top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 30.4. - 7.5.2023.

Updated: May 6, 2023

Župni listić Jelsa Br. 18 / 2023 (863)


nedjelja 30. 4.:

4. VAZMENA - DOBROG PASTIRA

MISE u 10 i u 18,30h

u 17,30 molitvena ura - za duhovna zvanja

u 19:30 Poslije mise susret s krizmanicima i roditeljima


Objetnica biskupskog posvećenja mons. Petra Palića (Hvar 2018.), i mons. Slobodana Štambuka, biskupa u miru (Hvar, 1989.)

 

ponedjeljak 1. 5.:

Sv. Josip Radnik;

počinje GOSPIN SVIBANJ (krunica)

Kruniza u 18:30

Misa u 19:00

 

utorak 2. 5.:

Sv. Atanazije; (u Supetru Sv. Viktor muč. - zavjetni blagdan)

Kruniza u 18:30

Misa u 19:00

 

srijeda 3. 5.:

Sv. Filip i Jakov Mlađi, apostoli

Kruniza u 18:30

Misa u 19:00

 

četvrtak 4. 5.:

Sv. Florijan

misa i krunica u 9h - za vatrogasce, žive i pokojne

 

petak 5. 5.:

PRVI PETAK -

misa u 8h (sa krunicom)

u 19h (sa klanjanjem )

 

subota 6. 5.:

Misa u 11h (s krštenjem)

u 14h (s vjenčanjem) na Račiću

 

nedjelja 7. 5.:

5. VAZMENA - ( 1. u mjesecu - Sv. Duje) MISE: u 9 u Gospe na Račiću

Misa u 19 sati ( u 18,30 krunica ) Poslije mise kratki susret s prvopričesnicima i roditeljima

 

(U Svetoj Nedjelji mlada misa don Ivana Brstila u 11 sati - vidi u prilogu unutar Listića)

 

ŽUPNI VJERONAUK

(trajanje “sata” u pravilu 30 minuta):

OSNOVCI

1. razred: UTORAK u 9,00h

2. razred: UTORAK u 9,45h

3. razred: (prvopričesnici) SRIJEDA u 9,00h

4. razred: UTORAK u 10,30h

5. razred: SRIJEDA u 10,00h

6. razred: SRIJEDA u 10,00h

7. razred: SRIJEDA u 10,00h

8. razred: SRIJEDA u 10,00h

k tome u petak (prvi u mjesecu): svima se preporuča krunica i misa u 8 sati, a prvopričesnicima je pod obvezno!


SREDNJOŠKOLCI

U SUBOTU: 1. i 2.razred u 19h u crkvi (za 1. razred završni).

 

ŽENIDBENA NAPOVIJED TONI CARIĆ, Borisa i Lene r. Lučić (iz Svirača) i

MARGARITA DRAGANIĆ, Vinka i Milice r. Matković

- vjenčat će se u subotu 6.5. 2023. u 14 sati u Svetištu Gospe od Zdravlja

 

DOBRI PASTIR

Brate moj Jure,

bložene bile ure

ča san ih s tobon prove… Za mene su ovce bile

somo crne ili bile,

šuše ili roguše,

a ti si in i na po mije


rozlikovo fižionomije

i svakon si ime zno

i svaka tebe kad si je zvo.

Ma propja mi se parilo

da je naš Isukrst

(a brž je tako i bilo)

za sliku o Dobren Pastiru

po tebi vaze miru!

 

Služba riječi

Nedjelja 30.4.

4. VAZMENA


PRVO ČITANJE

Čitanje Djela apostolskih (Dj 2, 14a. 36-40)

Na dan Pedesetnice Petar zajedno s jedanaestoricom ustade, podiže glas i prozbori: »Pouzdano neka znade sav dom Izraelov da je toga Isusa kojega vi razapeste Bog učinio i Gospodinom i Kristom.«

Kad su to čuli, duboko potreseni rekoše Petru i drugim apostolima: »Što nam je činiti, braćo?« Petar će im: »Obratite se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga. Ta za vas je ovo obećanje i za djecu vašu i za sve one izdaleka, koje pozove Gospodin Bog naš.«

I mnogim je drugim riječima još svjedočio i hrabrio ih: »Spasite se od naraštaja ovog opakog!« I oni prigrliše riječ njegovu i krstiše se te im se u onaj dan pridruži oko tri tisuće duša.

