top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 30.10. - 6.11.2022

Updated: Oct 30, 2022

Župni listić Jelsa Br. 43 / 2022 (838)

Od srijedena dalje svakog dana u 17h spomeni pokojnika: KRUNICA I MISA


Kroz osminu „mrtvih dana“: 1. i 2. 11. mise za sve vjerne mrtve, ostale dane posebne molitve za uobičajene nakane: za sve vjerne mrtve; za župnike, biskupe, svećenike; za pokojne roditelje i ostale bližnike; za branitelje, žrtve rata i raznih nesreća; za pokojne bratime, sestrime i sve župske suradnike; za pokojnike kojih se nitko ne spominje, za sve pokojne župljane i za duše u čistilištu…, ali mise su na „pojedinačne“ nakane .nedjelja 30. 10.:

31. Kroz godinu - MISIJSKA

MISE u 9h i u 17,30 ( u 17 sati misijska krunica )

 

ponedjeljak 31. 10.:

užežin Svih Svetih

ISPOVIJED: od 16h do 18h (tj. popodne od 4 do 6 sati)

 

utorak 1. 11.:

SVI SVETI – svetkovina

MISE: u župskoj crkvi u 9 sati, te na Gradini u 15 sati:

VEČERNJA, MOLITVE, MISA 

SVI SVETI – svetkovina

MISE: u župskoj crkvi u 9 sati, te na Gradini u 15 sati:

VEČERNJA, MOLITVE, MISA

 

srijeda 2. 11.:

DUŠNI DAN – Spomen pokojnih

MISE u župskoj crkvi u 9h i u 17,30h;

na Gradini u 15h : večernja za pokojne i misa

 

četvrtak 3. 11.:

misa i krunuica u 17h

 

petak 4. 11.:

Sv. Karlo Boromejski - PRVI PETAK:

misa u 8 sati i u 17h misa i krunuica

 

subota 5. 11.:

misa i krunuica u 17h

 

nedjelja 6. 11.:

32. Kroz godinu - 1. u mjesecu

mise u 9h (na Raćiću) i u 17,30h (krunica u 17 sati)

 

ŽUPNI VJERONAUK

Osnovci

što je više moguće neka se uključe u molitve i bogoslužje, roditelji osobito pripazite da djeca ne izostave misu na Sve Svete: ne pomišljajte ni vi ni oni da ona „molitvena šetnja“ po Gradini nadomješta sv. misu;

Srednjoškolci

uz sudjelovanje u bogoslužju redoviti vjeronauk u subotu: 1.r. u 18h; 2.r. u 19h

 


Lekcija: Nekoga su dječaka uhvatili u laži. Njegov je otacbio pun razumijevanja znajući da laž nije bila teška, ali ipak nije htio olako prijeći preko nje. Prekinuo je posao i sjeo pokraj sina kako bi mu jed­nostavnim riječima objasnio zašto uvijek treba go­voriti istinu, što god se dogodilo, pa makar svijet propao... Zazvonio je telefon. Sin, u želji da bude uslužan, reče »Ja ću!« I otrči do telefona. Vrativši se izusti: »Iz osiguravajućeg zavoda!« Uh, baš sada! Reci mu da nisam kod kuće.«Vrlo se lako zateknemo u laži.

 

Služba riječi

31. nedjelje Kroz godinu 30. 10.


PRVO ČITANJE

iz Knjige Mudrosti (Mudr 11, 22 – 12, 2) Sav je svijet pred tobom, Gospodine,kao zrnce praha na tezulji i kao kaplja jutarnje rose što se spušta na zemlju. A ti si milostiv svemu jer možeš sve i kroz prste gledaš na grijehe ljudima da bi se pokajali. Jer ti ljubiš sva bića i ne mrziš ni jedno koje si stvorio. Jer da si štogod mrzio, ne bi ga ni stvorio. A kako bi išta moglo opstojati ako ti ne bi htio? Ili se održati ako ga ti nisi u život dozvao? Ali ti štediš, jer sve je tvoje, Gospodaru, ljubitelju života, i tvoj je besmrtni duh u svemu. Blago kažnjavaš prestupnike, koriš ih i opominješ za grijehe njihove da se ostave zloće i da se ufaju u tebe, Gospodine!

 

PRIPJEV

Blagoslivljat ću ime tvoje dovijeka, Bože, kralju moj!

 

DRUGO ČITANJE

Iz Druge poslanice Solunjanima (2Sol 1, 11 – 2, 2) Braćo: Uvijek molimo za vas da vas Bog učini dostojnima poziva i snažno dovede do punine svako vaše nastojanje oko dobra i djelo vaše vjere te da se proslavi ime Gospodina našega Isusa u vama i vi u njemu – po milosti Boga našega i Gospodina Isusa Krista. A što se tiče dolaska Gospodina našega Isusa Krista i našeg okupljanja oko njega, molimo vas, braćo: ne dajte se brzo pokolebati u svom shvaćanju niti uznemiriti ni nekim duhom, ni nekom riječju, ni nekim tobože našim pismom, kao da će sad-na dan Gospodnji.

 

ALELUJA

Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca; tko god u njega vjeruje, ima život vječni.

