top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 20.3.– 27.3. 2022.

Župni listić Jelsa Br. 12 / 2022 (807)


nedelja 20. 3.:

3 .KORIZME

mise u 10h

Put križa u 18h i u 18,30h misa

misu predvodi don Marko Plančić


 

ponedeljak 21. 3.:

misa u 18h


 

utorak 22. 3.:

misa u 18h


 

srijeda 23. 3.:

misa u 18h


 

četvrtak 24. 3.:

misa u 18h

KLANJANJE

 

petak 25. 3.:

NEVJEŠTENJE GOSPODINOVO – BLAGOVIJEST – svetkovina: mise u 9 i u 18 sati (Put križa)

 

subota 26. 3.:

u 18h misa


 

nedelja 27. 3.:

4 .KORIZME Laetare – Veseli se

mise u 10h

Put križa u 18h i u 18,30h misa

misu predvodi biskup Ranko Vidović 

KRIŽONOŠE 2022.

zdravo križu nado jedinaJELSA

Toni Gamulin

PITVE

Juraj Petrovac

VRISNIK

Lukas Schober

SVIRČE

Rado Carić

VRBANJ

Antonio Škarpa


VRBOSKA

Damjan Beritić


 


ŽUPSKI VJERONAUK:

OSNOVCI

1– 4. razred: u ponedjeljak u 10 sati 5 - 8. razred: u utorak u 10 sati

PRVOPRIČESNICI : ( 3.r.) u subotu u 11h

SREDNJOŠKOLCI: subotu u 19h


 

TJEDAN SOLIDARNOSTI S CRKVOM U BIH: Caritas: 060 9010

 


Pomoć – potrepštine ZA UKRAJINU (izbjeglice) prima se u Loži još u ponedjeljak, a u utorak se sortira po vrsti i Caritas odvozi na odredište.

Hvala što sudjelujete!

 Žena dođe doktoru sva otečena i potuži se da je muž pretuče svaki put kad dođe iz gostionice, naravno „pod gasom“! Liječnik joj reče: „Skuhajte kamilicu, pa kad muž dođe navečer kući, Vi grgljajte dok on ne ode spavati. Za mjesec dana javite mi se na kontrolu.“ Nakon mjesec dana dođe žena sva sretna: „Doktore, Vi činite čuda! Otkad se držim Vaše terapije, muž se potpuno smirio!“ Liječnik zaključi: „Ako Vam je tlaka kuhati toliko kamilice, možete isti rezultat postići i običnom vodom!“


 

PRIPJEV

Milosrdan je i milostiv Gospodin.

 

DRUGO ČITANJE (1 Kor 10, 1-6.10-12) Čitanje Prve poslanice svetoga Pavla apostola Korinćanima

Braćo! Ne bih htio da budete u neznanju: oci naši svi bijahu pod oblakom, i svi prijeđoše kroz more, i svi su se na Mojsija krstili u oblaku i u moru, i svi su isto duhovno jelo jeli, i svi su isto duhovno piće pili. A pili su iz duhovne stijene koja ih je pratila; stijena bijaše Krist. Ali većina njih nije bila po volji Bogu: ta poubijani su po pustinji. To bijahu pralikovi naši: da ne žudimo za zlima kao što su žudjeli oni. I ne mrmljajte kao što neki od njih mrmljahu te izgiboše od Zatornika. Sve se to, kao pralik, događalo njima, a napisano je za upozorenje nama, koje su zapala posljednja vremena. Tko dakle misli da stoji, neka pazi da ne padne.


 

PRIJE EVANĐELJA

Obratite se, govori Gospodin, približilo se kraljevstvo Božje.


 

EVANĐELJE (Lk 13, 1-9)

Čitanje sv. evanđelja po Luki

U taj čas dođoše neki te javiše Isusu što se dogodilo s Galilejcima kojih je krv Pilat pomiješao s krvlju njihovih žrtava. Isus im odgovori: »Mislite li da ti Galilejci, jer tako postradaše, bijahu grešniji od drugih Galilejaca? Nipošto, kažem vam, nego ako se ne obratite, svi ćete slično propasti! Ili onih osamnaest na koje se srušila kula u Siloamu i ubila ih, zar mislite da su oni bili veći dužnici od svih Jeruzalemaca? Nipošto, kažem vam, nego ako se ne obratite, svi ćete tako propasti.«

Nato im pripovjedi ovu prispodobu: »Imao netko smokvu zasađenu u svom vinogradu. Dođe tražeć ploda na njoj i ne nađe pa reče vinogradaru: ’Evo, već tri godine dolazim i tražim ploda na ovoj smokvi i ne nalazim. Posijeci je. Zašto da iscrpljuje zemlju?’ A on mu odgovori: ’Gospodaru, ostavi je još ove godine dok je ne okopam i ne pognojim. Možda će ubuduće ipak uroditi. Ako li ne, posjeći ćeš je.’«


 

UČITELJ I UČENIK – rješavanje krađe

Sretnu se starac i mladić koji upita starca: – Sjećate li me se?

– Ne – odgovori starac. Mladić mu kaže da je bio njegov učenik.

– O, da? A čime se sada baviš? – upita ga starac.

– Ja sam učitelj – kaže mu mladić.

– O, lijepo. Poput mene? – kaže mu starac.

