top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.1. - 14.1.2024

Župni listić Jelsa Br. 2 / 2024 (901)


nedjelja 7. 1.:

KRŠTENJE GOSPODINOVO

mise s blagoslovom obitelji:  u 10h i u 17h 

Prije večernje mise u 16,30h molimo krunicu za obitelji i duh. zvanja


Projekcija filma PORUKE NAŠIH OČEVA u Općinskom domu u 18h  


 

ponedjeljak 8. 1.:

misa u 17 sati


 

utorak 9. 1.:

misa u 17 sati


 

srijeda 10. 1.:

misa u 17 sati


 

četvrtak 11. 1.: 

misa u 17 sati


 

petak 12. 1.:

misa u 17 sati


 

subota 13. 1.: 

misa u 17 sati


 

nedjelja 14. 1.:  

2. KROZ GODINU 

mise u 10h i u 17h


U počast 800. obljetnice prvih živih Jaslica što ih je blizu Asiza  postavio

sv. Franjo (vidi u nastavku ovog Listića) ove nedjelje u našoj župnoj crkvi organiziramo izložbu Jaslica koje će izraditi naši župljani – od najmlađih do najstarijih. Ovo je poziv i preporuka svima koji su dobre volje da se uključe!


 

ŽUPNI VJERONAUK

OSNOVCI

1. razred u ponedeljak 9,00h

2. razred u ponedeljak 9,45h

3. razred u ponedeljak 10,30h

4. razred u srijeda u 9,00h

5. razred u srijeda u 9,45h

6. razred u srijeda u 10,30h

7. i 8 . razred u srijeda u 11,15h


SREDNJOŠKOLCI

U SUBOTU:

1. razred u 18h

2. razred u 19h


 

Nedavno mi je netko bio zamjerio da mi se u Listiću potkrao srpski jezik i ekavica! A nije mi se „potkrao“, nego je to bila s interneta prenesena u PDF-u poučna grafika. To se, evo ponavlja i u ovom šaljivom receptu motike. Ja taj PDF ne mogu ili ne znam „ispravljati“, a

 i zašto bih to trebao? Ugrozu od srbizama već smo poslali u povijest, ali sad nam jezik naš i govor dave – anglizmi!

                                    

 Otvaramo natječaj za dodatno skraćenje!

 

Služba riječi

Nedjelja 7. 1.

BLAGDAN KRŠTENJA  GOSPODINOVA  PRVO ČITANJE

iz  Knjige poroka Izaija (Iz 42, 1-4.6-7 )

Ovo govori Gospodin: »Evo sluge mojega koga podupirem, mog izabranika, miljenika duše moje. Na njega sam svoga duha izlio, on će donijeti pravo narodima. Vikati neće, neće bučiti, glas mu se neće čuti po trgovima. Trske napuknute prelomiti neće, stijenja što tinja neće ugasiti. Po istini on će donijeti pravo, neće sustati niti smalaksati dok na zemlji ne uspostavi pravo. Otoci žude za naukom njegovim. Ja, Gospodin, u pravdi te pozvah, čvrsto za ruku te uzeh; oblikovah te i postavih za savez narodu i svjetlost pucima, da otvoriš oči slijepima, da izvedeš sužnja iz zatvora, iz tamnice one što žive u tami.«


 

PRIPJEV

Gospodin narod svoj mirom blagoslivlje.


 

DRUGO ČITANJE

iz Djela apostolskih (Dj 10, 34-38 )

U one dane: Petar prozbori i reče: »Sad uistinu shvaćam da Bog nije pristran, nego – u svakom je narodu njemu mio onaj koji ga se boji i čini pravdu. Riječ posla sinovima Izraelovim navješćujući im evanđelje: mir po Isusu Kristu; on je Gospodar sviju. Vi znate što se događalo po svoj Judeji, počevši od Galileje, nakon krštenja koje je propovijedao Ivan: kako Isusa iz Nazareta Bog pomaza Duhom Svetim i snagom, njega koji je, jer Bog bijaše s njime, prošao zemljom čineći dobro i ozdravljujući sve kojima bijaše ovladao đavao.«

 

ALELUJA

Duh Gospodnji na meni je, blagovjesnikom biti ubogima posla me.

