top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 18.6. - 25.6.2023.

Župni listić Jelsa Br. 25 / 2023 (870)

nedjelja 18. 6.:

11. kroz godinu - Presv. Sakramenta

MISE u 9h i u 19h

 

ponedjeljak 19. 6.:

misa u 19h

 

utorak 20. 6.:

misa u 19h

 

srijeda 21. 6.:

sv. Alojzije Gonzaga - redovnik, zaštitnik mladeži

misa u 19h

 

četvrtak 22. 6.:

Sv. Ivan Fisher i Toma More - mučenici

misa u 19h

 

petak 23. 6.:

misa u 19h

 

subota 24. 6.:

ROĐENJE SV. IVANA KRSTITELJA: svetkovina se posebno slavi u Poljicima

misa u 19h

 

nedjelja 25 6.:

12. kroz godinu - Presv. Sakramenta

MISE u 11h i u 19h


 

MINISTRANTSKI IZLET

s cijelog otoka na Paklinske otoke u četvrtak 22. 6.:

polazak iz Jelse autobusom u 9h - povratak u 18,30h; Zainteresirani su obvezni na prijavak župniku (može i preko Matea L.) do utorka.


 
 

Služba riječi

Nedjelja 18.6.

11. KROZ GODINU


PRVO ČITANJE

Iz Knjige Izlaska( Izl 19,2-6a)

U one dane: Izraelci dođu u Sinajsku pustinju i utabore se u pustinji. Postave Izraelci tabor tu pred brdom, a Mojsije se popne k Bogu. Gospodin ga zovne s brda pa mu rekne: »Ovo reci domu Jakovljevu, proglasi djeci Izraelovoj:

’Vi ste vidjeli što sam učinio Egipćanima; kako sam vas nosio na orlovskim krilima i k sebi vas doveo. Stoga, budete li mi se vjerno pokoravali i držali savez moj, vi ćete mi biti predraga svojina mimo sve narode – ta moj je sav svijet! – vi ćete mi biti kraljevstvo svećenikâ, narod svet.’

 

PRIPJEV

Njegov smo narod i ovce paše njegove.

 

DRUGO ČITANJE

Iz poslanice Rimljanima(Rim 5, 6-11)

Braćo! Dok mi još bijasmo nemoćni, Krist je, već u to vrijeme, za nas bezbožnike umro. Zbilja, jedva bi tko za pravedna umro; možda bi se za dobra tko i odvažio umrijeti. A Bog pokaza ljubav svoju prema nama ovako: dok još bijasmo grešnici, Krist za nas umrije. Koliko li ćemo se više sada, pošto smo opravdani krvlju njegovom, spasiti po njemu od srdžbe? Doista, ako se s Bogom pomirismo po smrti Sina njegova dok još bijasmo neprijatelji, mnogo ćemo se više, pomireni, spasiti životom njegovim. I ne samo to! Dičimo se u Bogu po Gospodinu na­šemu Isusu Kristu po kojem zadobismo pomirenje.

 

ALELUJA:

Približilo se kraljevstvo Božje: obratite se i vjerujte Evanđelju

 

EVANĐELJE

po Mateju ( Mt 9, 36-10,8 )

U ono vrijeme: Kad Isus ugleda mnoštvo, sažali mu se nad njim jer bijahu izmučeni i ophrvani kao ovce bez pastira. Tada reče svojim učenicima: »Žetve je mnogo, a radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da pošalje radnike u žetvu svoju.«

Dozva dvanaestoricu svojih učenika i dade im vlast nad nečistim dusima: da ih izgone i da liječe svaku bolest i svaku nemoć.

A ovo su imena dvanaestorice apostola: prvi Šimun, zvani Petar, i Andrija, brat njegov; i Jakov, sin Zebedejev, i Ivan, brat njegov; Filip i Bartolomej; Toma i Matej carinik; Jakov Alfejev i Tadej; Šimun Kananaj i Juda Iškariotski, koji ga izda. Tu dvanaestoricu posla Isus uputivši ih: »K poganima ne idite i ni u koji samarijski grad ne ulazite! Pođite radije k izgubljenim ovcama doma Izraelova!

Putom propovijedajte: ’Približilo se kraljevstvo nebesko!’ Bolesne liječite, mrtve uskrisujte, gubave čistite, zloduhe izgonite! Besplatno primiste, besplatno dajte!«

 

Zlatni jubiley

50 godina svećeništva

don Stanko Jerčićadjetinjstvo u Pražnicama


prvopričesnik (Pražnica)sjemeništarac u Splitu

O, gdje su dani ti,,,!
bogoslov (Split) i vojnik (Pula)Mlada misa - Pražnica 15. srpnja 1973.
Kapelan - (s don Božom) u Jelsi * 1973 - 1977.

POTOM: župnik u Selcima (+ povremeno i Novo Selo, Povlja, Gornji.Humac) * 1977 - 2004.

