top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 27.11. - 4.12.2022

Updated: Dec 2, 2022

Župni listić Jelsa Br. 47 / 2022 (842)

Došašće advenat *ZORNICA

PUČE KRŠĆANSKI, DOBRO JUTRO! DOBRO DOŠLI U ADVENAT


nedjelja 27. 11.:

1. DOŠAŠĆA

mise u 9h i 16h

 

ponedjeljak 28. 11.:

misa u Svetištu Gospe od Zdravlja 8h i 15h

misa u župnoj crkvi 17h

 

utorak 29. 11.:

misa u Svetištu Gospe od Zdravlja (završno) 8h i 15h

 

srijeda 30 11.:

Sv. Andrija, apostol

ZORNICA s jutarnjom u 6 sati

misa u župnoj crkvi 17h

 

četvrtak 1. 12.:

ZORNICA s jutarnjom u 6 sati

 

petak 2. 12.:

PRVI PETAK

ZORNICA s jutarnjom u 6 sati

misa u župnoj crkvi 17h

 

subota 3. 12.:

Sv. Franjo Ksaver

ZORNICA s jutarnjom u 6 sati

 

nedjelja 4. 12.:

2. DOŠAŠĆA

mise u 10h i 17h

 

ŽUPNI VJERONAUK

Osnovci

PONEDJELJAK: 1. razred u 9h; 2. r. u 9,45h ; 4. r. u 10,30h;

UTORAK: 3. razred (prvopričesnici) u 9h ; 5. i 6. r. u 10h; 7. i 8. r. u 11h;


Srednjoškolci

iznimno u petah : 1. razred u 18h; 2.razred u 19h

oni koji ne mogu u petak u nedelju polsle mise u 18h

 

DAR MASLINOVA ULJA

Hvala Bogu za dar svetih maslina, i ulja iscijeđenog iz ove ljute suše; hvala svim sudionicima u berbi i uljari Božić za darovanu preradu. Desetinu izdvajamo za dar siromašnim obiteljima u Splitu. Pozivamo sve župljane dobre volje da se pridruže ovoj karitativnoj akciji. Bog vam uzvratio svaku litru koju ćete donirati

 


 

Služba riječi

35. nedjelje Kroz godinu (27. 11.)


PRVO ČITANJE

iz Knjige proroka Izaije (Iz 2, 1-5)

Viđenje Izaije, sina Amosova, o Judeji i Jeruzalemu: Dogodit će se na kraju danâ: Gora Doma Gospodnjega bit će postavljena vrh svih gora, uzvišena iznad svih bregova. K njoj će se stjecati svi narodi, nagrnut će mnoga plemena i reći: »Hajde, uziđimo na Goru Gospodnju, pođimo u Dom Boga Jakovljeva!

On će nas naučiti svojim putovima, hodit ćemo stazama njegovim. Jer će iz Siona Zakon izaći, iz Jeruzalema riječ Gospodnja.« On će biti sudac narodima, mnogim će sudit plemenima i oni će mačeve prekovat u plugove, a koplja u srpove. Neće više narod dizat mača protiv naroda nit se više učit ratovanju. Hajde, dome Jakovljev, u Gospodnjoj hodimo svjetlosti!U one dane: Dođoše sva izraelska plemena k Davidu u Hebron i rekoše: »Evo, mi smo od tvoje kosti i od tvoga mesa. Već prije, dok još Šaul bijaše kralj nad nama, ti si upravljao svim pokretima Izraela, a Gospodin ti reče: ’Ti ćeš pasti narod moj izraelski i ti ćeš biti knez nad Izraelom!’« Tako dođoše sve starješine izraelske kralju u Hebron, a kralj David sklopi s njima savez u Hebronu pred Gospodinom; i pomazaše Davida za kralja nad Izraelom.

 

PRIPJEV

Hajdemo radosno u Dom Gospodnji!

