top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 13.3. - 20.3.2022

Župni listić Jelsa Br. 11 / 2022 (806)


nedelja 13. 3.:

2.KORIZME

mise u 10h i u 18h


Križni put MIRA po Jelsi u 16 sati

Lučica – kroz Velu bandu – Sv. Ivan – Pjaca – most – kroz Malu bandu –

Sv. Mihovil – Stepinac – autobusni – Sv. Roko – Trg križonoše – župna crkva


 

ponedeljak 14. 3.:

misa u 18h


 

utorak 15. 3.:

misa u 18h


 

srijeda 16. 3.:

misa u 18h


 

četvrtak 17. 3.:

misa u 18h


 

petak 18. 3.:

uoči Sv. Josipa

u 18 sati Put križa i misa


u 21 sat: MOLITVENO BDJENJE i KLANJANJE

predvodi don Mili Plenković

 

subota 19. 3.:

SVETI JOSIP

u 17,30h blagoslov s Presvetim,

u 18h misa


 

nedelja 20. 3.:

3 .KORIZME

mise u 10h

Put križa u 18h i u 18,30h misa

misu predvodi don Marko Plančić
 

ŽUPSKI VJERONAUK:

OSNOVCI - SVI na misu u petak i subotu PRVOPRIČESNICI : ( 3.r.) u subotu u 11h

SREDNJOŠKOLCI: subotu u 19h


 

Molitva Svetom Josipu za obitelj

Sveti Josipe, glavo Svete obitelji iz Nazareta, djevičanski zaručniče Majke Božje, u vašoj kući uvijek je vladala sreća i mir, jer onaj koji je izvor sve sreće i svakog mira, Gospodar neba i zemlje, bio je s vama i bio vam je podložan. Stoga te molimo, sveti Josipe, izmoli svim obiteljima dio te sreće i tog mira. Izmoli svim roditeljima duh straha Božjega i samozatajnosti. Izmoli djeci da uvijek imaju pred očima uzor Božanskog djeteta, njegovu poslušnost i njegovu ljubav.


Amen.

 

SVJETSKI LANAC MOLITVE ZA UKRAJINU I ZA MIR U SVIJETU

Tijekom Drugog svjetskog rata jedan savjetnik premijera Winstona Churchilla organizirao je grupu ljudi koji su svake noći u točno odredjeno vrijeme odvojili jednu minutu svog vremena i zdušno molili na svoj način za MIR i sigurnost ljudi, te za sigurnost zajednice gradjana koji su živjeli u Engleskoj! To su radili svakog dana a moć te zajedničke molitve je imala takvu snagu da se ljudima učinilo da je vrijeme stalo! Rezultat je bio takav da su u kratkom roku obustavljena sva bombardiranja! Sad se mi organiziramo tako što će ponovo jedna grupa ljudi različitih nacionalnosti svesrdno moliti za sigurnost naših država u kojima živimo , da prestanu problemi koji nas pritišću i da Bog usmjerava misli naših Vlada. Molitva će trajati otprilike 1 minutu! Moliti ćemo u točno odredjeno vrijeme povezani u molitveni lanac. Hrvatskoj je u grupi s Italijom, BiH, Srbijom i Crnom Gorom dodijeljen termin u 16 sati. Molimo vas da podržite ovu dobru inicijativu te svakog dana u 4 sata popodne na minutu zastanete i pomolite se za mir i sigurnost u svijetu, za prestanak konflikata, te da se ljudi i sve obitelji opet okrenu Bogu i uzdaju se u njega da će im osigurati mir i spasenje! Kad bismo razumijeli kakvu ogromnu moć ima takva molitva, znali bismo da je to stvarno čudesno!


 


PRIPJEV

Gospodin mi je svjetlost i spasenje.


 

DRUGO ČITANJE (Fil 3, 17-4,1)

Čitanje Poslanice svetoga Pavla apostola Filipljanima


Braćo: Nasljedovatelji moji budite i promatrajte one koji žive po uzoru koji imate u nama. Jer često sam vam govorio, a sada i plačući govorim: mnogi žive kao neprijatelji križa Kristova. Svršetak im je propast, bog im je trbuh, slava u sramoti – jer misle na zemaljsko.

