top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 23.4. - 30.4.2023.

Župni listić Jelsa Br. 17 / 2023 (862)


nedjelja 23. 4.:

3. VAZMENA

MISE u 10 i u 18,30h

(u 18h susret s roditeljima prvopričesnika)

 

ponedjeljak 24. 4.:

Sv. Juraj (prenosi se od jučer )

misa u 18:30h

 

utorak 25. 4.:

Sv. Marko

misa u 18,30h

 

srijeda 26. 4.:

misa u 18,30h

 

četvrtak 27. 4.:

Bl. Ozana Kotorska

klanjanje

misa u 18,30h

 

petak 28. 4.:

misa u 18,30h

 

subota 29. 4.:

Sv. Katarina Sijenska

u 10h u Hvaru: SVEĆENIČKO REĐENJE don Ivana Brstila

misa u 18,30h

 

nedjelja 30. 4.:

4. VAZMENA - DOBROG PASTIRA

MISE u 10 i u 18,30h

u 17,30 molitvena ura - za duhovna zvanja

Poslije mise susret s krizmanicima i roditeljima

 

ŽUPNI VJERONAUK


OSNOVCI

3. razred svaki dan u 18,30;

ostali jednu večer po svom izboru


SREDNJOŠKOLCI

U SUBOTU: 1. i 2.razred u 19h

 

Tko zna i hoće neka - za nagradu - potpiše imena uslikanih i godinu.

 

DA SE PODSJETIMO

napominje Teo Sarjanovic, hvala mu.

Ravno prije 40 ljeta te krizne 83. godine, na prijedlog tadašnjeg župnika don Božota, prkosno i ponosno poniješe sveti Križ u drevnoj procesiji Za Križen tadašnji jelšanski krizmanici.

Grgo Sarjanović, Damir Grgićević, pok. Božo Huljić, pok.Toni Radovani, pok.Marin Buj, Ante Huljić, Frančesko Duboković, Nikša Ostojić, Vinko Palaversić, Đoni Bunčuga, Darko Mijalić, Teo Sarjanović, Ivo Ivanković i Tomislav Dešković.

 

Ave Crux - spes unica -

Zdravo, Križu - nado jedina!

 

Služba riječi

Nedjelja 23.4.

3. VAZMENA


PRVO ČITANJE

Čitanje Djela apostolskih (Dj 2, 14.22-33)

Na dan Pedesetnice ustade Petar zajedno s jedanaestoricom, podiže glas i prozbori: »Židovi i svi što boravite u Jeruzalemu, ovo znajte i riječi mi poslušajte: Isusa Nazarećanina, čovjeka kojega Bog pred vama potvrdi silnim djelima, čudesima i znamenjima koja, kao što znate, po njemu učini među vama – njega, predana po odlučenu naumu i promislu Božjem, po rukama bezakonika razapeste i pogubiste. Ali Bog ga uskrisi oslobodivši ga grozote smrti jer ne bijaše moguće da ona njime ovlada. David doista za nj kaže: ’Gospodin mi je svagda pred očima jer mi je zdesna da ne posrnem. Stog mi se raduje srce i kliče jezik, pa i tijelo mi spokojno počiva. Jer mi nećeš ostaviti dušu u podzemlju ni dati da pravednik tvoj truleži ugleda. Pokazat ćeš mi stazu života, ispuniti me radošću lica svoga.’ Braćo, dopustite da vam otvoreno kažem: praotac je David umro, pokopan je i eno mu među nama groba sve do današnjeg dana. Ali kako je bio prorok i znao da mu se zakletvom zakle Bog plod utrobe njegove posaditi na prijestolje njegovo, unaprijed je vidio i navijestio uskrsnuće Kristovo: Nije ostavljen u podzemlju niti mu tijelo truleži ugleda. Toga Isusa uskrisi Bog! Svi smo mi tomu svjedoci. Desnicom dakle Božjom uzvišen, primio je od Oca obećanje, Duha Svetoga, i izlio ga kako i sami gledate i slušate.«

 

PRIPJEV

Pokaži mi, Gospodine, stazu života!

