top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 3.7. - 10.7.2022.

Updated: Sep 3, 2022

Župni listić Jelsa Br. 26 / 2022 (821)


nedelja 3. 7.:

14. Kroz godinu (prva u mjesecu) MISE u 7h , u 9h i u 20h

(u 19,30h molimo krunicu za obitelji i duh. zvanja)

 

ponedeljak 4. 7.:

Sv. Elizabeta Portugalska

misa u 20h

 

utorak 5. 7.:

Sv. Ćiril i Metodije

misa u 20h

 

srijeda 6. 7.:

Sv. Marija Goretti

misa u 20h

 

četvrtak 7. 7.:

misa u 20h

 

petak 8. 7.:

misa u 20h

 

subota 9. 7.:

Bl. Marija od Propetoga Petković

misa u 20h

 

nedelja 10. 7.:

15. Kroz godinu

obljetnica posvete stolne crkve MISE u 7h , u 9h i u 20h

 

Obljetnica posvete katedralne crkve u Hvaru: u Katedrali svetkovina. Svaka posvećena crkva godišnjim spomenom svečano slavi dan posvete. A u svim crkvama jedne biskupije, s prikladnom svečanošću, svake godine, osim u slučajevima zapriječenosti svetkovinom ili „jakom" nedjeljom, ističući eklezijalnu narav i jedinstvo biskupske zajednice, slavi se i obljetnica posvete stolne crkve. U katedrali se ovaj spomen slavi kao svetkovina, a u ostalim crkvama kao blagdan..

 

KRIZMANICI JELSE -. 4. lipnja 2022-

 Jedini ministranti na Svetog Petra – na sve tri mise, a koliko se moglo zapaziti, uz Petra je bilo svega još nekoliko djece!

Blaženo lito i LJETNI RASPUST!

Bože, pomozi!

 

PRVO ČITANJE: (Iz 66, 10-14c)

Čitanje Knjige proroka Izaije

Veselite se s Jeruzalemom, kličite zbog njega svi koji ga ljubite! Radujte se, radujte s njime, svi koji ste nad njim tugovali, da se nadojite i nasitite na dojkama utjehe njegove,

da se nasišete i nasladite na grudima krepčine njegove. Jer ovo govori Gospodin:

»Evo, mir ću na njih kao rijeku svratiti i kao potok nabujali bogatstvo naroda. Dojenčad ću njegovu na rukama nositi i milovati na koljenima. Kao što mati tješi sina, tako ću i ja vas utješiti – utješit ćete se u Jeruzalemu.«

Kad to vidite, srce će vam se radovati i procvast će vam kosti ko mlada trava. Očitovat će se ruka Gospodnja na njegovim slugama.

 

PRIPJEV:

Kliči Bogu, sva zemljo!

 

DRUGO ČITANJE: (Gal 6, 14-18)

Čitanje Poslanice svetoga Pavla apostola Galaćanima

Braćo: Bože sačuvaj da bih se ičim ponosio osim križem Gospodina našega Isusa Krista po kojem je meni svijet raspet i ja svijetu. Uistinu, niti je što obrezanje niti neobrezanje, nego – novo stvorenje. A na sve koji se ovoga pravila budu držali, i na sveg Izraela Božjega – mir i milosrđe!

Ubuduće neka mi nitko ne dodijava jer ja na svom tijelu nosim biljege Isusove! Milost Gospodina našega Isusa Krista s duhom vašim, braćo! Amen.

 

ALELUJA:

Mir Kristov neka upravlja srcima vašim. Riječ Kristova neka u svem bogatstvu prebiva u vama!


 

EVANĐELJE: ( Lk 10, 1-9)

Čitanje svetog Evanđelja po Luki

U ono vrijeme: Odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći. Govorio im je: »Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo, šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće. I nikoga putem ne pozdravljajte.


