top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 6.8. - 14.8.2023.

Župni listić Jelsa Br. 32 / 2023 (877)

Devetnica ususret velikoj gospi


nedjelja 6. 8.:

Preobraženje gospodinovo MISE: u 7h, u 9h i u 20h (u 19,30 krunica)

Počinje molitvena DEVETNICA VELIKOJ GOSPI

u 21h večer poezije Nikole Kuzmičića u Lapidariju župne crkve

 

ponedjeljak 7. 8.:

Sv. Siksto II. papa - muć.

misa u 20h

 

utorak 8.8.:

Sv. Dominik, utemeljitelj OP - Reda propovjednika - dominikanaca

misa u 20h

 

srijeda 9. 8.:

Sv. Terezija Benedikta od Križa (Edith Stein), Suzaštitnica Europe

misa u 20h

23.00 - 8.00: BDJENJE UZ RIJEČ Cjelonoćno čitanje evanđelja


 

četvrtak 10. 8.:

Sv. Lovro, đakon - mučenik

misa u 8h

(u Vrboskoj misa i procesija u 19h)

 

petak 11. 8.:

Sv. Klara

misa u 20h

23 - 24.00

EUHARISTIJSKO KLANJANJE

"Samo Tebi da se klanjam.. kao Marija, Isuse"

 

subota 12. 8.:

misa u 20h

Koncert župnih zborova

"Sveta Cecilija" i "Slavuji"

u sklopu koje predstavljamo knjigu BLIZI ISUSU don Stanka Jerčića


 

nedjelja 13. 8.:

19. Kroz godinu MISE: u 7h, u 9h i u 20h

Izložba slika Bogadi Teja i akademska slikarica Katarina Ferak u Lapidariju


 

ponedjeljak 14. 8.:

u 18h krunica, u 18,30h SV. MISA

 

ISPOVIJED: U NEDJELJU: prije svake mise; U PONEDJELJAK (UŽEŽIN):

9 - 12h ; 17 - 19h

 Lav "kršćanskih" osjećaja:

Misionar se vraćao iz udaljenog sela, kad se odjednom ispred njega pojavi lavica, nakostrušena i očito vrlo gladna kao i njezini mladunci iza nje. Misionar svom dušom svojom zavapi: „Gospodine, spasi slugu svoga; podaj ovoj zvijeri kršćanskog osjećaja.“ I gle čuda, lavica smjerno spusti glavu na svoje prednje šape, čak joj i nakostrušena dlaka polegne. Misionar, videći to očito čudo, počne na sav glas pjevati psalam: „Slavim te, Gospode, jer si me izbavio…!“, ali mu lavica prekine slavopoj svojom molitvom zahvalnicom: „Blagoslovi, Gospodine nas i ovog misionara kojega ćemo po tvoj dobroti blagovati!“

 

Tuži se mladi župnik starijem iskusnom kolegi da su mu se u crkvu uvalili šišmiši i nikako ih ne uspijeva istjerati. Ovaj mu kaže:

„Lako ti je to riješiti: krizmaj ih pa će ti sami napustiti crkvu!

 

MOLITVA


Jutarnja ženska molitva:

Dragi Bože, za sada mi je dobro. Još nisam tračala, nisam se ljutila, nisam izgubila kontrolu, nisam bila egoistična niti sam ikome zavidjela. Nisam jambrala, tužila se, a niti psovala. Nisam pojela ni najmanji komadićak čokolade. Nisam bila na bankomatu i nisam zadužila svoj račun. Ali za nekoliko minuta ću izaći iz kreveta i onda će mi stvarno trebati tvoja pomoć!


Glasna molitva:

Dva unučića spavaju kod djeda i bake. Prije spavanja kleknu kraj kreveta i mole. Mlađi brat iz svega glasa moli: „Molim te, Bože, novi bicikl, nintendo, video...!“ Stariji ga prekine: - Zašto moliš tako glasno? Bog nije gluh! „Nije Bog, ali baka jest!“


Prije jela:

Došao Ivica u posjet prijatelju, pa ga njegovi pozovu da ostane i na ručku. Ivica je rado prihvatio poziv. Začudi se kada okupljeni ukućani odmah započeše s jelom, bez ikakve molitve. Stoga tiho upita svoga prijatelja: „Vi ne molite prije jela?“ Na to će mu on: - Prije smo molili, no otkada je mama naučila dobro kuhati, više nije potrebno.


