top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 3.3. - 10.3.2024

Župni listić Jelsa Br. 10 / 2024 (909) 

NAŠ KORIZMENI HOD 3.3 - 10.3.2024nedjelja 3. 3.:  

3. KORIZMENA - 1.u mjesecu

Počinje Tjedan solidarnosti s Crkvom u BIH  

mise u 10h na Račiću

misa u 18h (Put križa) - Predstavlanje Krizmanika


Danas se slavi prva provjera (scrutinium) katekumenā koji će sakramentima kršćanske inicijacije pristupiti u Vazmenome bdjenju. A mi na neki način u tu „provjeru“ priključujemo naše kandidate za sakrament krizme koji bi trebali primiti u Duhovskome bdjenju - u subotu 18. svibnja. Molimo da ih Duh posveti!

 

ponedjeljak 4. 3.:

misa u 18h

 

utorak 5. 3.: 

misa u 18h


 

srijeda 6. 3.:

misa u 18h

 

četvrtak 7. 3.: 

Sv. Perpetua i Felicita

misa u 18h


poslije mise: KATEHEZA, KLANJANJE,

SLAVLJENJE, DRUŽENJE –

predvodi don Ivan Brstilo

 

petak 8. 3.:

prije mise  PUT KRIŽA u 18h  ( nemrs )

 

subota 9. 3.: 

misa u 18h

 

nedjelja 10. 3.:  

4. KORIZMENA - (Sredoposna) 

MISE u 10h i u 18h (Put križa)

 

ŽUPNI VJERONAUK

OSNOVCI

1. razred u ponedeljak 15 h

2. razred u ponedeljak 15,45 h

3. razred (prvopričesnici) u ponedeljak 16,30 h    

4. razred u utorak 15 h

5. razred u utorak 15,45 h

6. razred u srijeda u 15 h

7. i 8 . razred u srijedu u 15,45 h


SREDNJOŠKOLCI

U SUBOTU:

1. razred u 18 h u župnoj dvorani

2. razred u 19 h u župnoj dvorani

 


Možete pomoći na razne načine:

Tko hoće, nađe načina; tko neće – nađe izlike!

 

Služba riječi

Nedjelja 3. 3.

3. Korizma  


PRVO ČITANJE 

iz  Knjige izlaska (Izl 20, 1-17) 

U one dane: Bog izgovori sve ove riječi: »Ja sam Gospodin, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

Ne pravi sebi urezana lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Gospodin, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca – onih koji me mrze – na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.

Ne uzimaj uzalud imena Gospodina, Boga svoga, jer Gospodin ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Gospodinu, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Gospodin je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Gospodin blagoslovio i posvetio dan subotni.

Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti daje Gospodin, Bog tvoj.

Ne ubij! Ne učini preljuba! Ne ukradi! Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!«

 

PRIPJEV

Gospodine, ti imaš riječi života vječnoga!

 

DRUGO ČITANJE

Iz Prve poslanice Korinćanima  (1Kor 1, 22-25)

Braćo! Ako je Bog za nas, tko će protiv nas? Ta on ni svojega Sina nije poštedio, nego ga je za sve nas predao! Kako nam onda s njime neće sve darovati?Tko će optužiti izabranike Božje? Bog opravdava! Tko će osuditi? Krist Isus umrije, štoviše i uskrsnu, on je i zdesna Bogu – on se baš zauzima za nas!

 

PJESMA EVANĐELJA:   

Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina                                        

Jedinorođenca;  tko god u njega vjeruje, ima život vječni. 

 

EVANĐELJE   

po Ivanu  (Iv 2, 13-25 )


Blizu bijaše židovska Pasha. Stoga Isus uziđe u Jeruzalem. U Hramu nađe prodavače volova, ovaca i golubova i mjenjače gdje sjede. I načini bič od užeta te ih sve istjera iz Hrama zajedno s ovcama i volovima. Mjenjačima rasu novac i stolove isprevrta, a prodavačima golubova reče: »Nosite to odavde i ne činite od kuće Oca mojega kuću trgovačku.« Prisjetiše se njegovi učenici da je pisano: Izjeda me revnost za dom tvoj. Nato se umiješaju Židovi i upitaju ga: »Koje nam znamenje možeš pokazati da to smiješ činiti?«

Odgovori im Isus: »Razvalite ovaj hram i ja ću ga u tri dana podići.« Rekoše mu nato Židovi: »Četrdeset i šest godina gradio se ovaj hram, a ti da ćeš ga u tri dana podići?« No on je govorio o hramu svoga tijela. Pošto uskrsnu od mrtvih, prisjetiše se njegovi učenici da je to htio reći te povjerovaše Pismu i besjedi koju Isus reče.

