top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 30.7. - 6.8.2023.

Župni listić Jelsa Br. 31 / 2023 (876)

nedjelja 30. 7.:

17 . Kroz godinu Mise u 7h,u 9h i u 20h


u 21h u dvorištu - lapidariju župne crkve prikazuje se zanimljivi dokumentarac

 

ponedjeljak 31. 7.:

Sv. Ignacije Lojolski - utemeljitelj Družbe Isusove

misa u 19:30h

 

utorak 1.8.:

Sv. Alfonz Marija de' Liguori, biskup i crkveni naučitelj

misa u 20h

 

srijeda 2. 8.:

Gospa od Anđela (Porcijunkula)

misa u 8h

 

četvrtak 3. 8.:

Bl. Augustin Kažotić

misa u 20h

 

petak 4. 8.:

Sv. Ivan M. Vianney - PRVI PETAK

misa u 20h

 

subota 5. 8.:

Gospa Snježna . Posveta bazilike svete Marije Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja

misa u 20h

 

nedjelja 6. 8.:

Preobraženje gospodinovo MISE: u 7h, u 9h i u 20h

 

Služba riječi

Nedjelja 30.7.

17. KROZ GODINU


PRVO ČITANJE

Iz Prve knjige o Kraljevima (1Kr 3, 5. 7-12)

U one dane: Gospodin se javi Salomonu noću u snu. Bog reče: »Traži što da ti dadem.« Salomon odgovori: »Gospodine, Bože moj, ti si učinio kraljem slugu svoga na mjesto moga oca Davida, a ja sam još sasvim mlad te još ne znam vladati. Tvoj je sluga usred naroda koji si izabrao; naroda brojnog, koji se ne da izbrojiti ni popisati. Podaj svome sluzi pronicavo srce da može suditi tvom narodu, razlikovati dobro od zla, jer tko bi mogao upravljati tvojim narodom koji je tako velik!« Bijaše milo Gospodinu što je Salomon to zamolio. Zato mu Gospodin reče: »Jer si to tražio, a nisi iskao ni duga života, ni bogatstva, ni smrti svojih neprijatelja, nego pronicavost u prosuđivanju pravice, evo učinit ću po riječima tvojim: dajem ti srce mudro i razumno, kakvo nije imao nitko prije tebe niti će ga imati itko poslije tebe.«

 

PRIPJEV

O, kako ljubim zakon tvoj, Gospodine!

 

DRUGO ČITANJE

Iz poslanice Rimljanima (Rim 8 - 28-30 )

Braćo! Znamo da Bog u svemu na dobro surađuje s onima koji ga ljube, s onima koji su odlukom njegovom pozvani. Jer koje predvidje, te i predodredi da budu suobličeni slici Sina njegova te da on bude prvorođenac među mnogom braćom. Koje pak predodredi, te i pozva; koje pozva, te i opravda; koje opravda, te i proslavi.

 

ALELUJA:

Blagoslovljen da si, Oče, Gospodaru neba i zemlje,

što si otajstva Kraljevstva objavio malenima.

 

EVANĐELJE

po Mateju ( Mt 13, 44-52 )

U ono vrijeme: Reče Isus mnoštvu: »Kraljevstvo je nebesko kao kad je blago skriveno na njivi: čovjek ga pronađe, sakrije, sav radostan ode, proda sve što ima i kupi tu njivu. Nadalje, kraljevstvo je nebesko kao kad trgovac traga za lijepim biserjem: pronađe jedan dragocjeni biser, ode, rasproda sve što ima i kupi ga. Nadalje, kraljevstvo je nebesko kao kad mreža bačena u more zahvati svakovrsne ribe. Kad se napuni, izvuku je na obalu, sjednu i skupe dobre u posude, a loše izbace. Tako će biti na svršetku svijeta. Izići će anđeli, odijeliti zle od pravednih i baciti ih u peć ognjenu, gdje će biti plač i škrgut zubi. Jeste li sve ovo razumjeli? « Odgovore mu: »Jesmo.« A on će im: »Stoga svaki pismoznanac upućen u kraljevstvo nebesko sličan je čovjeku domaćinu koji iz svoje riznice iznosi novo i staro.«

Kad Isus završi sve ove prispodobe, ode odande.