– Da. I postao sam učitelj jer ste me Vi nadahnuli da budem poput Vas.

Starac, znatiželjan, zatraži od mladića da mu kaže kako.

Mladić mu ispriča kako je jednog dana njegov kolega, također učenik, došao u školu s prekrasnim novim satom i on mu ga je ukrao. Okradeni je primijetio krađu i požalio se učitelju.

– A Vi, naš učitelj, rekli ste razredu da je sat našeg kolege ukraden tijekom nastave i zamolili ste onoga tko ga je ukrao da ga vrati. No nisam ga vratio.

Tada ste nam svima rekli da ustanemo jer ćete jednom po jednom provjeriti džepove.

Rekli ste nam da zatvorimo oči, a onda ste po džepovima svih tražili sat. Pronašli ste ga kod mene i uzeli te nastavili pretraživati ​​džepove ostalih.

Kad ste završili, rekli ste: "Otvorite oči. Pronašao sam sat."

Nikada mi ništa niste rekli i nikada niste spomenuli tko je ukrao sat. Tog ste dana zauvijek spasili moje dostojanstvo. Bio je to najsramniji dan u mom životu. Zahvaljujući vama, shvatio sam da je to ono što pravi odgojitelj mora učiniti. Sjećate li se te epizode, učitelju? – Sjećam se situacije, ukradenog sata, gledanja svima po džepovima, ali vas se ne sjećam, jer sam i ja zatvarao oči dok sam tražio sat.

SUPER POUKA: Ako greške želite ispravljati ponižavajući, onda ne znate poučavati.


 
PATNJA JE PUT DO SREĆE

Zašto Bog dopušta tolike patnje, tolike nepravde?

Česti prigovor. Ali Bog nije stvorio ni patnju, ni nepravdu, jer je On beskrajna ljubav i pravednost; htio se okružiti stvorenjima i živim bićima samo zato da im priušti radost življenja. Stvorio je razumna bi­ća na svoju sliku i priliku. No da bi razumna bića bila savršena, dao im je slobodu — velik i strašan dar slobode — kako bi se mogli odlučiti: ili ga ljubiti ili odbaciti.

Ljudi mogu slobodno izabrati Boga, beskonačno dobro, ili mu slobodno okrenuti leđa i odabrati zlo. Mogu ljubiti ili psovatI, mogu škoditi sebi i svom bližnjemu.

Zloupotrijebivši slobodu, anđeli su izazvali na sebe strahovitu kaznu u paklu. Zloupotrijebljena sloboda unijela je nered u ljudski život. Jednog dana siđe na zemlju Sin Božji da uspo­stavi red, a ljudi ga na brdu iznad Jeruzalema pribiše na križ. Krist je slobodno prihvatio žrtvu križa da u patnje unese snagu i radost.

Od onog dana svaka patnja može imati svoj smi­sao, može u njoj biti više radosti negoli težine. Na taj način čovjek može ponovno naći izgubljeni sklad. Krist nije sa svijeta uklonio patnju, ali je patnji dao smisao, svrhu.

Patnjom se može čovjek izvrsno usavršiti. Patnja prolazi, ali patnji je nagrada vječna.

 


Sveti Josipe, glavaru svete Nazaretske obitelji i čuvaru Crkve Božje, Tebi se kroz stoljeća Crkva u Hrvata utjecala kao svom zaštitniku i Tvom je zagovoru preporučivala svoje obitelji i cijeli narod. Tebi povjeravamo sve obitelji hrvatskoga naroda, da dnevnom molitvom, nedjeljnom Euharistijom i poslušnošću volji Božjoj ispune svoje poslanje ljubavlju, slogom i mirom.


U ovim teškim vremenima izmoli hrvatskom narodu i svim narodima zemlje mir u pravednosti i ljubavi! Zagovaraj nas pred Presvetim Srcem Isusovim da ostanemo vjerni Isusu Kristu i Katoličkoj Crkvi, te prolazimo zemljom čineći dobro! Amen!

(Ovu molitvu sastavio je kardinal Franjo Kuharić, povodom obilježavanja 300. obljetnice proglašenja svetog Josipa zaštitnikom hrvatskog naroda)


KORIZMA je vrijeme bliže priprave za Uskrs, a karakterizira ju ozbiljnost, pojačana pobožnost, intenzivnije čitanje Svetog pisma, molitva i meditacija, a iz toga izrastaju djela ljubavi, solidarnosti s nevoljnicima, bolesnima, izbjeglicama. Kako nam je ponavljao ptofesor fra Rajko: „tri zlatna slova M: M-olitva, M-rtvenje i M-ilodari“!


Povijesno gledano, korizmeno je vrijeme od 40 dana nastajalo postupno, a vezano je uz općenitu pobožnost vjernika, uz katekumenalnu praksu, te uz praksu pomirenja pokornika. Otprilike od sredine 2. st. počinje se slaviti Uskrs, a nekakva duža pokornička priprava za njega nije bila, nego bi tek vjernici prethodno postili jedan ili dva dana. Ipak, za katekumene, odnosno one odrasle osobe koje su se pripremale na krštenje, kao i za one koji su bili u stanju izvršavanja pokore nakon sakramenta ispovijedi, razvila se stroža praksa, koja je postupno dovela do današnjega oblika korizme.134 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

Comments


bottom of page