U ono vrijeme: Uze Isus sa sobom Petra, Jakova i Ivana i povede ih na goru visoku, u osamu, same, i preobrazi se pred njima. I haljine mu postadoše sjajne, bijele veoma – nijedan ih bjelilac na zemlji ne bi mogao tako izbijeliti. I ukaza im se Ilija s Mojsijem te razgovarahu s Isusom. A Petar prihvati i reče Isusu: »Učitelju, dobro nam je ovdje biti! Načinimo tri sjenice: tebi jednu, Mojsiju jednu i Iliji jednu.« Doista nije znao što da kaže jer bijahu prestrašeni. I pojavi se oblak i zasjeni ih, a iz oblaka se začu glas: »Ovo je Sin moj ljubljeni! Slušajte ga!« I odjednom, obazrevši se uokolo, nikoga uza se ne vidješe doli Isusa sama.Dok su silazili s gore, naloži im da nikomu ne pripovijedaju što su vidjeli dok Sin Čovječji od mrtvih ne ustane. Oni održaše tu riječ, ali se među sobom pitahu što znači to njegovo »od mrtvih ustati«.

 


Smotra crkvenih zborova u Hvaru (4. veljače 2024.)

 
Naša župa Jelsa – Zbor „Sv. Cecilija“ i Bratovština Presvetog Sakramenta – predstavili su prošlog vikenda našu drevnu i bogatu pasionsku baštinu (tradicionalni hod „Za Križen“) u katedrali sv. Vida u Rijeci i u župnoj crkvi u Crikvenici.

Obostrano oduševljenje!


Nedjeljnu misu 2. korizmene nedjelje (25. 2.) u riječkoj katedrali predvodio je nadbiskup Mate Uzinić, propovijedao je don Stanko, a izmjenično pjevali zborovi – katedralni i naš jelšanski. Priključili su se ponosno i  mnogi Jelšani i Hvarani.


 

In memoriam

Don Božidar Medvid,

svećenik, prevoditelj, publicist, javni i kulturni djelatnik. Jedan je od začetnika katoličke karizmatske obnove u Hrvatskoj.   

Rođen: 2. ožujka 1924., Jelsa

Mir svetih svojih udijeli mu, Bože!

 

Don Jakoslav Banić, misionar

nas iz Ugande srdačno pozdravlja i harno zahvaljuje što smo ga uzeli „pod svoje“ u molitvama i materijalnom pomaganju. Podrobnije o prikupljenim prilozima

i o svemu tome…u sljedećem Listiću.


 

ŽUPA UZNESENJA MARIJINA

21465 JELSA 671

MB 1247948;

IBAN: HR042340009-1100140304

Tel/fax: 021/761-839; Internet: www.zupajelsa.com

Župnik: don Stanko Jerčić: 091/895-6751

271 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.4. - 14.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 15 / 2024 (914) Od 8. do 15. travnja župnik će biti odsutan na hodočašću. Zamjenjuju ga don Toni Aviani (091 176 5249) i don Toni Oršolić (098 923 9775): U svakoj potrebi javite

ŽUPNE OBAVIJESTI 31.3. - 7.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 14 / 2024 (913) nedjelja 31. 3.: USKRS SV. MISE: u 10 sati  i u 18,30 sati ponedjeljak 1. 4.: USKRSNI PONEDELJAK - VAZMENI MISE: u 10h „radovanje Gospi“ na Račiću i u 18,30h uto

ŽUPNE OBAVIJESTI 22.3. - 31.3.2024

Župni listić Jelsa Br. 12 / 2024 (912) RASPORED  BOGOSLUŽJA VELIKOG TJEDNA 2024. petak 22. 3.: misa s večernjom - u 18 sati Primopredaja svetig križa na kraju mise subota 23. 3.: misa s večernjom - u

Comments


bottom of page