Palmin križić:

Župnik najavi da će svima podijeliti malene križeve spletene od palminog lišća. „Stavite križ u prostoriju u kojoj se najviše prepirete - reče župnik. Kad pogledate na njega, to će vas podsjetiti da vas Bog gleda.“ Kad su ljudi počeli napuštati crkvu, jedna gospođa mu pristupi i reče: - Dajte mi bar pet križića, velečasni!


 

Služba riječi

Nedjelja 6.8..

18. KROZ GODINU


PRVO ČITANJE

Iz Knjige proroka Daniela (Dn 7, 9-10.13-14)

Gledao sam: Prijestolja bjehu postavljena i Pradavni sjede. Odijelo mu bijelo poput snijega; vlasi na glavi kao čista vuna. Njegovo prijestolje kao plamenovi ognjeni i točkovi kao žarki oganj. Rijeka ognjena tekla, izvirala ispred njega. Tisuću tisuća služahu njemu, mirijade stajahu pred njim. Sud sjede, knjige se otvoriše.

Gledah u noćnim viđenjima i gle s oblacima nebeskim dolazi kao Sin Čovječji. On se približi Pradavnome i dovedu ga k njemu. Njemu bi predana vlast, čast i kraljevstvo, da mu služe svi narodi, plemena i jezici. Vlast njegova vlast je vječna, nikada neće proći, kraljevstvo njegovo vječno, nikada propasti neće.

 

PRIPJEV

Gospodin kraljuje, Svevišnji – nad svom zemljom!

 

DRUGO ČITANJE

Iz Druge Petrove poslanice (2 Pt 1, 16-19)

Predragi! Nismo vam navijestili snagu i Dolazak Gospodina našega Isusa Krista slijedeći izmudrene priče, nego kao očevici njegova veličanstva. Od Oca je doista primio čast i slavu kad mu ono od uzvišene Slave doprije ovaj glas: »Ovo je Sin moj, Ljubljeni moj, u njemu mi sva milina!« Taj glas, koji s neba dopiraše, čusmo mi koji bijasmo s njime na Svetoj gori.

Tako nam je potvrđena proročka riječ, te dobro činite što uza nju prianjate kao uza svjetiljku što svijetli na mrklu mjestu - dok Dan ne osvane i Danica se ne pomoli u srcima vašim.

 

ALELUJA:

Ovo je Sin moj Ljubljeni! U njemu mi sva milina! Slušajte ga

 

EVANĐELJE

po Mateju ( Mt 17, 1-9 )

U ono vrijeme uze Isus sa sobom Petra, Jakova i Ivana, brata njegova, te ih povede na goru visoku, u osamu, i preobrazi se pred njima. I zasja mu lice kao sunce, a haljine mu postadoše bijele kao svjetlost. I gle: ukazaše im se Mojsije i Ilija te razgovarahu s njime. A Petar prihvati i reče Isusu: »Gospodine, dobro nam je ovdje biti. Ako hoćeš, načinit ću ovdje tri sjenice, tebi jednu, Mojsiju jednu i Iliji jednu.«


Dok je on još govorio, gle, svjetao ih oblak zasjeni, a glas iz oblaka govoraše: »Ovo je Sin moj, Ljubljeni! U njemu mi sva milina! Slušajte ga!« Čuvši glas, učenici padoše licem na zemlju i silno se prestrašiše. Pristupi k njima Isus, dotakne ih i reče: »Ustanite, ne bojte se!« Podigoše oči, ali ne vidješe nikoga doli Isusa sama.