župnik u Jelsi (+Pitve)* 2004 - 2023 

Odpečaćivanje zapečaćenosti … O KRIZMI - (prenosimo iz Kane)


1. DVIJE POGREŠNE POLAZNE TEZE

U se vrime godišta na našim se župama »obavljaju« krizme i prve pričesti. I iz godine u godinu, kad se ugase kamere i fotoaparati, crkve se isprazne od slavljenika i - ostanu prazne. Razmišljajući o toj frustrirajućoj činjenici potpuno suprotnog učinka primljenih sakramenata, obično se spominje fraza da mladi nakon krizme odlaze iz Crkve. To, Bogu hvala, nije istina. Nitko ne odlazi iz Crkve. Oni koji su do krizme bili aktivni na župi bivaju i dalje aktivni. Bivaju aktivniji osnaženi darovima Duha Svetoga. Oni koji nisu sudjelovali u životu Crkve prije pripravne godine, ne sudjeluju ni nakon krizme.

Jedino su, jer smo im to postavili kao uvjet, tijekom pripravne godine zadovoljavali formu i fizički nazočili. Jer smo im, govoreći da krizmanici moraju ići na misu, jasno davali na znanje da jednom kada ne budu krizmanici...

A druga pogrešna pretpostavka jest da pripravna godina traje godinu dana. Riječ je o manje od trideset susreta, od kojih se mnogo vremena troši na papirologiju i stvaranje ozračja pogodnog za rad.


2. VJENČANJE U 23.

Veliki je problem u činjenici da se primanje sakramenata inicijacije i verbalno i mentalno povezuje sa školom. Pa ne čudi da mnoga djeca i njihovi roditelji to doživljavaju kao školsku obvezu koje su se riješi kad naprave što se od njih traži. I zašto bi itko dolazio na drugu pričest kad se kao zadatak postavila - prva pričest. Strašnije je ipak to što mi pretpostavljamo da se kršćanska zrelost povezuje sa školskim razredom. Da netko odredi da svi koji žele crkveno vjenčanje moraju to obaviti u svojoj 23. godini života, svi bismo graknuli kako to nije normalno. Jednako nije normalno ni to da se na sakrament potvrde ide istoj dobi.

Potrebno je što hitnije individualizirati primanje sakramenta potvrde i ne povezivati ga s pripadnošću bilo kojem razredu. Ne treba nam nikakvo čoporativno događanje, nego osobno opredjeljenje za Krista. Potrebno nam je da oni koji osjete milosni Božji poziv i podršku Crkve u župnoj zajednici odluče životom potvrditi svoj krsni savez s Bogom. I sakramentom potvrde.

3. JAMAČNO NAM TREBAJU JAMCI

I pripremu za sakrament potvrde potrebno je individualizirati ponovno uvodeći službu jamaca koja je postojala u prvoj Crkvi. Svakoga budućeg krizmanika teoretski i praktično poučava u vjeri neki angažirani vjernik i, kada se uvjeri da je kandidat doista pripravan za primanje sakramenta, predloži župnoj zajednici da se slože da ga se pripusti sakramentu. A cijela zajednica moli tijekom vremena priprave za sve kandidate. Ne trebaju nam profesionalci koji će na župi predavati kandidatima podijeljenima po razredima, prečesto ne praveći razliku između župne kateheze i školskoga vjeronauka pa se još i danas može susresti praksa - ispitivanja krizmanika i provjere njihova znanja. Ako na župi ima pedeset ili stotinu krizmanika, a ne može se na toj župi naći pedeset ili stotinu angažiranih i opredijeljenih vjernika, onda smo zaslužili da i mi doživimo opisano u Post 19, 24 - 25. Ili da se, jednostavno, raziđemo, zaključamo crkvu i prestanemo lagati sebi i drugima. Potrebno je sebe i Crkvu sagledati u istini.415 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 21.7. - 28.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 30 / 2024 (929) nedjelja 21. 7.: 16. Kroz godinu - Presv. Sakramenta misa u 7h, 9h i u 20h ponedjeljak 22. 7.: Sv. Marija Magdalena ( Zaštitnica Svirača ) misa u 20h utorak 23.

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.7. - 14.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 28 / 2024 (927) nedjelja 7. 7.: 14. Kroz godinu - 1. u mjesecu misa u 7h, 9h i u 20h (u 19,30 krunica) ponedjeljak 8. 7.: misa u 20h utorak 9. 7.: Bl Marija od Propetoga Isusa P

ŽUPNE OBAVIJESTI 30.6. - 7.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 27 / 2024 (926) nedjelja 30. 6.: 13. Kroz godinu misa u 9h i u 19h ponedjeljak 1. 7.: misa u 19h utorak 2. 7.: – po starom kalendaru – GOSPA MIRAŠKA – Pohođenje BDM  slavi se u

Commentaires


bottom of page