 

DRUGO ČITANJE

iz Poslanice svetoga Pavla apostola Rimljanima

Braćo: Shvaćate ovaj čas: Vrijeme je već da se oda sna prenemo jer nam je sada spasenje bliže nego kad povjerovasmo. Noć poodmače, dan se približi! Odložimo dakle djela tame i zaodjenimo se oružjem svjetlosti. Kao po danu pristojno hodimo, ne u pijankama i pijančevanjima, ne u priležništvima i razvratnostima, ne u svađi i ljubomoru, nego zaodjenite se Gospodinom Isusom Kristom

 

ALELUJA

Pokaži nam, Gospodine, milosrđe svoje i daj nam svoje spasenje.

 

EVANĐELJE

po Mateju (Mt 24, 37-44)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: Kao u dane Noine, tako će biti i dolazak Sina Čovječjega. Kao što su u dane one – prije potopa – jeli i pili, ženili se i udavali do dana kad Noa uđe u korablju i ništa nisu ni slutili dok ne dođe potop i sve odnije – tako će biti i dolazak Sina Čovječjega. Dvojica će tada biti u polju: jedan će se uzeti, drugi ostaviti. Dvije će mljeti u mlinu: jedna će se uzeti, druga ostaviti. Bdijte dakle jer ne znate u koji dan Gospodin vaš dolazi.

A ovo znajte: kad bi domaćin znao o kojoj straži kradljivac dolazi, bdio bi i ne bi dopustio potkopati kuće. Zato i vi budite pripravni jer u časkad i ne mislite Sin Čovječji dolazi.


 

Možda bi ovo mogao biti program tvoga adventa:

svakoga dana reći Bogu i svome bližnjemu, počevši od onih najbližih:TI MENI TREBAŠ!

Dok smo jednoga listopadskog dana 1983. godine sje­dili na sofi u svom malenom stanu, moja je supruga suhoparno spomenula da je upravo nazvala svoga oca u Ohiju. On je upravo letio svojim privatnim zrakoplovom u Houston po nju da je zauvijek odvede.

Zbunjen, počeo sam grčevito tražiti rješenje koje bi je navelo da se predomisli. Ne bi li ipak razmislila o pet godina koje smo proveli zajedno? Ne. Sve je bilo gotovo.

Sljedećeg dana nas smo se troje dostojanstveno vozili do malena pomoćnog uzletišta u jugoistočnom Houstonu, gdje ih je čekao zrakoplov. Naše je tmurno raspoloženje bilo u skladu sa sivim oblacima iznad nas. Nespretni pokušaji čavrljanja obilježili su posljednje trenutke dok smo utova­rivali putne torbe.

U posljednjoj, očajničkoj molbi pozvao sam je imenom i bubnuo nepromišljeno: »Sto se to s nama dogodilo?«

Zureći u mene jasnih očiju, u kojima nije bilo osjećaja, iz­govorila je jednu jedinu rečenicu s nedvojbenom sigurnošću:

»Jerry, ti me ne trebaš!« ,

Zatim se okrenula, popela se pomoćnim stubama i ne­stala u unutrašnjosti malenog zrakoplova.

Šokiran, zagledao sam se u zrakoplov na uzletištu. Kiša je počela lagano padati dok je zrakoplov napuštao uzletnu stazu, oštro se uspravio pod kutom i nestao u oblacima.

»Kroz suze dalje vidimo«, objasnio je lord Byron, »ne­goli kroz teleskop.« Moja spoznaja postala je bolno jasna dok se zastrašujući odjek njezinih oproštajnih riječi poput kišnih kapi postupno slijegao oko mene. »Ti me ne trebaš!« ponavljao sam s nevjericom. Naravno da sam je trebao!

Jesam li joj to ikad rekao? Pa, ne, zapravo nisam! Ali, zašto to ona nije znala?

Kako je jednostavno sve trebalo - moglo - biti! Toga mi je dana ona dala pravu lekciju i ja je dijelim s vama. Iskrene, srdačne i zlata vrijedne riječi ljubavi mogu, naime, učvrstiti vašu vezu. Treba samo reći: »Volim te. Trebam te. Važna si mi.«

Zašto joj to nisam rekao?