 

DRUGO ČITANJE

Iz Prve Petrove Poslanice (Pt 1, 17-21) Ljubljeni: Ako Ocem nazivate njega koji nepristrano svakoga po djelu sudi, vrijeme svoga proputovanja proživite u bogobojaznosti. Ta znate da od svog ispraznog načina života, što vam ga oci namriješe, niste otkupljeni nečim raspadljivim, srebrom ili zlatom, nego dragocjenom krvlju Krista, Jaganjca nevina i bez mane. On bijaše doduše predviđen prije postanka svijeta, ali se očitova na kraju vremenâ radi vas koji po njemu vjerujete u Boga koji ga uskrisi od mrtvih te mu dade slavu da vjera vaša i nada bude u Bogu

 

ALELUJA:

Gospodine Isuse, otkrij nam Pisma;

ražari nam srca dok nam govoriš.

 

EVANĐELJE

po Luki ( Lk 24, 13-35 )

Onog istog dana – prvog u tjednu – dvojica Isusovih učenika putovala su u selo koje se zove Emaus, udaljeno od Jeruzalema šezdeset stadija. Razgovarahu međusobno o svemu što se dogodilo. I dok su tako razgovarali i raspravljali, približi im se Isus i pođe s njima. Ali prepoznati ga – bijaše uskraćeno njihovim očima. On ih upita: »Što to putem pretresate među sobom?«


Oni se snuždeni zaustave te mu jedan od njih, imenom Kleofa, odgovori: »Zar si ti jedini stranac u Jeruzalemu te ne znaš što se u njemu dogodilo ovih dana?« A on će: »Što to?« Odgovore mu: »Pa ono s Isusom Nazarećaninom, koji bijaše prorok – silan na djelu i na riječi pred Bogom i svim narodom: kako su ga glavari svećenički i vijećnici naši predali da bude osuđen na smrt te ga razapeli.


A mi se nadasmo da je on onaj koji ima otkupiti Izraela. Ali osim svega toga ovo je već treći dan što se to dogodilo. A zbuniše nas i žene neke od naših: u praskozorje bijahu na grobu, ali nisu našle njegova tijela pa dođoše te rekoše da su im se ukazali anđeli koji su rekli da je on živ. Odoše nato i neki naši na grob i nađoše kako žene rekoše, ali njega ne vidješe.« A on će im: »O bezumni i srca spora da vjerujete što god su proroci navijestili! Nije li trebalo da Krist sve to pretrpi te uđe u svoju slavu?« Počevši tada od Mojsija i svih proroka, protumači im što u svim Pismima ima o njemu. Uto se približe selu kamo su išli, a on kao da htjede dalje. No oni navaljivahu: »Ostani s nama jer zamalo će večer i dan je na izmaku!« I uniđe da ostane s njima. Dok bijaše s njima za stolom, uze kruh, izreče blagoslov, razlomi te im davaše. Uto im se otvore oči te ga prepoznaše, a on im iščeznu s očiju. Tada rekoše jedan drugome: »Nije li gorjelo srce u nama dok nam je putem govorio, dok nam je otkrivao Pisma?« U isti se čas digoše i vratiše u Jeruzalem. Nađoše okupljenu jedanaestoricu i one koji bijahu s njima. Oni im rekoše: »Doista uskrsnu Gospodin i ukaza se Šimunu!« Nato oni pripovjede ono s puta i kako ga prepoznaše u lomljenju kruha.

 


OČEVI KRIŽI - Tin Kolumbić

Otac je užo reć: Moji križni puti moji su puti do poja, moja muka i nevoja, sva moja koponja, maškinonja i pripuvonja, nevere i fortunoli, gomile i fošoli, moja godlšća u pržunu radi Harvoske i vire, sva moja dovonja. i porezi priko mire

Kad mi se koji put parilo da već ne mogu,

da je došlo vrime za dušu pridat Bogu, da mi je portit na drugi svit, prid menon stvori bi se križ kako bili cvit. i reko bin sebi:

Ufon u Boga da ni moje muke nećedu u vodu past. Na dobro onih koji dohodu i moji ćedu žuji jednega dneva procvast.

 

ŽUPA UZNESENJA MARIJINA, ŽUPA UZNESENJA MARIJINA,

21465 JELSA 671

MB 1247948;

IBAN: HR042340009-1100140304

Tel/fax: 021/761-839; Internet: www.zupajelsa.com

Župnik: don Stanko Jerčić:091/895-6751

377 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

Comments


bottom of page