top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 13.11. - 20.11.2022

Župni listić Jelsa Br. 45 / 2022 (840)

nedjelja 13. 10.:

33. Kroz godinu

mise u 9h i 17h

 

ponedjeljak 14. 10.:

Sv. Nikola Tavelić

misa u 17h

 

utorak 15. 11.:

Sv. Albert Veliki

misa u 17h


 

srijeda 16. 11.:

Sv. Margareta Škotska

misa u 17h

 

četvrtak 17. 11.:

Sv. Elizabeta Ugarska

misa u 8h u župni crkvi

te u 17,30h na Račiću (za Vukovar)


MOLITVENI HOD ZA VUKOVAR

u četvrtak u 17h krećemo za Križem moleći krunicu od župne

crkve do Gospe od Zdravlja gdje ćemo u 17,30h slaviti sv. misu

za Vukovar i sve poginule

 

petak 18. 11.:

Posveta bazilike sv. Petra i Pavla

misa u 17h

 

subota 19. 11.:

misa u 11h (s krštenjem)

te u 15h u Gospe na Račiću (otvaranje svetkovine)

 

nedjelja 20. 11.:

34. Kroz godinu

mise u 9h i 17h

 

ŽUPNI VJERONAUK

Osnovci

PONEDJELJAK: 1. razred u 9h; 2. r. u 9,45h ; 4. r. u 10,30h;

UTORAK: 3. razred (prvopričesnici) u 9h ; 5. i 6. r. u 10h; 7. i 8. r. u 11h;


Srednjoškolci

u subotu 1. raz. u 18h; 2.r. u 19h

 

NAGRADNO PITANJE

Tko je na fotografiji, gdje je i kada (datum) snimljena?

 

Služba riječi

33. nedjelje Kroz godinu (13 11.)


PRVO ČITANJE

iz Knjiga proroka Malahije ( Mal 3, 19-20a ) Evo dan dolazi poput peći užaren; oholi i zlikovci bit će kao strnjika: dan koji se bliži spalit će ih – govori Gospodin nad vojskama – neće im ostati ni korijena ni grančice. A vama koji se imena moga bojite sunce će pravde ogranuti sa zdravljem u zrakama.

 

PRIPJEV

Gospodin dolazi suditi pucima po pravici.

 

DRUGO ČITANJE

iz poslanice svetoga Pavla apostola Solunjanima Braćo: Sami znate kako nas treba nasljedovati. Jer dok bijasmo među vama, nismo živjeli neuredno: ničiji kruh nismo badava jeli, nego smo u trudu i naporu noću i danju radili da ne bismo opteretili koga od vas. Ne što ne bismo imali prava, nego da vam sebe damo za uzor koji ćete nasljedovati. Doista, dok bijasmo u vas, ovo vam zapovijedasmo: Tko neće da radi, neka i ne jede! A čujemo da neki od vas žive neuredno: ništa ne rade, nego dangube. Takvima zapovijedamo i zaklinjemo ih u Gospodinu Isusu Kristu: neka s mirom rade i svoj kruh jedu.

 

ALELUJA

Uspravite se i podignite glave jer se približuje vaše otkupljenje.

 

EVANĐELJE

po Luki ( Lk 21, 5-19)

U ono vrijeme: Dok su neki razgovarali o Hramu kako ga resi divno kamenje i zavjetni darovi, reče Isus: »Doći će dani u kojima se od ovoga što motrite neće ostaviti ni kamen na kamenu nerazvaljen.« Upitaše ga: »Učitelju, a kada će to biti? I na koji se znak to ima dogoditi?« A on reče: »Pazite, ne dajte se zavesti. Mnogi će doista doći u moje ime i govoriti: ’Ja sam’ i: ’Vrijeme se približilo!’ Ne idite za njima. A kad čujete za ratove i pobune, ne prestrašite se. Doista treba da se to prije dogodi, ali to još nije odmah svršetak.«

