top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 17.12.- 24.12.2023.

Updated: Dec 17, 2023

Župni listić Jelsa Br. 52 / 2023 (897)


**došašće-advenat**

zornice


 

nedjelja 17. 12:

3. NEDJELJA DOŠAŠĆA Presv. Sakramenta i CARITASA

Gaudete - Radujte se

misa u 10h i u 17h

Na župnoj misi u 10 sati: predstavljanje prvopričesnika

 

ponedjeljak 18. 12.:

zornica u 6h

misa u 17h

 

utorak 19. 12.:

zornica u 6h

misa u 17h

 

srijeda 20. 12.:

zornica u 6h

misa u 17h

 

četvrtak 21. 12.: 

zornica u 6h

misa u 17h

 

petak 22. 12.:

zornica u 6h

misa u 17h

 

subota 23. 12.: 

zornica u 6h

misa u 17h

 

nedjelja 24. 12:

4. NEDJELJA DOŠAŠĆA - Badnji dan

misa u 9h i u 11h

„POLNOĆKA“ sa Službom čitanja u nedjelju u 21h 


***A SUTRADAN - NA BOŽIĆ *** 

DNEVNE MISE u 10 i u 17 sati.


 

ISPOVIJED


Don Mili  svakog jutra na zornicama

te u petak od  11 - 12h

u subotu 

10 - 12h - don Mili;

15 – 17h – padre Ante i don Ivan B.;

od 19h  - don Robert  (prvenstveno za mlade); 

don Stanko: u svako vrijeme (na poziv).


 


 

Dogovorite sa Župnikom posjet svojim bolesnicima


 

ŽUPNI VJERONAUK


OSNOVCI NA DEVETNICU - svaki dan, ili:

1. i  4. razred u  ponedjeljak

2. i  5. razred u utorak

6. razred u srijedu;

3. razred u četvrtak

7.  i  8. razred u jedan dan po svom izboru.


SREDNOŠKOLCI - na ispovijed u subotu

od 10 do 12 sati: don Mili;  ili u 19 sati - don Robert (samo za vas).

REDOVITI VJERONAUK

nastavljamo poslije božićnih praznika, ali redovitu misu ne prekidamo,

pa očekujem vaš potpis svake nedjelje i blagdana! 

- Don Stanko -


 

Služba riječi

Nedjelja 10.12.

3. NEDJELJA DOŠAŠĆAPRVO ČITANJE

Iz Knjige proroka Izaije  ( Iz 61, 1-2a 10-10 )

Duh Gospodnji na meni je, jer me Gospodin pomaza, posla me blagovjesnikom biti siromasima, iscijeliti srca slomljena; zarobljenicima proglasiti slobodu, sužnjima oslobođenje; proglasiti godinu milosti Gospodnje. Radujem se u Gospodinu, radujem, duša moja kliče u Bogu mojemu, jer me odjenu haljinom spasenja, zaogrnu me plaštem pravednosti, kao ženik kad sebi vijenac stavi i nevjesta kad se uresi nakitom. Jer kao što zemlja tjera svoje klice, kao što vrt niknuti daje sjemenju, tako će Gospodin Bog učiniti da iznikne pravda i hvala pred svim narodima.

 

PRIPJEV

Duša moja kliče u Bogu mojemu.

 

DRUGO ČITANJE

Iz Prve poslanice Solunjanima  (1Sol 5,16-24)

Braćo: Uvijek se radujte! Bez prestanka se molite! U svemu zahvaljujte! Jer to je za vas volja Božja u Kristu Isusu. Duha ne trnite, proroštava ne prezirite! Sve provjeravajte: dobro zadržite, svake se sjene zla klonite! A sam Bog mira neka vas posvema posveti i cijelo vaše biće – duh vaš i duša i tijelo – neka se besprijekornim, savršenim sačuva za do­lazak Gospodina našega Isusa Krista. Vjeran je onaj tko vas poziva: on će to i učiniti.

 

ALELUJA

Duh Gospodnji na meni je, blagovjesnikom biti ubogima posla me.