 

EVANĐELJE

po Marku  (Mk 1, 7-11 ) 


U ono vrijeme: Propovijedao je Ivan: »Nakon mene dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan sagnuti se i odriješiti mu remenje na obući. Ja vas krstim vodom, a on će vas krstiti Duhom Svetim.« 


Onih dana dođe Isus iz Nazareta galilejskog i primi u Jordanu krštenje od Ivana. I odmah, čim izađe iz vode, ugleda otvorena nebesa i Duha poput goluba gdje silazi na nj, a glas se zaori s nebesa: Ti si Sin moj, ljubljeni! U tebi mi sva milina!


 

POVIJEST JASLICA


Rano kršćanstvo

Prve jaslice bile su one u Betlehemu, kada se Isus rodio. Već u ranim stoljećima kršćanstva, vjernici su slikali prizore Isusova rođenja u katakombama. Najstariji takav prikaz očuvan je u Priscilinim katakombama, iz oko 230.  Kršćani su već od II. st. častili i pohađali mjesto Isusova rođenja u Betlehemu, o čemu su pisali i  Crkveni oci OrigenEuzebijeEgerije i sveti Jeronim. Tradicija izrade jaslica javlja se krajem IV. ili početkom V. st. u Betlehemu: sveti Jeronim zapisao je kako su za njegova života u crkvi Kristova rođenja postojale srebrne jaslice koje su bile izložene u crkvi cijele godine. Nakon potvrde Isusove naravi kao Bogočovjeka i Marije kao Bogorodice na Efeškom saboru, papa Siksto III. daje u Liberijevoj bazilici urediti kapelicu Svete Marije od Jaslica (Santa Maria ad praesepe).

Majka rimskoga cara Konstantinacarica Jelena dala je sagraditi baziliku nad mjestom špilje u kojoj se Isus rodioRelikvije betlehemskih jaslica čuvaju se u rimskoj bazilici sv. Marije Velike, u podzemnoj kapelici Ad praesepe u obliku betlehemske špilje, a čini ih pet drvenih ploča koje je u Rim donio papa Teodor. Od tada se u Rimu razvija javno izlaganje i štovanje jaslica. U istoj bazilici, nalaze se i jaslice od mramora iz 1283., čiji je autor toskanski kipar Arnolfo di Cambio. Bio je običaj, da papa na tom mjestu drži božićnu polnoćku.Srednji vijek

U srednjem vijeku, u božićno vrijeme izvodili su se igrokazi, koji su prikazivali Isusovo rođenje i preteča su živih jaslica.Prve je jaslice postavio sveti Franjo Asiški1223. sa živim ljudima i životinjama, o čemu postoji izvješće fra Tome Čelanskog. Franjo je od pape Honorija III. dobio dopuštenje za postavljanje jaslica u crkvi. Prisustvovao je kao đakon (Franjo je do kraja svoga života ostao đakon, iz poniznosti nije htio biti zaređen za svećenika)  polnoćki sa svojom subraćom u šumskoj špilji kod Greccia blizu Asiza. Uz jasle sa slamom kraj oltara privezao je magarca i vola. Čelanski je prikaz jaslica usporedio sa sakramentom Euharistije. Nadalje, Čelanski i sv. Bonaventura navode viđenje viteza i Franjina prijatelja Ivana iz Greccia koji je u jaslicama na oltaru vidio Dijete Isusa:


»Vidio je naime kako u jaslama leži prestrašeno Djetešce i Božjeg sveca koji Djetetu pristupa kao da ga hoće oda sna probuditi. To viđenje nije bilo neumjesno, jer je Dijete Isus bilo zaboravljeno u srcima mnogih u kojima je djelovanjem milosti po njegovu sluzi Franji bilo probuđeno i duboko utisnuto u vjerno pamćenje«.