Dok su silazili s gore, zapovjedi im Isus: »Nikomu ne kazujteviđenje dok Sin Čovječji od mrtvih ne uskrsne.«

 

Sveti Kristofor

Prema Zlatnoj legendi rodio se u Kanaanu (Palestina) u 3. stoljeću, te je bio čovjek divovskog rasta i snage, a tražio je najmoćnijeg čovjeka na Zemlji da mu služi. Prvi njegov gospodar, kralj, brzo je otpao jer je Reporb (ime prije krštenja) otkrio da se boji Sotone, pa ga ostavi kako bi služio Đavlu. Od njega je pak otišao kad je vidio da drhti pred križem i spomenom Isusa Krista. U svojim lutanjima namjerio se na pustinjaka, koji ga je podučio kršćanstvu i preobratio. On ga je nagovorio da prenosi preko rijeke stare, nemoćne i putnike. Jedne noći probudilo ga je dijete koje ga je zamolilo da ga prenese preko rijeke. Tada je podigao dijete na ramena i zagazio u rijeku. Sa svakim korakom koji je činio, dijete je postajalo sve teže i teže, a voda sve nemirnija, pa je Reprob na pola puta pomislio da će se i on i dijete utopiti.

Prema toj legendi, on je prenio preko rijeke dječaka Isusa. Isus ga je tada pokrstio vodom iz te rijeke. Nakon toga je odlučio napustiti službu prenošenja ljudi na rijeci i posvetiti se potpuno širenju kršćanske vjere.


O njemu se malo zna, ali izvjesno je da je umro kao mučenik oko 251. na grčkom otoku Samosu. Odrubljena mu je glava jer nije htio žrtvovati poganskim bogovima.


Spomendan mu je 25. srpnja. Ubraja se među 14 svetih pomoćnika, koje vjernički puk zaziva u pomoć prigodom raznih prirodnih katastrofa i bolesti. Sveti Kristofor je zaštitnik otoka Raba, putnika, vozača i pomoraca, zaštitnik od svih nevolja i boleština, oluja i uragana. Na Rabu se čuvaju moći Svetog Kristofora, a njemu u čast se održava i Rapska fjera od 25. do 27. srpnja svake godine.


U srednjem vijeku prikaz Kristofora se mogao naći na ulazima u mnoge crkve i na gradskim vratima jer se vjerovalo da onaj tko pogleda lik sveca taj dan neće umrijeti i da može putovati bilo gdje jer će ga Kristofor zaštiti.

 

Zrno za svaki dan:

„Spomeni se da svetkuješ Dan Gospodnji!“


Otpočinite malo.

Otpočini u blagdanske dane. Pogledaj, kako se trava zeleni, kako se nebo plavi, kako bijeli oblaci mile plavetnilom. Lutaj puteljcima između polja, nad kojima po­igrava vjetar. Kreni uzduž morske obale i po­slušaj šum mora.

Možda znaš i drugačije provesti to vrijeme. Dobro. Važno je samo, da se sam sebi vratiš, ponovo nađeš svoj ritam, te smireno promatraš sebe, ljude, poslove, svijet — da se opet osje­ćaš slobodnim.

Mk 6,31


Na dan Gospodnji.

Alat je odložen ustranu, strojevi zaustavljeni, radni stolovi pokriveni. Tihe su tvorničke hale, prazni uredi, utihnuli telefoni.

Nismo mi tu samo zato da izvršujemo svoje zadatke i radimo. Nismo mi tu samo zato da iscrpljujemo svoje tijelo i duh pisanjem, ra­čunanjem, rješavanjem, trgovanjem, čišće­njem — u žurbi i nervozi. iscrpljujemo svoje tijelo i duh pisanjem, ra­čunanjem, rješavanjem, trgovanjem, čišće­njem u žurbi i nervozi.

