top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 5.5. - 12.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 19 / 2024 (918)

nedjelja 5. 5.:  

6. Vazmena - 1. u mjesecu

MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) 

 

ponedjeljak 6. 5.:

misa i krunica u 18,30 sati  

 

utorak 7. 5.: 

Sv. Dujam, patron-zaštitnik Splita

misa i krunica u 18,30 sati  

 

srijeda 8. 5.:

misa i krunica u 17h

 

četvrtak 9. 5.: 

SVETKOVINA UZAŠAŠĆA GOSPODINOVA - SPASOVO

misa i krunica u 18,30 sati                    

 

petak 10. 5.:

Sv. Prošper, mučenik – suzaštitnik grada Hvare, otok Hvara i Visa

misa i krunica u 18,30 sati  

 

subota 11. 5.: 

misa i krunica u 18,30 sati  

 

nedjelja 12. 5.:  

SLAVLJE PRVE PRIČESTI 

7. Vazmena

MAJČIN DAN – Sv. Leopold Mandić

MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) 

 

ŽUPNI VJERONAUK

OSNOVCI

1. razred u ponedeljak 15,00h

2. razred u ponedeljak 15,45h

3. razred u ponedeljak 16,30h ( prvopričesnici )               

4. razred u utorak u 15,00h

5. razred u utorak u 15,45h

6. razred u srijeda u 15,00h

7. i 8 . razred u srijeda u 15,45h


SREDNJOŠKOLCI

1. razred u subotu u 19h

2. razred u subotu u 20h

   

 

PRVOPRIČESNICI

Jelsa 2024

Doris Balog - Dalibora i Marijane 

Zlatan Barbić - Ljubomiar i Dijane;

Maris Beroš - Jure i Marice Katarine;

Ana Božiković - Jerka i Ivane

Šimun Bubalo - Slavka i Antonije

Sara Dešković - Stjepana i Nede

Tonči Drinković - Stipe i Karmen

Luka Erdelja - Stjepana i Josipe

Ana Fistonić - Žarka i Daniele

Toni Grgičević - Ivota i Dijane

Antonio Gurdulić - Nikota i Jasenke

Mario Huljić - Josipa i Darije

Toma Huljić - Brankota i Tonke

Luka Toni Ivanković - Ivice i Antonije

Vanessa Jelavić - Ante i Merilin

Petra Kokić - Srećka i Edite

Grgo Kordić - Pavota i Sonje

Fabijan Lučić - Marinota i Melanie

Petra Lučić Lavčević - Brankota i Katarine

Dona Matijašević - Perota i Pegi

Ante Mustapić - Ivota i Ivane

Toma Perko - Marina i Ivana

Korina Salamunić - Nikota i Vojane

Sara Vraničić - Petra i Magdalene                              

 

Služba riječi

Nedjelja 3. 5.

6. Vazmena 


PRVO ČITANJE 

Čitanje Djela apostolskih  ( Dj 10, 25-26.34-35.44-48 )

Kad je Petar ulazio, pohrli mu Kornelije ususret, padne mu k nogama i pokloni se. Petar ga pridigne govoreći: »Ustani! I ja sam čovjek.« Petar tada prozbori i reče: »Sad uistinu shvaćam da Bog nije pristran, nego – u svakom je narodu njemu mio onaj koji ga se boji i čini pravdu.«      

Dok je Petar još govorio, siđe Duh Sveti na sve koji su slušali tu besjedu. A vjernici iz obrezanja koji dođoše zajedno s Petrom začudiše se što se i na pogane izlio dar Duha Svetoga. Jer čuli su ih govoriti drugim jezicima i veličati Boga.

Tada Petar reče: »Može li tko uskratiti vodu da se ne krste ovi koji su primili Duha Svetoga kao i mi?« I zapovjedi da se krste u ime Isusa Krista. Tada ga zamole da ostane ondje nekoliko dana.

 

PRIPJEV

Pred poganima objavi Gospodin spasenje svoje!