 

EVANĐELJE:

po Ivanu  (Iv 1, 6-8.19-28)

Bi čovjek poslan od Boga, ime mu Ivan. On dođe kao svjedok da posvjedoči za svjetlo da svi vjeruju po njemu. Ne bijaše on svjetlo, nego – da posvjedoči za svjetlo. A evo svjedočanstva Ivanova. Kad su Židovi iz Jeruzalema poslali k njemu svećenike i levite da ga upitaju: »Tko si ti?«, on prizna; ne zanijeka, nego prizna: »Ja nisam Krist.« Upitaše ga nato: »Što dakle? ­Jesi li Ilija?« Odgovori: »Nisam.« »Jesi li prorok?« Odgovori: »Ne.« Tada mu rekoše: »Pa tko si da dadnemo odgovor onima koji su nas poslali? Što kažeš sam o sebi?« On odgovori: »Ja sam glas koji viče u pustinji: ’Poravnite put Gospodnji! – kako reče prorok Izaija.« A neki izaslanici bijahu farizeji. Oni prihvatiše riječ i upitaše ga: »Zašto onda krstiš kad nisi Krist, ni Ilija, ni prorok?« Ivan im odgovori: »Ja krstim vodom. Među vama stoji koga vi ne poznate – onaj koji za mnom dolazi, komu ja nisam dostojan odriješiti remenje na obući.« To se dogodilo u Betaniji, s onu stranu Jordana, gdje je Ivan krstio .

 

Evo dobroga vremena

Draga čitateljice, dragi čitatelju, u slast ti blagovanje adventsko-božićne radosti! Ovo posebno vrijeme godine hoće biti Božji dar nama. Pred nama leži kao put, kao krajolik, kao poziv, kao ponuda. Na nama samima je što ćemo s njim započeti, kako ga oblikovati, čime

ispuniti, za što uporabiti.Potražite sebi osobno mjesto tišine.

Pročitajte spokojno u miru poticajno pitanje.

Osluškujte odgovor koji dolazi iz Vaše nutrine.

Dopustite da ono što ste pročitali i čuli dopre do srca.

Pročitajte tekst dana i pustite da odjekne.

Pustite da ova ili ona riječ pođe zajedno s Vama, u dan ili u noć.


****


Izjutra uz pozdrav Gospodinu i njegovu i tvome novome danu upitaj: 

Hoću li se danas razveseliti nečemu određenom, čovjeku, događaju?

A navečer: Čemu sam se danas mogao od srca razveseliti?


****


Ozdravljujuća i preobražavajuća radost

U različitim slikama opisuju ljudi uvijek nanovo 

ozdravljujuće i spasonosne snage radosti. 

One su kao svjetlo stvaranja prvoga jutra, 

koje svemu daje sjaj i snagu svjetla. 

One su kao disanje i kucanje srca. 

Djeluju kao izvor u pustinjama i stepama svakodnevice 

koji teče i osvježuje. 

Gdje god se pojavi čovjek oduhovljen radošću, 

postaje blagodat, blagoslov za druge. 

Gdje god se čovjek dade zaraziti i voditi radošću, 

može ju probuditi u drugima. 

Gdje god čovjek priredi drugomu radost, 

vodi ga dalje u blizinu svjetla, 

postaje za njega pripravljačem puta do sreće. 

Gdje u nekomu čovjeku stanuje radost, 

širit će se vedra opuštenost 

koja djeluje razrješujuće i oslobađajuće na druge. 

Gdje god ljudi ostave tragove prave životne radosti, 

unose Boga u igru i daju naslutiti njegovu tajnu, 

vrlo blizu, blizu srca. 


 

SVIJEĆE DOŠAŠĆA

»Ja sam svjetlost svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života.«  

(Iv 8,12)


Došašće je poziv da budemo budni. Bdjeti znači biti pažljiv, ići u susret Gospodinu koji dolazi u naš život, ove godine više nego ikada, da nam dadne smisao i spasi nas.


Zapalimo treću svijeću:

Svjetlo svijetli u mraku, Glas se čuje u pustinji. Čuje se vesela vijest: Gospodin dolazi! Pripravite svoje duše, Gospodin je blizu. Uresite svoje duše kao što se zaručnica uređuje za svoga zaručnika.

