozvao kod sebe nekoliko prija­telja. Igrali su videoigre i u jednome su trenutku potpuno izgubili kontrolu nad sobom. Isprva su se dobro zabav­ljali, ali nakon nekoga vremena postali su kao opčinjeni. Kada su gubili, nervirali su se i gubili strpljenje, kada su pobjeđivali, toliko bi se uzoholili da bi bili nepodnošljivi, a kada bi ih roditelji zvali i rekli im da se moraju vratiti kući, počeli bi vrištati i plakati. Carlo je uvidio da videoigre drže njegove prijatelje pod svojom vlašću! Carlo, kojemu su roditelji pomogli uspostaviti odmak u odnosu na virtualni svijet, toga dana - koji je završio u suzama - bio je iskreno iznenađen onime što je doživio i vidio. Kakvo razočaranje za njega koji je mislio da će provesti ugodne trenutke s prijateljima. Zahvaljujući ovomu događaju, Cario shvaća da ekrani mogu potpuno otuđiti čovjeka. Imao je to na umu dok je odrastao i otkrivao pravi talent koji ima za numeričke informacije i oduševljenje digitalnim svijetom, što ide ruku pod ruku. To mu je pomoglo ne gubiti iz vida prioritete stvarnoga života. Ovaj Carlov primjer pokazuje nam da i u trenucima opuštanja treba znati biti umjeren. Eutrapelia, umjerenost u duhovitosti, govorio je Aristotel, vrlina je onih koji u zabavi znaju za dobru mjeru. Čak je i zabava vrlina! Možemo se zabaviti ne postajući nepod­nošljivi za svoju okolinu i ne gubeći svoj život jer najvaž­nije je provesti ugodne trenutke zajedno.VRLINA UMJERENOSTI

- Pitanje užitka rijetko se spominje na vje­ronauku. Pitamo se kakvo mjesto zauzima užitak u životu kršćanina. Bog uživa u tome što nas ljubi. Na jednome izdvojenom mje­stu uz gradske zidine koje je Carlo posjetio u Rimu nalazi se crkvica San Giovanni all'Oglio, koju je sagradio arhitekt Bramante, na čijemu nadvratni- ku piše na francuskom ,,Au plaisir de Dieu" - Bogu na zadovoljstvo. To je pravo značenje indulgencije, oprosta. To indulge in something na engleskome znači uživati u nečemu26. Bog uživa dajući nam znakove svoje ljubavi, a mi možemo naći užitak u tome da ljubimo kao što on lju­bi nas. Ali ponekad su naši užici pomalo neuredni i po­remećeni zbog grijeha. Umjerenost je vrlina koja nas uči susprezati privlačnost prema užicima i pronaći ravnotežu u korištenju svega što nam Bog daje. La Fontaine govori o ovoj vrlini u basni O psu koji oko vrata nosi gospodarevu večeru27 i zaključuje: „Pse možemo naučiti umjerenosti, a ljude ne možemo. " Što nas umjerenost uči? Prečesto se na umjerenost gleda kao na sredstvo za gašenje strasti, a na kršćanski odgoj kao na dresuru koja želi zauzdati naša osjetila i prigušiti naše užitke. Oni koji sanjaju o večerima u tropskim krajevima, imaju dojam da Crkva nudi tek uredan život u umjerenoj klimi. Ali to nije istina! Umjerenost ne znači mlakost: „Ali jer si mlak, ni vruć ni studen, povratit ću te iz usta."28 Carlo nam ovdje daje dobar primjer. Božja ljubav u njemu vrije. Umjerenost kroti njegove strasti kako bi imao više slobode za svoju jedinu strast, a to je ljubav prema drugima i ljubav prema Bogu Carlova ljubav izvire iz srca i razuma, on ljubi bez pre­tjerivanja i bez odlaska u krajnost. U današnje vrijeme dobiva se dojam da ne volite životinje ako niste vegeta­rijanac. Više ne vjerujemo da mladić i djevojka mogu biti samo prijatelji, nego odmah zamišljamo da nešto skrivaju. Kada niste u vezi, kada pokušavate biti čedni i čuvati či­stoću prije braka, ljudi se pitaju niste li bolesni ili misle da ste jednostavno čudni. Problem je sa strastima u tome da su izgubile razum. Razum ih smiruje, ublažava ih kada pre­tjeruju i oživljava ih kada su mlake. Carlo zna voljeti i štititi životinje, ali od njih ne pravi idole. Zna voljeti svoje prija­telje i prema njima se prijateljski ponašati, ali nema potre­bu kontrolirati ih. Također zna biti sam, zna se izgrađivati, bolje odvajati vrijeme kako bi bolje upoznao Boga. Carlo živi vrlinu umjerenosti, koja više uopće nije u modi, ali koja je tako potrebna i mladima i starijima.

Carlova umjerenost potpuna je suprotnost neosjetlji­vosti na ljubav, svijet, bližnjega, Boga. Carlovo srce auten­tično je osjetljivo na svijet koji ga okružuje. On ne poti­skuje svoje emocije, nego otkriva užitak koji čovjek iskusi čineći dobro. Užitak lijepe šetnje u planinama, večeri s prijateljima, hodočašća u Fatimu, dobra obroka s obitelji ili dobra sladoleda navečer na rimskim ulicama... Užitak vraćanja radosti onima koji je više nemaju, užitak provo­đenja vremena sam s Bogom. To je ona vrsta umjerenosti o kojoj nam Carlo govori.(NE)UMJERENOST

Na početku ti popiješ jednu čašu,

potom čaša sama popije čašu,

i na kraju čaša popije tebe! 

UPA UZNESENJA MARIJINA, ŽUPA UZNESENJA MARIJINA,

21465 JELSA 671

MB 1247948;

IBAN: HR042340009-1100140304

Tel/fax: 021/761-839; Internet: www.zupajelsa.com

Župnik: don Stanko Jerčić:091/895-6751
195 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

Comments


bottom of page