 

DRUGO ČITANJE

Iz Prve Ivanove poslanice (1Iv 4, 7-10)

Ljubljeni! Ljubimo jedni druge jer ljubav je od Boga; i svaki koji ljubi, od Boga je rođen i poznaje Boga. Tko ne ljubi, ne upozna Boga jer Bog je ljubav. U ovom se očitova ljubav Božja u nama: Bog Sina svoga jedinorođenoga posla u svijet da živimo po njemu. U ovom je ljubav: ne da smo mi ljubili Boga, nego – on je ljubio nas i poslao Sina svoga kao pomirnicu za grijehe naše.

 

ALELUJA

Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ, govori Gospodin:                     

i Otac će moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći.

 

EVANĐELJE   

po Ivanu ( Iv 15,1-8 )

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:»Ja sam istinski trs, a Otac moj – vinogradar. Svaku lozu na meni koja ne donosi roda on siječe, a svaku koja rod donosi čisti da više roda donese. Vi ste već očišćeni po riječi koju sam vam zborio. Ostanite u meni i ja u vama. Kao što loza ne može donijeti roda sama od sebe, ako ne ostane na trsu, tako ni vi ako ne ostanete u meni.

Ja sam trs, vi loze. Tko ostaje u meni i ja u njemu, taj donosi mnogo roda. Uistinu, bez mene ne možete učiniti ništa. Ako tko ne ostane u meni, izbace ga kao lozu i usahne. Takve onda skupe i bace u oganj te gore. Ako ostanete u meni i riječi moje ako ostanu u vama, što god hoćete, ištite i bit će vam. Ovim se proslavlja Otac moj: da donosite mnogo roda i da budete moji učenici

 

Samotnički život - poučna priča


U zabitnom selu jedne daleke zemlje rodilo se muško dijete.

Odrastao je u drugom selu, izučio ondje stolarski zanat i radio do svoje tridesete godine. Nakon toga tri je godine proveo kao putujući propovjednik.

Nije napisao nijednu knjigu.

Nije nikada obavljao javnu dužnost.

Nije imao vlastiti dom ni obitelj.

Nije pohađao vjerske škole.

Od svoga rodnog mjesta nije se udaljavao više od tristo kilometara.

Nikada nije postigao javno priznanje kao znak općepriznatog uspjeha.

Glavno uporište njegove vjerodostojnistio bio je on sam.

Imao je trideset i tri godine kad mu se javno mnijenje otvoreno suprotstavilo.

Prijatelji su ga napustili, prodan je svojim protivnicima, nepravedno osuđen, pribijen na križ između dvojice razbojnika.

Dok je umirao, krvnici su kockom dijelili njegovu odjeću, jedino što je posjedovao za zemaljskog života.

Pokopan je u grobnicu koju mu je prijatelj dragovoljno ustupio.

Dva dana nakon pokopa, grob mu je bio prazan.

Od tada je prošlo dvadeset vjekova, danas je središnji lik čovječanstva.

Ovaj samotnički život promijenio je više ljudi nego sve vojske svijeta, sva brodovlja, svi parlamenti, svi kraljevi, svi mislioci i svi znanstvenici zajedno.

- B. Ferrero -

 

VOSKRSENIJE

Tko umre prestaje živjeti, ali prestati živjeti ne znači umrijeti, kaže njemačka poslovica. Istu misao sadrži poruka uskrsnuća, po kojoj smrću Jednoga mnogi život dobivaju. Zato je blagdan Uskrsa toliko uvriježen u kršćansku vjeru i tradiciju da neki narodi, poput Rusa, svaku nedjelju nazivaju “voskrsenijem”, a sam osjećaj slavljenja toliko ukorijenjen da ga ni najvulgarniji progon vjere nije uspio iščupati iz srca toga pobožnog puka.

Nije nam poznato je li baš posve istinita, ali ako i nije, zgodno zvuči sljedeća anegdota: U doba najžešće protuvjerske propagande u tadašnjem Sovjetskom Savezu, neki je komesar pozvao ljude na predavanje o uspjehu znanstvenog materijalizma. Ilustrirao je to primjerom velikoga svemirskog pothvata kada je Gagarin “ustanovio” da u svemiru nije vidio Boga. Komesar je slavodobitno zaključio kako se bliži dan definitivnog nestanka religije iz društva. Ljudi su slušali, zbunjeni, bez riječi. Komesar upita: “Ima li koje pitanje?” Iz zadnjih sjedala.

polutiho prošapće neki starac koji je s mukom slušao izlaganje: “Hristos voskrese!” reče da ga tek čuje susjed. “Hristos voskrese”, ponovi susjed i poruka se šaptom proširi po dvorani. “Hristos voskrese”, odjekivalo je uskoro prostorom. Komesar se posramljen povuče.