U koju god kuću uđete, najprije recite: ’Mir kući ovoj!’ Bude li tko ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš. Ako li ne, vratit će se na vas. U toj kući ostanite, jedite i pijte što se kod njih nađe. Ta vrijedan je radnik plaće svoje. Ne prelazite iz kuće u kuću.«

»Kad u koji grad uđete pa vas prime, jedite što vam se ponudi i liječite bolesnike koji su u njemu. I kazujte im: 'Približilo vam se kraljevstvo Božje!


 

NEMAM VREMENA

Nikola Kuzmičić: Duhovna misao, HR 30.6.2022.


Prije točno 440 godina, u veljači 1582, prihvaćajući savjet i izračune vodećih fizičara i astronoma, papa Grgur XIII. proglasio je reformu julijanskoga kalendara. Taj reformirani kalendar je nazvan po njemu i danas je Gregorijanski kalendar onaj po kojemu se skoro svi ljudi na Zemlji ravnaju. Jedna od najpoznatijih obilježja te reforme kalendara je računanje prijestupne godine, odnosno prijestupnoga dana u toj godini.


Činjenica o prijestupnoj godini je općepoznata. No, manje je poznato da je, u želji da se što preciznije mjeri vrijeme, prije točno 50 godina uvedena i prijestupna sekunda. Na današnji dan, 30. lipnja 1972. godine prvi put je dodana tzv. prijestupna sekunda kako bi se što preciznije izjednačilo računanje vremena i zemljina rotacija. Za razliku od prijestupne godine koja dolazi u pravilnim intervalima, prijestupna sekunda se dodaje vremenu ovisno o rotaciji Zemlje, a predviđeno je da se po potrebi dodaje 30. lipnja, odnosno 31. prosinca. Omogućeno je da se koristi i tzv. negativna prijestupna sekunda, to jest da se oduzima po potrebi jedna sekunda, ali to je u ovih pedeset godina ostala tek mogućnost koju nije trebalo koristiti.


Vrijeme je zapravo čudesno otajstvo koje možda možemo precizno mjeriti, ali nikada do kraja ne možemo razumjeti. Vrijeme spada u one kategorije koje nam, da parafraziramo sv. Augustina, bivaju jasne kada o njima razmišljamo, a postaju nejasne kada o njima trebamo govoriti.


Jedna od najčešćih fraza koja se izgovara spominjući vrijeme je – nemam vremena. Nemam vremena je tek prvi dio malo duže fraze koja bi se trebala popuniti i neizgovorenim dijelom da bi postala istinita. Nemam vremena zapravo je kratica od: Nemam vremena za tebe,


Nemam vremena za to, Nemam vremena za takve stvari…

Činjenica je da svatko od nas ima vremena. I, zapravo, ako išta u svom životu imamo to je upravo vrijeme. Jednog dana kada ne budemo više imali vremena nećemo biti živi na zemlji. Smrt nije ništa drugo nego prijelaz iz vremena u vječnost. U vječnost koju smo zaslužili upravo načinom na koji smo koristili vrijeme. Zato bi važan dio svačijeg ispita savjesti trebalo biti promišljanje o tome za što koristimo svoje vrijeme te za što ili za koga ga redovito imamo ili još redovitije nemamo.


Način na koji koristimo vrijeme ukazuje na naše životne prioritete i vrijednosti koje živimo. Upućuje na našu zrelost i kvalitetu uspostavljenih odnosa. A kad naiđe bolest, tragedija ili smrt odjednom razumijemo kako se vrijeme može i drugačije posložiti te da se možemo izvući iz žrvnja rutine i nametnutih obrazaca ponašanja.

Stoga smo pozvani posložiti svoje vrijeme svjesni da ne smijemo uludo tratiti vrijeme, nego valja iskoristiti dane što su nam darovani za ljubav i dobrotu. I poštivati u zahvalnosti svaki darovani dan. Jer ga ničim nismo zaslužili.