Sveta Klara Asiška poticala je postavljanje jaslica u samostanima klarisa. Prve jaslice s figuricama, za koje se danas zna, postavljene su u samostanu Fussen Bavarskoj 1252. Smatra se da je ključnu ulogu u širenju jaslica imala inicijativa svećenika u srednjem vijeku koja je poticala vjernike na razmišljanje i meditaciju o Isusovom rođenju izradom kolijevki ili jaslica s kipićem Djeteta Isusa. One su bile nabožni predmet poput krunice i raspela. Nakon sto godina, gotovo sve crkve u Italiji imale su jaslice u božićnom vremenu. Sicilijanski kralj Karlo III. skupljao je jaslice, koje su bile sve sadržajnije i raskošnije. Uskoro su i drugi imali zbirke jaslica. Prve jaslice u Španjolskoj postavljenje su oko 1300. u katedrali u Barceloni.


Novi vijek i suvremeno doba

Jaslice u suvremenu obliku nastale su u XVI. st. Prve moderne jaslice postavili su isusovci u svojem kolegiju u Coimbri, a prve crkvene jaslice isusovci su postavili u Pragu1562. U vrijeme protureformacije, jaslice su imale važnu ulogu u katoličkoj obnovi. Jaslice su popularizirali i franjevci, dominikanci,  augustinci i ini.

       Središte izrade jaslica bila je Italija, pogotovo gradovi Napulj i Genova. Početkom XVII. st., jaslice su se pojavile i u hrvatskim krajevima. Najstarije hrvatske jaslice iz toga vremena čuvaju se na otočiću Košljunu kraj KrkaŠpanjolci su kolonizacijom donijeli jaslice u Južnu Ameriku, gdje su nastali i jedinstveni primjerci za pojedine krajeve. U doba Francuske Revolucije klasične jaslice bile su zabranjene u Francuskoj pa su se pojavile jaslice s figurama svjetovnoga karaktera (obrtnika, slijepaca i dr.), jer su figure Isusa i biblijskih likova bile nepoćudne. Poslije Prvoga svjetskog rata narasla je popularnost i počela je tržišna proizvodnja i prodaja jaslica.


 

Žive jaslice


Urodile su po Hrvatskoj, a mnoge su ostvarile već relativno dugu tradiciju. Spomenimo možda ponajveće u Svetom Lovreču te one u Prigorcu – Ivanec, o osobito ističemo nama bliži i po tome najpoznatiji Proložac čije će žive jaslice ove godine obilježiti srebreni jubilej – 25. godinu! Naravno, ne propuštamo istaknuti da su prve žive jaslice na našem otoku bile uprizorene u Jelsi pred Božić 2012. – inicijator i glavni organizator – a tko nego Slavko!


Žive jaslice zasjale su 2022. i u autentičnom ambijentu Vele spile na Korčuli: uz članove pokladne udruge „Trtajun“, koja je utjelovila razne biblijske likove, glazbena izvedba je bila povjerena Župnom zboru Jelsa

 

ŽUPA UZNESENJA MARIJINA,

21465 JELSA 671

MB 1247948;

IBAN: HR042340009-1100140304

Tel/fax: 021/761-839; Internet: www.zupajelsa.com

Župnik: don Stanko Jerčić:091/895-6751252 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

ŽUPNE OBAVIJESTI 12.5. - 19.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 20 / 2024 (919) PRVOPRIČESNICI Jelsa 2024 nedjelja 12. 5.: SLAVLJE PRVE PRIČESTI 7. Vazmena MAJČIN DAN – Sv. Leopold Mandić MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 13.

ŽUPNE OBAVIJESTI 5.5. - 12.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 19 / 2024 (918) nedjelja 5. 5.: 6. Vazmena - 1. u mjesecu MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 6. 5.: misa i krunica u 18,30 sati utorak 7. 5.: Sv. Dujam, patron-zaš

Comments


bottom of page