Iznad svih nauka i rasprava za nas kršćanske vjernike postoji jedna istina: Krist je uskrsnuo! U toj je poruci sadržano cjelokupno kršćanstvo. Mislioci mogu zanemariti poruku, bježati u svemir, ali nema snažnije istine da pokrene kršćane. Radost žrtvovanja jača je od nagona življenja i doista ostaje velikim siromahom tko to nikad iskusio nije. To nam poručuje i svetkovina Gospodinova uskrsnuća. Aleluja!

- Ljudevit Anton Maračić -


 

NIJE BILO VAŠE DIJETE

U plodnoj dolini podno Anda živjelo je miroljubivo pleme. Jednog je dana grupa pljačkaša koja se bijaše skrivala u planinama, napala selo. U otetom plijenu našlo se i jedno dijete, pa su i njega poveli sa sobom u planinu.

Ljudi iz ravnice nisu znali kako doći do dječaka, jer u stjenovita bespuća nije vodio nikakav put, a ni tragova nije bilo. Ipak, poslaše grupu svojih najboljih ratnika da potraže dijete i vrate ga kući. Ljudi su pokušavali sad na jedan, sad na drugi način; penjali se lijevom, pa desnom stranom. Ni nakon nekoliko dana mukotrpna hoda nisu daleko odmakli.

Vidjevši da su potpuno nemoćni i da im je trud uzaludan, odlučiše se vratiti neobavljena posla.

Iznenada ugledaše djetetovu majku kako silazi s planine koju oni nisu mogli preći. Na leđima je u vreći nosila svoga sina. Kako je uspjela?

Jedan od ljudi iz grupe pozdravi je i reče:

“Mi smo najjači ljudi u selu, a ne mogosmo prijeći planinu. Kako si ti uspjela?”

Žena slegnu ramenima i odvrati:

“Nije to bilo vaše dijete.”

 

BLAGO

Gdje ti je blago – ondje će ti i srce biti! (Isus)

Na njivi koju je neki čovjek unajmio i obrađivao, slučajno je otkrio skriveno blago. Bijaše ondje zlat­nika i drugih dragocjenih predmeta. Našao gaje pri dubokom oranju. Brzo gaje ponovno zakopao i zatražio od gospodara da mu proda njivu. Tolika žurba gospodaru se učini sumnjivom te pristane na prodaju, ali zatraži veliku svotu. Da bi zaradio toliki novac, čovjek je radio razne poslove i vješto raspolagao novcem. Zaradu je ulagao u nove djelatnosti, a trgovinu proširio i na inozemstvo. Vrijeme je prolazilo, a on se bogatio. Ulagao je, trgovao, putovao.

Potpuno je smetnuo s uma na njivi zakopano blago.

 

ŽUPA UZNESENJA MARIJINA

21465 JELSA 671

MB 1247948;

IBAN: HR042340009-1100140304

Tel/fax: 021/761-839; Internet: www.zupajelsa.com

Župnik: don Stanko Jerčić: 091/895-6751

 

330 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

ŽUPNE OBAVIJESTI 12.5. - 19.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 20 / 2024 (919) PRVOPRIČESNICI Jelsa 2024 nedjelja 12. 5.: SLAVLJE PRVE PRIČESTI 7. Vazmena MAJČIN DAN – Sv. Leopold Mandić MISE u 9 sati i u 18,30h ( krunica ) ponedjeljak 13.

ŽUPNE OBAVIJESTI 28.4. - 5.5.2024

Župni listić Jelsa Br. 18 / 2024 (917) nedjelja 28. 4.: 5. Vazmena MISE u 9 sati i u 18,30h poslije večernje mise (oko 19,20h) susret RODITELJA PRVOPRIČESNIKA ponedjeljak 29. 4.: Sv. Katarina Sijenska

Comments


bottom of page