 

EVANĐELJE

po Luki ( Lk 19, 1-10)

U ono vrijeme: Uđe Isus u Jerihon. Dok je njime prolazio, eto čovjeka imenom Zakej. Bijaše on nadcarinik, i to bogat. Želio je vidjeti tko je to Isus, ali ne mogaše od mnoštva jer je bio niska stasa. Potrča naprijed, pope se na smokvu da ga vidi jer je onuda imao proći. Kad Isus dođe na to mjesto, pogleda gore i reče mu: »Zakeju, žurno siđi! Danas mi je proboraviti u tvojoj kući.« On žurno siđe i primi ga sav radostan. A svi koji to vidješe stadoše mrmljati: »Čovjeku se grešniku svratio!« A Zakej usta i reče Gospodinu:

»Evo, Gospodine, polovicu svog imanja dajem siromasima! I ako sam koga u čemu prevario, vraćam četverostruko.“

Reče mu na to Isus: »Danas je došlo spasenje ovoj kući jer i on je sin Abrahamov! Ta Sin Čovječji dođe potražiti i spasiti izgubljeno!«

 

Blaženi Carlo Acutis


Carlo Acutis

bio je talijanski rimokatolički tinejdžer poznat po dokumentiranju svjetskih euharistijskih čuda i njihovoj katalogizaciji na mrežnoj stranici koju je sam stvorio nekoliko mjeseci prije smrti. Na šestu obljetnicu Carlove smrti, pokrenut je proces njegove beatifikacije, a papa Franjo ga je 5. srpnja 2018. proglasio "časnim slugom Božjim". Kardinal Agostino Vallini je

10. listopada 2020., pročitavši ukaz pape Franje okupljenim vjernicima u bazilici sv. Franje Asiškog u Assisiju, proglasio Carla Acutisa blaženikom


Životopis

Carlo Acutis rođen je u Londonu u kojem su tada živjeli i radili njegovi roditelji – otac Andrea Acutis i majka Antonia Salzano. Nedugo poslije Carlova rođenja, obitelj se preselila u Milano.

Carlo je već kao dijete bio vrlo odan štovanju Majke Božje i redovito je molio krunicu u znak vlastite privrženosti njoj.[5] Nakon prve pričesti, koju je kao sedmogodišnjak primio u samostanu SantʼAmbrogio ad Nemus u Milanu, svakodnevno je nazočio svetoj misi i primao sakrament svete pričesti te uvijek prije ili poslije mise neko vrijeme provodio u molitvi i duhovnim razmišljanjima ispred tabernakula. Jednom tjedno se ispovijedao. Svi koji su ga poznavali, znali su za njegovu osobitu strast prema računalima.[6][4] Bio je vrlo angažiran u katehetskom i karitativnom djelovanju svoje župe, istražio je više od 136 priznatih euharistijskih čuda koja su se dogodila tijekom povijesti u različitim zemljama te je izradio njihov virtualni muzej: njegova je izložba euharistijskih čuda poslije njegove smrti obišla svih pet kontinenata. U srpnju 2018. papa Franjo ga je proglasio slugom Božjim, a u veljači 2020. godine Kongregaciji za proglašenje svetima odobrio dekret za proglašenje blaženim.

Početkom listopada 2006. Carlu je dijagnosticiran agresivni oblik leukemije, od posljedica koje je 12. listopada u dobi od 15 godina i preminuo. Sve do smrti zadržao je duboku pobožnost euharistiji, a vlastite je bolesničke patnje prinio kao žrtvu za papu i svetu Katoličku crkvu. Godine 2007. o Carlovu je životu objavljena i knjiga pod nazivom "Eucaristia. La mia autostrada per il cielo" (Euharistija – moja autocesta za nebo).


Put svetosti

Kako se može uočiti i na fotografiji („uživo“ je to još očitije), blaženi Carlo u sarkofagu izgleda kao netom usnuli mladić. Ipak, valja napomenuti: prilikom beatifikacije asiški je nadbiskup istaknuo da je Acutisovo tijelo “ponovno sastavljeno uz pomoć umjetnosti i ljubavi”, tj. da je nad tijelom proveden određeni postupak. Rektor asiškog svetišta, u kojem se nalazi dječakova grobnica, izjavio je da je prije javnog izlaganja bila potrebna rekonstrukcija Acutisova lica: “Njegovo tijelo pronađeno je cjelovito sa svim organima, premda nije očuvano… Posao je napravljen na njegovom licu.”

Crkva nikada neraspadnutost ne uzima kao dokaz svetosti, već se u procesima beatifikacije i kanonizacije gledaju herojske kreposti osobe u pitanju. A Carlo Acutis imao ih je mnogo. Bio je veliki zaljubljenik u računala i u Isusa u Presvetom oltarskom sakramentu. Te dvije ljubavi spojio je izradom kataloga euharistijskih čuda diljem svijeta koji je vodio na svojoj mrežnoj-stranici. Kolika je bila njegova ljubav prema Presvetom očituje se u rečenici koju je jednom zapisao: “Što više primamo euharistiju, to postajemo sličniji Isusu, kako bi na ovoj Zemlji već imali predokus neba.” Gotovo svakog dana sudjelovao je na misi, molio krunicu, klanjao se pred Presvetim, a nekoliko dana prije smrti svoj je život posvetio Gospodinu za Crkvu i papu.

Premda je živio intenzivnim duhovnim životom, radosno je proživljavao mladost, što je utjecalo na sve njegove vršnjake. Njegovo hrabro suočavanje s leukemijom mnoge je uvjerilo kako u njemu ima nešto posebno. Kad bi ga liječnik pitao kako se osjeća, odgovarao bi: “Ima ljudi koji puno više trpe od mene!” Svojoj majci je pak govorio: „Mama, nemoj se bojati, jer je Isusovim utjelovljenjem život pobijedio smrt. Nema potrebe bježati od smrti, jer nas u vječnom životu očekuje nešto posebno. Naš cilj mora biti beskonačan, a ne konačan. Naša domovina je beskrajna. Nebo nas je oduvijek čekalo.“


308 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

Comments


bottom of page