top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 6.11. - 13.11.2022

Župni listić Jelsa Br. 44 / 2022 (839)

nedjelja 6. 11.:

32. Kroz godinu - 1. u mjesecu

mise u 9h (na Raćiću) i u 17,30h (krunica u 17 sati)

 

ponedjeljak 7. 11.:

17h KRUNICA i MISA za pokojne

 

utorak 8. 11.:

17h KRUNICA i MISA za pokojne

ZAKLJUČENJE OSMINE pokojnih,

potom PROJEKCIJA FILMA

 

srijeda 9. 11.:

posveta Lateranske bazilike

 

četvrtak 10. 11.:

Sv. Leon Veliki

 

petak 11. 11.:

Sv. Martin

 

subota 12. 11.:

Sv. Jozafat

 

nedjelja 13. 11.:

33. Kroz godinu

mise u 9h i 17h 

ŽUPNI VJERONAUK

Osnovci

SVI NA MISU I KRUNICU ZA POKOJNE U UTORAK U 17 SATI

Srednjoškolci

u subotu 1. raz. u 18h; 2.r. u 19h

 


Put svetosti carla acutisa

Thomas Alber je svoju knjigu Carlo Acutis. Missionar im Internet počeo objavom Carlovih osam koraka pod nazivom "Tvoj put k svetosti" - osam naputaka koje je Carlo i sâm zdušno živio i drugima propovijedao:


  1. Svetost moraš željeti iz svega srca, a ako se ta čežnja još nije probudila u tvome srcu, onda moraš neprestano moliti Gospodina za tu milost.

  2. Idi svaki dan na misu i pričesti se.

  3. Sjeti se moliti krunicu svaki dan.

  4. Svaki dan pročitaj neki odlomak iz Svetoga pisma.

  5. Kad je moguće, pokloni se pred zloženim Presvetim Tijelom Kristovim: vidjet ćeš kako divno možeš rasti u svetosti.

  6. Potrudi se ispovjediti svaki tjedan, čak i ako tvoji grijesi nisu veliki.

  7. Prinesi žrtvu i vlastita dobra djela kao zagovor Gospodinu i Mariji za pomoć drugima.

  8. Moli svog anđela čuvara da ti uvijek bude na pomoći: on treba postati tvoj najbolji prijatelj.

 

Služba riječi

32. nedjelje Kroz godinu (6. 11.)


PRVO ČITANJE

iz Druge knjige o Makabejcima (2Mak 7, 1-2.9-14) U one dane: uhvatiše sedmoricu braće zajedno s njihovom majkom. Kralj naredi da ih biju bičevima i volovskim žilama: htio ih je prisiliti da jedu zabranjeno svinjsko meso. Jedan od njih progovori u njihovo ime: »Što nas želiš pitati i od nas saznati? Radije ćemo umrijeti nego da prestupimo zakone svojih otaca!« Drugi izdišući reče: »Ti nam, zlikovče, oduzimaš sadašnji život, ali će nas Kralj svijeta, zato što umiremo za njegove zakone, uskrisiti na život vječni.« Poslije njega mučili su trećega. On spremno isplazi jezik kad su zatražili i hrabro pruži ruke. Junački reče: »Od neba sam primio ove udove, ali ih zbog njegovih zakona prezirem i nadam se da ću ih od njega natrag dobiti.« I sam kralj i njegova pratnja zadiviše se hrabrosti mladića koji je prezirao muke. Kad je taj preminuo, podvrgli su četvrtoga istim mukama. Prije nego što je izdahnuo, reče ovo: »Blago onom koji umre od ruke ljudi, u čvrstoj nadi koju ima od Boga: da će ga Bog uskrisiti! A ti – za tebe nema uskrsnuća na život!«

 

PRIPJEV

Kad se probudim, Gospodine, naužit ću se pojave tvoje.

 

ALELUJA

Isus Krist je Prvorođenac od mrtvih: Njemu slava i vlast u vijeke vjekova! Amen!

 

EVANĐELJE

po Luki ( Lk 20, 27-38)

U ono vrijeme: Pristupe neki od saduceja koji niječu uskrsnuće i upitaše Isusa: »Učitelju! Mojsije nam napisa: Umre li bez djece čiji brat koji imaše ženu, neka njegov brat uzme tu ženu te podigne porod bratu svomu. Bijaše tako sedmero braće. Prvi se oženi i umrije bez djece. Drugi uze njegovu ženu, onda treći; i tako redom sva sedmorica pomriješe ne ostavivši djece. Naposljetku umrije i žena. Kojemu će dakle od njih ta žena pripasti o uskrsnuću? Jer sedmorica su je imala za ženu.«

Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća odmrtvih niti se žene niti udaju.

Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.- A da mrtvi ustaju, naznači i Mojsijekad u odlomku o grmu Gospodina zove Bogom Abrahamovim, Bogom Izakovim i Bogom Jakovljevim. A nije on Bog mrtvih, nego živih. Tà svi njemu žive!«

 

Tko je moj bližnji?

PLAČITE SA ZAPLAKANIMA

Djevojčica se upravo vratila iz susjedstva gdje je jednoj ženi tragično preminula osmogodišnja kći.

»Zašto si išla tamo?« upita je otac.

»Da utješim susjedu.«

»A što si ti tako malena mogla učiniti da je utješiš?«

»Sjela sam joj u krilo i s njom plakala.«


Ako je u tvojoj blizini netko tko trpi, plači s njime! Ako se tvoj bližnji raduje, raduj se s njime! Ljubav gleda i vidi, osluškuje i čuje. Ljubiti znači suosjećati

s nekim čitavim svojim bićem. Onaj koji ljubi otkriva u sebi neslućene zalihe utjehe i sućuti. Mi smo anđeli sa samo jednim krilom: možemo letjeti jedino ako se
SVJETILJKA

U Japanu su se, u staro vrijeme, upotrebljavale svjetiljke od bambusa zaštićene kartonom, u kojima i u gorjele svijeće. Nekom slijepcu koji je posjetio prijatelja, ovaj je na odlasku dao takvu svjetiljku da je ponese kući.


»Meni ne koristi svjetiljka«, reče slijepac, »svjetlo i noć za mene su ista stvar«.

»Znam da ne koristi tebi«, odgovori prijatelj, »ali bez svjetiljke netko bi se mogao zaletjeti u tebe, zato je uzmi«.

Slijepac se tako uputi sa svjetiljkom, ali nije daleko od­makao kadli se sudari s nekim i začuje zapomaganje. »Gledaj malo kamo ideš!« povika slijepac. »Zar ne vidiš svjetiljku?«

»Tvoja je svjetiljka ugašena, brate «, odgovori putnik s kojim se sudario.

Tko ne poznaje ohole ljude koji drsko hode svijetom ne opažajući da su slijepci oni koji nose ugašene svjetiljke?! Pa ipak mnogi od njih traže da ih oslovljavaju s: »uči­telju«, »doktore«, »uvaženi«.

 

Majku je na putovanju zasmetalo što je njezin sinčić neprestano trčkarao amo-tamo. »Smiri se već jednom!«

No dječačić kao da je nije čuo, popeo se na sjedalo da bi gledao kroz prozor. Mama ga srdito uhvati za ramena i prisili da sjedne pored nje. Mališan je lukavo pogleda i reče: »Izvana sjedim, ali iznutra sam opet na nogama!«

Ono što imamo »unutra« vrijedi mnogo više od onoga što je »izvana«.

 

Djed se prignuo petogodišnjem unučicu i poljubio ga za laku noć. Mališan je odmah protrljao lice. »Zašto to činiš, dušo«, upitala gaje majka. »Kad te netko poljubi, ne treba se odmah brisati.« »Mamice, nisam ja obrisao djedov poljubac nego sam ga još više utisnuo.«

 

HODOČAŠĆE

TRAGOVIMA SVETACA PO JUGU ITALIJE


Kod SV. NIKOLE u Bariju;, pred SVETIM LICEM (Manopello) i uz grob BL. AUGUSTINA KAŽOTIĆA (Lucera)


Središte našeg hodočašća ipak su bili: svetište SV. MIHOVILA Arkanđela (Monte Gargano) i svetište SV. PADRE PIA (San Giovanni Rotondo).

A pohodili smo i blaženog Jakova Zadranina (Bitete), te glasovito svetište Corronate - Okrunjene Gospe, i neraspadnutu sv. Anđelu Folinjsku…


te na kraju u Asizu Sv. Franju, Sv. Klaru i „friški biser“ - bl. Carla Acutisa


234 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 18.2. - 25.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 8 / 2024 (907) nedjelja 18. 2.: 1.  KORIZMENA – Presv. Sakramenta mise u 10h (kongrega) i u 17h (Put križa) ponedjeljak 19. 2.: misa u 18h utorak 20. 2.: misa u 18h poslije mi

ŽUPNE OBAVIJESTI 11.2. - 18.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 7 / 2024 (906) nedjelja 11. 2.: 6. KROZ GODINU mise u 10h i u 17h SVJETSKI DAN BRAKA Na drugu nedjelju veljače obilježava se u našoj domovinskoj Crkvi Svjetski dan braka, posveć

ŽUPNE OBAVIJESTI 3.2. - 11.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 6 / 2024 (905) nedjelja 4. 2.: 5. KROZ GODINU - 1. u mjesecu mise u 10h i u 17h u 16h SUSRET S  RODITELJIMA PRVOPRIČESNIKA u 16,30h krunica za obitelji i duh. zvanja U 18,45 sat

bottom of page