Naša je pak domovina na nebesima, odakle iščekujemo Spasitelja, Gospodina našega Isusa Krista:

Snagom kojom ima moć sve sebi podložiti on će preobraziti ovo naše bijedno tijelo i suobličiti ga tijelu svomu slavnomu. Stoga, braćo moja ljubljena i željkovana, radosti moja i vijenče moj, tako – čvrsto stojte u Gospodinu.


 

PRIJE EVANĐELJA

Iz sjajnog oblaka začu se Očev glas: Ovo je Sin moj, Izabranik! Njega slušajte!


 

EVANĐELJE (Lk 9, 28b-36)

Čitanje svetog Evanđelja po Luki

U one dane: Povede Isus sa sobom Petra, Ivana i Jakova te uziđe na goru da se pomoli. I dok se molio, izgled mu se lica izmijeni, a odjeća sjajem zablista. I gle, dva čovjeka razgovarahu s njime. Bijahu to Mojsije i Ilija. Ukazali se u slavi i razgovarali s njime o njegovu Izlasku, što se doskora imao ispuniti u Jeruzalemu.

No Petra i njegove drugove bijaše ¬svladao san. Kad se probudiše, ugledaše njegovu slavu i dva čovjeka koji stajahu uza nj. I dok su oni odlazili od njega, reče Petar Isusu: »Učitelju, dobro nam je ovdje biti. Načinimo tri sjenice: jednu tebi, jednu Mojsiju, jednu Iliji.« Nije znao što govori.

Dok je on to govorio, pojavi se oblak i zasjeni ih. Ušavši u oblak, oni se prestrašiše. A glas se začu iz oblaka: »Ovo je Sin moj, Izabranik! Njega slušajte!« I upravo kad se začu glas, osta Isus sam. Oni su šutjeli i nikomu onih dana nisu kazivali što su vidjeli.


 


U SLOBODNOJ DALMACIJI i GLASU KONCILA

napisali su Mirko Crnčević i fra Stipo Marčinković, a mi smo već u dva-tri Listića propustili prenijeti jer su nam se nametnule neke prišnije teme: Hvarska benediktinka s. Nives – naša Karmela Vida dvi ljubavi ima


Hvarani su joj, preko Zorane Miličić, darovali suvenir s amblemom splitskih 'bilih'U Hvaru je na blagdan sv. Skolastike, u samostanu časnih sestara benediktinki, svečano proslavljena 60. obljetnica redovništva sestre Marije Nives Vujević.

Riječ je o koludrici krsnog imena Vida Karmela, koja je rođena 16. srpnja 1939. godine u Jelsi od oca Marina i majke Ivke rođene Mušura, a u samostan sestara benediktinki sv. Ivana Krstitelja i Antuna Opata u Hvaru ušla je 13. prosinca 1961. godine. Euharistijsko slavlje povodom dijamantnog jubileja sestre Nives predvodio je don Stanko Jerčić, generalni vikar Hvarsko-bračko-viške biskupije i župnik Jelse.

Koncelebrirali su don Toni Plenković, hvarski dekan i župnik, te don Ivan Jurin, biskupijski kancelar i župnik Brusja i Veloga Grablja, dok je za liturgijsko pjevanje bio "zadužen" jelšanski župni zbor sv. Cecilije pod ravnanjem i harmonijskom pratnjom maestra Slavka Reljića, biskupijskog povjerenika za liturgijsku glazbu

Don Stanko je, među ostalim, u svojoj propovijedi govorio o štovanju pojedinih svetaca blizanaca, apostrofiravši upravo sv. Benedikta i Skolastiku. Naglasio je da svetost nije nasljedna osobina, niti zanat koji se izučava u duhovnom staležu, nego ostvaruje svojim životom, te je sestri Nives, koja je od kada zna za sebe živjela u vjeri i sukladno onoj čuvenoj "ora et labora", kao vrstan poeta posvetio i interpretirao jednu svoju pjesmu.