 

JOŠ O KRIZMI: KROKODILSKE SUZE

(Preneseno iz Kane)


A istina je i da je naš žal za odlaskom krizmanika tek paravan iza kojega se krije zadovoljstvo što smo ih se riješili. I naše je lamentiranje tek dio cjelokupnog folklora ovih dana. Što bi bilo da svi koji prime sakrament potvrde postanu aktivni članovi Crkve u našim župnim zajednicama? Imamo li za njih prostora? Imamo li za njih aktivnosti? Imamo li za njih pripremljene kvalitetne kateheze? Svima nam je bolje ovako. Lakše je osjećati se bespomoćnom žrtvom i patiti zato što se nitko ne želi aktivirati, nego danomice molitvom i radom nastojati da župa bude živa. Pogotovo u ovako konstruiranoj stvarnosti u kojoj na kraju sve padne na župnička pleća na kojima je ionako već previše tereta, prečesto i potpuno nepotrebnog i nevezanog uz prezbitersku službu. Svima nama odgovara trenutačna situacija ma koliko mi šutjeli o tome. Jer da nam ne odgovara, nešto bismo poduzeli. A onda bi Bog čudesno umnožio naš trud i blagoslovio bi ga plodovima zajedništva i djelotvorne ljubavi.

I pripremu za sakrament potvrde potrebno je individualizirati ponovno uvodeći službu jamaca koja je postojala u prvoj Crkvi. Svakoga budućeg krizmanika teoretski i praktično poučava u vjeri neki angažirani vjernik i, kada se uvjeri da je kandidat doista pripravan za primanje sakramenta, predloži župnoj zajednici da se slože da ga se pripusti sakramentu. A cijela zajednica moli tijekom vremena priprave za sve kandidate. Ne trebaju nam profesionalci koji će na župi predavati kandidatima podijeljenima po razredima, prečesto ne praveći razliku između župne kateheze i školskoga vjeronauka pa se još i danas može susresti praksa - ispitivanja krizmanika i provjere njihova znanja. Ako na župi ima pedeset ili stotinu krizmanika, a ne može se na toj župi naći pedeset ili stotinu angažiranih i opredijeljenih vjernika, onda smo zaslužili da se, jednostavno, raziđemo, zaključamo crkvu i prestanemo lagati sebi i drugima. Potrebno je sebe i Crkvu sagledati u istini.


5. JA REK'O, JA POREK'O

Otkako promišljam o praksi dijeljenja sakramenata inicijacije, o tome mnogo govorim i ponešto poduzimam u svojoj župi. I uvijek osjećam potrebu na kraju demantirati sam sebe. Poreći ono sam rekao. Jer sve moje govorenje nije ništa drugo nego promišljanje o organizacijskom dijelu, a sakramenti su prije svega milosno otajstvo. A vjerujem i znam da Bog djeluje. Čudesno djeluje. I da se jednom primljeni milosni darovi niti gube niti dokidaju. Uvijek su mi na pameti hrvatski branitelji koji su s krunicom oko vrata ustali u obranu. Većina njih nisu u redovitoj situaciji bili praktični vjernici, ali, kada je došao čas, bili su nadahnuti i znali su što je dobro i ispravno. Stoga sam uvjeren da je potrebno sve što poduzimamo s ljudske strane činiti u uvjerenju da i Bog čini svoje sa svoje strane. No, gledajući s ljudske strane, potrebno je poduzeti nešto i napraviti promjene. Ne revoluciju, nego hodeći u vjeri s Gospodinom. Malim koracima do velikih promjena.


456 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 18.2. - 25.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 8 / 2024 (907) nedjelja 18. 2.: 1.  KORIZMENA – Presv. Sakramenta mise u 10h (kongrega) i u 17h (Put križa) ponedjeljak 19. 2.: misa u 18h utorak 20. 2.: misa u 18h poslije mi

ŽUPNE OBAVIJESTI 11.2. - 18.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 7 / 2024 (906) nedjelja 11. 2.: 6. KROZ GODINU mise u 10h i u 17h SVJETSKI DAN BRAKA Na drugu nedjelju veljače obilježava se u našoj domovinskoj Crkvi Svjetski dan braka, posveć

ŽUPNE OBAVIJESTI 3.2. - 11.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 6 / 2024 (905) nedjelja 4. 2.: 5. KROZ GODINU - 1. u mjesecu mise u 10h i u 17h u 16h SUSRET S  RODITELJIMA PRVOPRIČESNIKA u 16,30h krunica za obitelji i duh. zvanja U 18,45 sat

bottom of page