Paleći ove tri svijeće, želimo biti obitelj koja svijetli, koja grije.

 

 

DOĐI, GOSPODINE, SPASI NAS, OBASJAJ NAS SVOJIM SVJETLOM,

ZAGRIJ NAS SVOJOM LJUBAVLJU!

Došašće je blagoslov.


Kao po danu pristojno hodimo, ne u pijankama i pijančevanjima, ne u priležništvima i razvratnostima, ne u svađi i ljubomoru, nego zaodjenite se Gospodinom Isusom Kristom

(Rim 13,13)


 

Zapalimo još jednu - poveću - svijeću Došašća:


Da, to je bio ON!

Trajala je večera, došao sam pred kraj i sjeo na svoje mjesto.

Mlada dama sjedila je preko puta mene. Milim pogledom ispraćala je goste stalno se ispričavajući konobarici što sporo jede jer ima poteškoća. Pokraj nje je stajala hodalica. Ni slutio nisam o kakvoj je bolesti riječ. Ustala se od večere i teškim hodom, jedva dišući, krenula prema liftu upućujući pritom svakom od nas topli pogled zahvalnosti za obzirnost prema njoj.


Naš susret trajao je svega desetak minuta, izmamio mi je gorke suze, a ujedno i neopisivu radost. Duboko me potresao. Otpratio sam ju do lifta. Osoba je to koja zrači ljudskom toplinom i skromnošću.


Nju ne zanima haljina od 2000 eura niti obilna blagdanska trpeza. Ne sanja o Bahamima i subotnjem izlasku. Nema zahtjeva osim jednog - da još malo poživi. Zahvalna je Bogu na svakoj sekundi svoga života. Posramio sam se. Probudila je u meni ono što je bilo poprilično otupilo, a to su savjest i zahvalnost na svemu što imam... za sve ove divne ljude koji me okružuju i koje svakodnevno susrećem.

Imam(o) sve... a možda nemamo onog kojega nam nitko ne može oduzeti osim nas samih, a to je živi Bog koji će uskoro u liku djeteta doći među nas! On čeka... vječno čeka… Njegova su vremena i vjekovi. On je sama čista ljubav!

Ja sam ga večeras susreo...licem u lice.. oči u oči i nitko me ne može uvjeriti u suprotno. Hvala ti "dobri stari Bože moj".... dugo je trebalo.... očito su Bol i bol učinili svoje s velikim razlogom, a još je očitije da si Ti pomno smišljao ovaj scenarij.

Kličem s pjesnikom: Kad vidiš negdje tužnog brata lik, svog veselja daj mu dar.

Kad čuješ njegov teški bolni krik, podaj srca topli žar!!                


-Slavko Reljić-

 

ŽUPA UZNESENJA MARIJINA,

21465 JELSA 671

MB 1247948;

IBAN: HR042340009-1100140304

Tel/fax: 021/761-839; Internet: www.zupajelsa.com

Župnik: don Stanko Jerčić:091/895-6751

326 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 21.7. - 28.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 30 / 2024 (929) nedjelja 21. 7.: 16. Kroz godinu - Presv. Sakramenta misa u 7h, 9h i u 20h ponedjeljak 22. 7.: Sv. Marija Magdalena ( Zaštitnica Svirača ) misa u 20h utorak 23.

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.7. - 14.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 28 / 2024 (927) nedjelja 7. 7.: 14. Kroz godinu - 1. u mjesecu misa u 7h, 9h i u 20h (u 19,30 krunica) ponedjeljak 8. 7.: misa u 20h utorak 9. 7.: Bl Marija od Propetoga Isusa P

ŽUPNE OBAVIJESTI 30.6. - 7.7.2024

Župni listić Jelsa Br. 27 / 2024 (926) nedjelja 30. 6.: 13. Kroz godinu misa u 9h i u 19h ponedjeljak 1. 7.: misa u 19h utorak 2. 7.: – po starom kalendaru – GOSPA MIRAŠKA – Pohođenje BDM  slavi se u

コメント


bottom of page