Tada im kaza: »Narod će ustati protiv naroda i kraljevstvo protiv kraljevstva. I bit će velikih potresa i po raznim mjestima gladi i pošasti; bit će strahota i velikih znakova s neba. No prije svega toga podignut će na vas ruke i progoniti vas, predavati vas u sinagoge i tamnice. Vući će vas pred kraljeve i upravitelje zbog imena mojega. Zadesit će vas to radi svjedočenja. Stoga uzmite k srcu: nemojte unaprijed smišljati obranu! Tà ja ću vam dati usta i mudrost kojoj se neće moći suprotstaviti niti oduprijeti nijedan vaš protivnik. A predavat će vas čak i vaši roditelji i braća, rođaci i prijatelji. Neke će od vas i ubiti. Svi će vas zamrziti zbog imena mojega. Ali ni vlas vam s glave neće propasti. Svojom ćete se postojanošću spasiti.«

 

Molitva svetom Ekspeditu u bezizlaznoj situaciji, za žurnu pomoć…

Sveti Ekspedit je kršćanski mučenik koji je pogubljen za vrijeme Dioklecijanovih progona 303. po. Kr., Malatya, Turska


Sveti Ekspedit

je poseban zagovornik i posrednik u žurnim i teškim situacijama. Bio je istaknuti rimski vojnik, vrlo hrabar i odvažan, no gledajući hrabre kršćane koji se nisu htjeli odreći svoje vjere ni pod cijenu života, obratio se na kršćanstvo 303. godine i krstio se. zbog čega je i sam već sljedećega dana položio svoj mladi život za Krista. To što je zbog gorljive i trenutne odlučnosti za Krista i kršćanstvo podnio mučeništvo danas ga čini vrlo popularnim svecem kojemu se posebno mole oni koji trebaju neodgodivu i žurnu pomoć.


Sveti Ekspedite, zaštitniče u hitnim i trenutnim nevoljama, zagovaraj nas kod Gospodina našega, Isusa Krista, i pomozi mi u ovome času nevolje i muke. Snažno me zagovaraj kod Boga! Sveti Ekspedite, ti si svetac ratnik! Ti si svetac koji je okusio nesreću i očajne, bezizlazne situacije. Ti si zaštitnik svih u hitnoj potrebi, zaštiti me, pomozi mi, daj mi snagu, hrabrost i spokoj kakve si i ti imao. Posreduj kod Gospodina za moju molbu (navesti molitvenu nakanu).

Moj sveti Ekspedite! Pomozi mi da nadvladam ove teške sate, zaštiti me od svih koji me žele povrijediti ili mi naškoditi, brani moju obitelj, posreduj žurno za moju posebnu molitvu za koju te molim (navesti svoju nakanu). Povrati mi mir i vedrinu. Sveti Ekspedite! Do kraja života bit ću ti zahvalan i širiti tvoju pobožnosti. Hvala ti!

Oče naš… Zdravo, Marijo… Slava Ocu…

 

JAO TEBI, MAJKO, AKO…


„Jao, tebi“ upućeno tebi, ženo, suprugo i majko, ako ne živiš prema Evanđelju.

Jao tebi, majko, ako svoju djecu ne odgajaš u vjeri! Jao tebi, majko, koja si vulgarna i gnjevna u govoru. Jao tebi, majko, koja živiš samo da bi se šminkala i svoje dane provodiš u beskorisnim stvarima i poslovima. Jao tebi, majko, koja ujutro iz kreveta ustaješ nakon svoje djece. Jao tebi, majko, koja na dan Gospodnji ne daješ primjer odlaska na Euharistijsko slavlje.

Jao tebi, majko, koja se odijevaš ‘droljasto’ ili nepristojno. Jao tebi, majko, koja ružno govoriš o ocu svoje djece i ne častiš ga. Jao tebi, majko, koja svoju djecu učiš da nema ništa loše ni nemoralno u homoseksualnosti i predbračnim odnosima. Jao tebi, majko, ako si svog muža ostavila zbog drugog čovjeka.