Upravo u Bogu, koji je vječno sada, spajaju se i prošlost i budućnost. Zato vjerom i molitvom možemo prekoračiti granice vremena. Vjerom i molitvom možemo vječnost uprisutniti u vremenu. Transtemporalno shvaćanje vremena je čudesno otajstvo koje nam je darovano i koje svjedoči o zajedništvu svih ljudi u Bogu. I onih koji su živjeli na zemlji i onih koji žive i onih koji će živjeti. Zato nadahnuti psalmist moli Boga: Nauči nas dane naše brojiti! Nauči nas, Bože, da sa zahvalnošću živimo svoje dane i da u vremenu što si nam ga darovao koristimo talente što si nam darovao služeći ljudima koje si nam darovao.

 

RAZGOVORI S GOSPODINOM I SA ZLATOMISNICIMA-NEBESNICIMA

Na vigiliju (užežin) Sv. Petra i Pavla - 28. 6. 2022. - slavili smo svetu misu za „zlatomisnike-nebesnike“, uz 50. obljetnicu njihovog svećeničkog ređenja i predstavljena je don Stankova nova knjiga (molitvenih i drugih prigodnih pjesama) RAZGOVORI S GOSPODINOM – koju je autor i posvetio tim svojim kolegama.

Iz zlatnog doba Hrvatskog proljeća

Biskupija nam hvarsko-bračko-viška

radosno se i zahvalno podsjeća

bujnog cvjetanja novih svećenika.

U te se plodne četiri godine

trinaest mladih proslavilo misa,

kliktalo more, brda i doline

Brača i Hvara i pučinskog Visa.


Sedamdesete slave četvorica;

potom na poziv Kristov vjerni sluge

dva po dva kreću ili po trojica,

četvorka opet sedamdestdruge.


Paulin, Josip, Emil i Benjamin

zanosno poju svoju Mladu misu,

više nijedan nije meju namin*,

tek kosti njine na Braču i Visu.


Kaže psalmista u Svetome pismu:

zbroj nam je dobi sedamdest ljeta;

oni ih ovdje nadživjeli nisu,

prhnuše prije put onoga svijeta.


Često za njima tuga me plavi,

unatoč vjeri da s Isusom svi su

i da će sretni u nebeskoj slavi

suslavit s Njime svoju Zlatnu misu!*preminuli su - redom prerano:

don Josip Mihovilović: 20. kolovoza 2006. u 60. godini života i 35. godini svećeništva

don Paulin Bjažević: 15. siječnja 2017. u 70. godini života i 45. godini svećeništva

don Benjamin Capković: 3. rujna 2019. u 72. godini života i u 48. godini svećeništva,

don Emil Pavišić: 9. ožujka 2020. u 73. g. života i 48. g. svećeništva

 

Još jednom, harno zahvaljujem svima koji su se rado angažirali u ovom lijepom događaju: kolegama svećenicima koji su se uključili, zboru te Fabijanu, Dominiki i Milovanu koji su predstavili knjigu, Mari, Anjuški, Lidiji i Editi koje su predstavile pokojne jubilarce, vrijednim ženama za kolače, Andru Tomiću za vino, a posebno Josipi i njenoj ekipi iz Napoleona za ukusne zalogajčiće na domjenku.


-Don Stanko-
259 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 21.7. - 28.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 30 / 2024 (929) nedjelja 21. 7.: 16. Kroz godinu - Presv. Sakramenta misa u 7h, 9h i u 20h ponedjeljak 22. 7.: Sv. Marija Magdalena ( Zaštitnica Svirača ) misa u 20h utorak 23.

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.7. - 14.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 28 / 2024 (927) nedjelja 7. 7.: 14. Kroz godinu - 1. u mjesecu misa u 7h, 9h i u 20h (u 19,30 krunica) ponedjeljak 8. 7.: misa u 20h utorak 9. 7.: Bl Marija od Propetoga Isusa P

ŽUPNE OBAVIJESTI 30.6. - 7.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 27 / 2024 (926) nedjelja 30. 6.: 13. Kroz godinu misa u 9h i u 19h ponedjeljak 1. 7.: misa u 19h utorak 2. 7.: – po starom kalendaru – GOSPA MIRAŠKA – Pohođenje BDM  slavi se u

Comentarios


bottom of page