 

„BIJELA KRONIKA


Rijetko smo svjedocima spontanog izražavanja empatije, altruizma i življenja vjere. Svi trebamo poraditi na tome. Dubravka je svojim postom imala namjeru, nadam se, dati do znanja da se ČOVJEK još uvijek nalazi tu među nama. Dala je do znanja da je to primjetila, da to podržava i potakla nas je da razmislimo… GDJE JE NESTAO ČOVJEK, U KOJEM BI TREBAO BITI BOG…


Jučer smo u njegovom Dolu, u sjenu crkve sv. Mihovila, ispratili na posljednji počinak Luku Šurjaka ”Staže”.

Luka je bio vječiti mladić, neženja. Uživao sam razgovarati sa njime, bio je mudar, oštrouman, lucidan!! Često smo debatirali o problematici života u braku i života neženje, kakvog je on vodio.

Više puta sam ga pokušavao isprovocirati na tu temu, našaliti se sa njime, ali me je on svojim odgovorima, na jedan mudar, a istovremeno šeretski način, sa osmjehom ispod obrva, uvijek matirao. Nisam mu mogao parirati.

Jutros, dok sam molio za njegovu dušu, jer znam da je vjerovao u Boga, Stvoritelja svijeta, osjetio sam da se upravo u tom trenutku na ulazu u raj Luka nadmudruje sa svojim Tvorcem, pokušavajući opravdati sve slabosti jednog galantnog, zgodnog slobodnog mladića iz turističkog mjesta …..upravo onako kako se u “Prosjacima i sinovima” don Pavao nadmudrivao sa Bogom tražeći dopuštenje da vjenča trudnu Vrtirepku sa mrtvacem. Luka, do vidova……

-----------------------------------------------------------

Don Pavao: »A ja ću Tebi, Gospodine, ovako – Dozvoljavaš li vjenčati ovdje nazočnu Vrtirepku sa ovim pokojnikom; ti ga pitaj u Kraljevstvu Nebeskom uzima li je za ženu, a ja ću je pitati ovdje sada?

I nastavi (don Pavao) - A Ti (Bog) ćeš meni - Znaš da majka Crkva to zabranjuje!

A ja (don Pavao) ću opet Tebi – Znam, ali trudna je, i prema zakonu mora se, jer je bez muža, u bunar baciti!

A Ti (Bog) ćeš meni – U nečistu se je kaljala, u nečistu neka se i uguši!

A ja (don Pavao) ću opet Tebi Gospodine – Ti (Bog) kazni onog njenog mlatimudana što joj silu učini; u pakao ga baci ako treba; tri je (pakla) zaslužio! A ako već ne njoj, Gospodine, onda se barem smiluj onome nevinome čedu u njezinoj utrobi; jer mogao si se smilovati majci dječaka iz Naina kad si ga ono milostivo uskrisio majci pred očima!

Ti (Bog) ćeš meni na ovo Gospodine – Vraže repati i rogati, ne lovi me za srce!

A ja (don Pavao) ću na to Tebi (Bogu) – A na što ću Te drugo loviti, kad si Ti sama dobrota!?»

-------------------------------------------------


Prije 10 godina odluči SVEVIŠNJI iz mog naručaja preselit u svoje kraljevstvo Maju koju mi je posudio 45 godina, da mu krasi RAJSKE dvore.

(Koji lijepi iskaz ljubavi i predanog kršćanskog tugovanja!)


 

„BILI SMO NA MISI!“

kako to jedan promatrač vidi


Zamislite da ste od svoga prijatelja, inače vrlo poštovane javne osobe, pozvani u svatove na vjenčanje i pir njegova sina. Vi ste njemu jako važni te vas je zato i pozvao da budete sudionik njegova slavlja i radovanja. No umjesto da uđete u svečanu dvoranu te blagujete sa slavljenikom i veselite se sa ostalim uzvanicima, vi ostanete vani, na nekoj klupici ili zidiću, pričate s društvom i prolaznicima, ili pak surfate po mobitelu, i to na svega par metara od prostorije gdje se održava fešta. Možete li sebi i drugima kazati da ste bili na svečanosti i što ćete odgovoriti prijatelju ako vas tamo zateče i ljutito vam reče: „Jesi li ti normalan? Zašto me vrijeđaš?“