Ako vidiš da je jedan „Jao tebi“ upućen osobno tebi, obrati se bez čekanja i traži oprost od svog sina ili svoje kćeri zbog svog lošeg primjera. Amen. Aleluja.’

(O. Lorenzo Montecalvo od Družbe Otaca Božanskog Poziva)

 

TKO NAM SE NUDI I KOGA BIRAMO ?!


Pri izboru političkih lidera, predstojnika u vlasti i upravi, trebali bi svi birači i birani dobro proučiti poruke drevne biblijske mudrosti te uvidjeti koliko su one aktualne i suvremene i nakon 2-3 tisuće godina:


Vjerodostojna je riječ: teži li tko za nadgledništvom, časnu službu želi. Treba stoga da nadglednik bude besprijekoran, jedne žene muž, trijezan, razuman, sređen, gostoljubiv, sposoban poučavati, ne vinu sklon, ne nasilan nego popustljiv, ne ratoboran, ne srebroljubac; da svojom kućom dobro upravlja i sinove drži u pokornosti sa svom ozbiljnošću - a ne zna li netko svojom kućom upravljati, kako će se brinuti za Crkvu Božju? (istaknuo dsj) - ne novoobraćenik da se ne bi uzoholio i pao pod osudu đavlovu. A treba da ima i lijepo svjedočanstvo od onih vani, da ne bi u rug upao i zamku đavlovu. Vjerodostojna je riječ: teži li tko za nadgledništvom, časnu službu želi.


Knjiga o Sucima, 9

Abimelek postaje kraljem

Abimelek, sin Jerubaalov, otiđe u Šekem k braći svoje matere i reče njima i svemu rodu kuće svoje majke: »Upitajte sve šekemske građane: što vam je bolje – da nad vama vlada sedamdeset ljudi, svi sinovi Jerubaalovi, ili jedan čovjek? Sjetite se da sam ja od vašeg mesa i vaših kostiju!« 3 To braća njegove matere prenesoše ostalim šekemskim građanima i njihovo se srce prikloni Abimeleku jer govorahu: »Naš je brat!«4 I dadoše mu sedamdeset šekela srebra iz hrama Baal-Beritova; time Abimelek unajmi klatež i pustolove koji pođoše za njim. 5 Onda dođe u kuću svoga oca u Ofri i pobi svoju braću, sinove Jerubaalove, sedamdeset ljudi, na jednom kamenu. Izmakao mu je samo Jotam, najmlađi sin Jerubaalov, jer se bijaše sakrio. Tada se skupiše svi šekemski građani i sav Bet-Milo te postaviše Abimeleka za kralja kod hrasta koji stoji u Šekemu.


Jotamova basna

Kada su to dojavili Jotamu, ode on, stade na vrh gore Gerizima i povika im na savglas: »Čujte me, uglednici šekemski, tako vas čuo Bog!8 Jednom se zaputila stabla da pomažu kralja koji će vladati nad njima. Pa rekoše maslini: ‘Budi nam kraljem! Odgovori im maslina: ‘Zar da se svog ulja odreknem što je na čast bozima i ljudima da bih vladala nad drugim drvećem?’0 Tad rekoše stabla smokvi: ‘Dođi, budi nam kraljem!’ Odgovori im smokva: ‘Zar da se odreknem slatkoće i krasnoga ploda svog da bih vladala nad drugim drvećem?’ Tad rekoše stabla lozi: ‘Dođi, budi nam kraljem!’ Odgovori im loza: ‘Zar da se odreknem vina što veseli bogove i ljude da bih vladala nad drugim drvećem?’ Sva stabla rekoše tad glogu: ‘Dođi, budi nam kraljem!’ A glog odgovori stablima: ‘Ako me doista hoćete pomazat’ za kralja, u sjenu se moju sklonite. Ako nećete, iz gloga će oganj planuti i sažeći cedrove libanonske!’

127 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

Comentários


bottom of page