 

PRIPJEV

Gospodinje pastir moj: ni u čem ja ne oskudijevam

 

DRUGO ČITANJE

Iz Prve Petrove Poslanice (Pt 2, 20b-25)

Ljubljeni: Ako dobro čineći trpite pa strpljivo podnosite, to je Bogu milo. Ta na to ste pozvani jer i Krist je trpio za vas i ostavio vam primjer da idete stopama njegovim. On koji grijeha ne učini nit mu usta prijevaru izustiše; on koji na uvredu nije uvredom uzvraćao i mučen nije prijetio, prepuštajući to Sucu pravednom; on koji u tijelu svom grijehe naše ponese na drvo da umrijevši grijesima pravednosti živimo; on čijom se modricom izliječiste. Doista, poput ovaca lutaste, ali se sada obratiste k pastiru i čuvaru duša svojih.

 

ALELUJA:

Ja sam pastir dobri, govori Gospodin; ja poznajem ovce svoje i mene poznaju moje.

 

EVANĐELJE

po Ivanu ( Iv 10, 1-10 )

U ono vrijeme: Reče Isus: »Zaista, zaista, kažem vam: tko god u ovčinjak ne ulazi na vrata, nego negdje drugdje preskače, kradljivac je i razbojnik. A tko na vrata ulazi, pastir je ovaca. Tome vratar otvara i ovce slušaju njegov glas. On ovce svoje zove imenom pa ih izvodi. A kad sve svoje izvede, pred njima ide i ovce idu za njim jer poznaju njegov glas. Za tuđincem, dakako, ne idu, već bježe od njega jer tuđinčeva glasa ne poznaju.« Isus im kaza tu poredbu, ali oni ne razumješe što im htjede time kazati.

Stoga im Isus ponovno reče: »Zaista, zaista,

kažem vam: ja sam vrata ovcama. Svi koji dođoše prije mene, kradljivci su i razbojnici; ali ih ovce ne poslušaše. Ja sam vrata. Kroza me tko uđe, spasit će se: i ulazit će i izlaziti i pašu nalaziti. Kradljivac dolazi samo da ukrade, zakolje i pogubi. Ja dođoh da život imaju, u izobilju da ga imaju.«

 

Naš mladomisnik don Ivan Brstilo

U nedjelju 15. siječnja u kapeli Centralnog bogoslovnog sjemeništa u Splitu za vrijeme svečane večernje službe koju je predvodio rektor CBS-a Don Đuliano Trdić, kandidat za đakonat Hvarske biskupije Ivan Brstilo ispovjedio je svoju vjeru i prisegnuo vjernost Katoličkoj Crkvi. Tijekom prisezanja naš je ređenik svečano izjavio da poznaje sva prava i obveze koje iz pripadnosti kleričkom staležu proizlaze te je svoje riječi potvrdio potpisom i sa ispoviješću vjere kako je Katolička Crkva naučava.

Ivan Brstilo bit će zaređen za đakona u nedjelju 29. siječnja 2023. u župnoj crkvi Svetog Spiridona u Sv. Nedjelji (Otok Hvar). Web stranica: https://cbs-split.hr/ispovijest-vjere-i-prisega.../

 

U nedjelju 29. siječnja, u župnoj crkvi sv. Spiridona u Svetoj Nedjelji, hvarski biskup Ranko Vidović zaredio je bogoslova Ivana Brstila za đakona Hvarske biskupije.

Ivan Brstilo rođen je u Splitu 22. lipnja 1994., gdje je završio osnovnu i srednju školu, primivši sakramente u konkatedrali Sv. Petra apostola. Nakon završene srednje škole 2013. doselio se s obitelji u župu Sveta Nedjelja, u mjesto Jagodna. Tri godine teološko-filozofskog fakulteta pohađao je u Splitu, a dvije godine u Zagrebu na Teološkom institutu družbe Isusove, gdje je i diplomirao.

U subotu 29. travnja u katedrali u Hvaru, u prelijepom slavlju, biskup Ranko Vidović zaredio je Ivana Brstila za prezbitera Hvarske biskupije.

U koncelebraciji je sudjelovalo 25 svećenika, naravno i novozaređeni svećenik Ivan koji će svoju Mladu misu proslaviti slijedeće nedjelje 7. svibnja u Svetoj Nedjelji. Radujemo mu se i čestitamao.

U Katoličkoj Crkvi, svećenik je osoba koja je primila sakrament svetog reda i time preuzela obvezu slavljenja misne žrtve, slušanja ispovijedi, davanja odrješenja i dijeljenja drugih sakramenata “in persona Christi”. Svećenik može biti povezan s biskupijom, redovničkim redom ili monaškom kućom/samostanom. Svi svećenici, bili oni dijecezanski, redovnički ili monaški, obdržavaju stanje celibata i poslušnosti prema njihovom poglavaru. Dijecezanski svećenik obećaje potpunu poslušnost svojem biskupu.


211 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

Comments


bottom of page