Upravo to radite kada ostajete vani tijekom svete mise. Mise koja traje jedva sat vremena, na koju dođete jednom u 7 dana, mise koja je važnija od svih događaja, evenata i fešti zajedno, misa koja je najveće blago koje nam je Krist ostavio... vi niste sposobni učiniti još par metara i ući u crkvu, gdje vas Krist očekuje. Starije će ionako uskoro sam Krist pitati „Zašto nisi bio na misi, a mogao si?“, nego želim svratiti pozornost na djecu. Malu djecu, osnovnoškolce, kojima ste dopustili slobodu izbora te im dajete prešutnu dozvolu da stoje vani na par metara od crkve, tijekom cijele mise dok prve klupe zjape prazne. Većina ih zakasni, dođu oko drugog čitanja, preko propovjedi bace na lovice ili čak odu kupiti sladoled…, neki zatim, uvjereni da su uistinu na misi, odu i na (svetogrdnu?) pričest, drugi to preskoče jer su već i zaboravili kako se ispovijeda..., a kažu: Bili smo na misi“. Uglavnom im je ta „misa“ bila na mobitelu, u surfanju po TikToku, snepanju ili gledanju Youtube, ili u pričanju sa vršnjacima... i kažu: „Bili smo na misi“. Stariji „klinci“ i srednjoškolci su toliko daleko dogurali da uključe misu na mobitelu, te za stolom u kafiću uz hladnu pivu, pelin ili sok, prate bogoslužje, te kažu sebi i drugima „Bili smo na misi“. Ako sebe i druge varaš da si bio na misi, hoćeš li moći i Kristu to reći jednog dana?


Dok se u crkvi odvija sv. Misa, prostori pred crkvom vrve djecom koja su „otišla na misu“. Zašto takvu „slobodu izbora“ ne dajete djeci u školskim aktivnostima? Sposobni ste djecu voziti na utakmice po najgorem (ne)vremenu, dignuti ih ujutro za trajekt i odlazak na sportsko natjecanje, izbaciti ih iz kreveta, razbuditi i poslati na kilometarski put,,,, a na misu? Za misu samo nalazite izlike: kažete da je crkva zagušljiva (iako je poluprazna), ma neka se dica odmore, neka spavaju, a popodne - neka se kupaju, umorna su... Kada vam zimi djeca igraju utakmicu po najvećem pljusku i mrzloj hladnoći, nije vam problem donijeti ih autom na kilometrima udaljen teren. A na misu? „A hlodno je. Razbolit će se. Možda će kiša. Ni baš vrime, a imo za učit...“


Žalite se da nema dovoljno stolica na šematoriju? Vjerujte mi na riječ. U crkvi je puno praznih klupa. Da nema stranaca, možda bi na svakoj Nedjeljnoj misi bilo jedva dvadesetak mještana. Ne govorim o onima koji imaju zdravstvenih problema: dapače, njima i donesite i prepustite stolice, a vi uđite u crkvu. Korone više nema, ali oni koji su i godinama prije korone vježbali „socijalno distanciranje“ te ostajali vani za vrijeme mise, nastavljaju to i nakon korone. No vjerujte, Isus će vas svih jednom pitati, „Zašto nisi ušao na moj pir, a mogao si?“.


„Kad se budemo gledali, oči u oči, ja i ti…, pitam se - što ću reći?!“

 

ŽUPA UZNESENJA MARIJINA,

21465 JELSA 671

MB 1247948;

IBAN: HR042340009-1100140304

Tel/fax: 021/761-839; Internet: www.zupajelsa.com

Župnik: don Stanko Jerčić:091/895-6751

255 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 21.7. - 28.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 30 / 2024 (929) nedjelja 21. 7.: 16. Kroz godinu - Presv. Sakramenta misa u 7h, 9h i u 20h ponedjeljak 22. 7.: Sv. Marija Magdalena ( Zaštitnica Svirača ) misa u 20h utorak 23.

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.7. - 14.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 28 / 2024 (927) nedjelja 7. 7.: 14. Kroz godinu - 1. u mjesecu misa u 7h, 9h i u 20h (u 19,30 krunica) ponedjeljak 8. 7.: misa u 20h utorak 9. 7.: Bl Marija od Propetoga Isusa P

ŽUPNE OBAVIJESTI 30.6. - 7.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 27 / 2024 (926) nedjelja 30. 6.: 13. Kroz godinu misa u 9h i u 19h ponedjeljak 1. 7.: misa u 19h utorak 2. 7.: – po starom kalendaru – GOSPA MIRAŠKA – Pohođenje BDM  slavi se u

Comments


bottom of page