Pri kraju mise slavljenici je u ime župe Hvar darovano cvijeće, a Jelšanke Ana Huljić i Jelena Ostojić uručile su joj umjetničku fotografiju Paula Bunčuge na kojoj je prikazana procesija Za Križen. Naravno, i hvarski župnik je srdačno čestitao slavljenici i benediktinkama na čelu sa sestrom Anom Vukas.

Nakon misnog slavlja uslijedio je prigodni program tijekom kojeg je bariton Dario Belić otpjevao pjesmu "Gospod Bog je pastir moj", a komorni sastav zbora pjesmu "Ubi Caritas". Potom su Dominika Fistonić i Milovan Duboković izveli recital o iznimno zanimljivom životnom putu sestre Nives:

Gimnastičarkon provon zvoli su je, a i tečaj od sporta u Splitu finila je. Bartuloviću meštru ufonje bila je, a da je itila i meštrovica bit mogla je. U crikvu je hodila i Bogu se molila, u organ kantala... ma šantoča kako nike... nikad ni postala. Dobro je tarkala, a još boje izgledala, tako da nikome napamet moglo past ni... da bi švuora danas sutra postala baš ti.

Rekla je da je dobila posol u Split i da gre lavurat, somo da materino sarce ne bi vajalo puno pensat. Vapor je to jutro porti i cimu je molo, Karmelu je odni i već je nikad ni torno. Svirčani i Ješani to su vele jubavi dvi zato non je don Marko Milatić veli pojam bi i da znote svi, ni ove fešte večeras bilo ne bi, da njon drogi Svirčanin ni ovo sve armi, a fala Bogu koji je... znote ga svi.

Kad Bog nožicima sukno kroji jasno je da ga dobro iskroji... Karmela je u samostan intrala koludricon postala i ime Nives svečano impjantala. Puno svita je pomogala zlotnin rukamima, rakamovala i Bogu slavu dovala. Već šezdeset godišć Vičnu Jubov jubi, sa svojin koludricima Boga uzvisije, družbu poštije i svin sarcen za "Hajduka" navije.

A sad judi moji jeste znali ovo: Da sa "Hajdukon" Nives žive i ohohoo! Ispod čorne monture bilu majcu nosi, to naša Nives "Hajduka" sviton pronosi. Uz dvo imena imo ona i treće: Časna Torcida koja nos voli sve veče i veče. A ti Gospe ča si na Račiću čuvoj non koludrice i doj nin svu sriću - Benedeti, Piji i Terežini mirni pokoj, a ovima ča su ostale jednega dona lipi roj! ŽIVILI!!!

Izvedenim recitalom naročito je istaknuta njezina golema ljubav prema "Hajduku", po čemu je dobila treće ime - Časna Torcida. Stoga su joj od nazočnih i darivani suveniri s amblemima splitskih bilih, da bi onda zbor otpjevao pjesmu Vinka Coce "Kada umren umotan u bilo", za koju je tekst i glazbu napisao neretvanski autor Denis Batinović - Pekma, zatim i pjesmu don Ante Mateljana "Mila zemljo naša", koju je uglazbio don Šime Marović.


Jelšani su joj preko Ane Huljić i Jelene Ostojić uručili umjetničku fotografiju Paula Buncuge


277 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 18.2. - 25.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 8 / 2024 (907) nedjelja 18. 2.: 1.  KORIZMENA – Presv. Sakramenta mise u 10h (kongrega) i u 17h (Put križa) ponedjeljak 19. 2.: misa u 18h utorak 20. 2.: misa u 18h poslije mi

ŽUPNE OBAVIJESTI 11.2. - 18.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 7 / 2024 (906) nedjelja 11. 2.: 6. KROZ GODINU mise u 10h i u 17h SVJETSKI DAN BRAKA Na drugu nedjelju veljače obilježava se u našoj domovinskoj Crkvi Svjetski dan braka, posveć

ŽUPNE OBAVIJESTI 3.2. - 11.2.2024

Župni listić Jelsa Br. 6 / 2024 (905) nedjelja 4. 2.: 5. KROZ GODINU - 1. u mjesecu mise u 10h i u 17h u 16h SUSRET S  RODITELJIMA PRVOPRIČESNIKA u 16,30h krunica za obitelji i duh. zvanja U 18,45 sat

bottom of page