Otrgnuta iz udobnosti doma i obitelji, ta mlada dvade- setdvogodišnja nevjesta tražila je sa mnom novi identitet. Zaokupljen vlastitim težnjama i interesima, nisam joj nikad priznao da je ona bitan dio moga života. Zaokupljen vlasti­tim ciljevima, isključio sam je iz svog života.

Od toga dramatičnog trenutka pa sve do sada, bolno i pomnjivo razrađivao sam nov način postupanja s drugima. Nitko od nas ne zna strašnu snagu i djelovanje jedne jedi­ne izjave kojom iznova potvrđujemo svoju ljubav, potrebu i odobravanje drugom ljudskom biću. Kako li je to mala cijena koju treba platiti za učvršćenje svoje veze! Usuđujete li se riskirati živjeti bez nje, makar i samo jedan dan?

-Jerry D. Twentier: POZITIVNA SNAGA POHVALE-


 

Molitva za slomljene ili problematične veze

Molitva za slomljene ili problematične veze pomoći će i vama i drugima da na stvari gledate drugačije. Bog obnavlja našu nutrinu.

O nekim prošlim odnosima s ljudima koji su skrenuli s puta posebno promišljam u posljednje vrijeme. Stalno si vrtim u glavi uvredljive situacije da je došlo do toga da sam nekoliko noći imala šarolike snove o voljenim ljudima s kojima više nemam zdravu povezanost.

Moja mi podsvijest progovara.

Pitala sam se „zašto tu osobu ne mogu izbaciti iz glave?“. Kopala sam po svojem srcu kako bih provjerila ima li u njemu ikakav znak da im nisam oprostila, i iskreno mogu reći da nema.

Shvatila sam da osjećam nelagodu ne zato što im ne mogu oprostiti, ili zato što me je Bog poticao na pomirenje, nego samo zato što su me odbacili. Odbacili su me ljudi koje sam jako voljela, za koje sam iskreno molila, i koji su bili počašćeni mojom ljubavlju. Jedno je kada vas odbaci stranac, ili posao, drugo je kada vas odbaci obitelj ili ljudi koji su obećali da će vas voljeti.

Bog mi je o ovome progovorio dok sam radila jednostavan, svakodnevan posao – to tako često i bude. Brinula sam se za svoje kućne biljke. Uzela sam škare da odrežem mrtve dijelove sa biljci. Dok sam rezala jednu veliku biljku, mrtvi su dijelovi jednostavno padali na dodir. Nisu mi ni trebale škare, a Bog mi je rekao „samo stvari koje su mrtve mogu tako lako otpasti.“

To mi je dalo ogroman mir. Shvatila sam da ne žalim nad zdravim vezama, nego nad krhkim, nezdravim i jednostranim vezama.

Više me je povrijedilo što su ljudi odabrali od mene se udaljiti. Bog me podsjetio da On uređuje ljudske odnose, one koje su zdrave i doprinose mojem duhovnom razvoju, i da neće dopustiti da takve propadnu i otpadnu.

Ako vam je teško snalaziti se među osjećajima bola, ohrabrujem vas na ovu molitvu koja je pomogla meni.


 

Dragi Nebeski Oče,

Hvala ti na Tvojoj ljubavi. Hvala ti što me učiš voljeti.

Hvala ti za sve dobre, zdrave, drage ljude koje si mi postavio u život i obitelj, onu u kojoj sam se rodila i koju sam odabrala.

Gospodine, pomozi mi da se molim za one koji me nisu pravo voljeli. Daj mi svoj mir da naučim koga trebam voljeti na daljinu, kako bih sačuvala svoje srce i zdravlje.

Pomozi mi da nadiđem neprijateljstvo i da unatoč svemu gajim ljubav.


Podari mi milost da opraštam. Mudrost da znam kada se trebam miriti, i volju da otpustim bez primljene isprike.

Hvala Ti što me svakog dana podsjećaš da zbog svake one osobe koja me ne voli na dobar način, ja imam veći kapacitet ljubavi za druge. U ime Isusa Krista, amen.

189 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

Yorumlar


bottom of page