top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 11.12. - 18.12.2022

Župni listić Jelsa Br. 49 / 2022 (844)

3 .došašće (advenat)

zornice



 

nedjelja 11. 12.:

3. DOŠAŠĆA - (Gaudete - Radujte se)

NEDJELJA CARITASA

mise u 10h i 17h

 

ponedjeljak 12. 12.:

Zornica u 6h

misa u 17h

 

utorak 13. 12.:

Sv. Lucija

Zornica u 6h

misa u 17h

 

srijeda 14. 12.:

Sv. Ivan od Križa i Sv. Spiridion

Zornica u 6h

misa u 17h

 

četvrtak 15. 12.:

Zornica u 6h

misa u 17h

od četvrtka nadalje DEVETNICA BOŽIĆU

 

petak 16. 12.:

Zornica u 6h

misa u 17h

 

subota 17. 12.:

Zornica u 6h

misa u 17h

 

nedjelja 18. 12.:

4. DOŠAŠĆA

mise u 10h i 17h

na večernju misu stiže nam BETLEHEMSKO SVJETLO

Dođite, poklonimo se Gospodinu! SvjetloNovorđenoga rasvijetlilo tmine pameti i srca, svijeta i svemira!


 

NEDJELJA CARITASA

… na svim je misama milostinja - vaši milodari

za braću u potrebi - siromašne i gladne.

Možete pomoći i POZIVOM NA BROJ 060 9010

Možete još uvijek pokloniti MASLINOVO ULJE Hvala Uljari Božić i ostalima koji su to već učinili. Bog plati!

Rudolf iz Splita javlja: Stanko, preuzeo sam i gotovo sve već podijelio kome sam obećao (siromašnim obiteljima -o.m.) i koji su to doživjeli baš kao Božji dar…

Hvala ti što sam gledao kako se iskreno raduju. Samo je to bitno

 

ŽUPNI VJERONAUK

Osnovci

UTORAK: 1. razred u 9h; 2. r. u 9,45h ; 4. r. u 10,30h;

SRIJEDU: 3. razred (prvopričesnici) u 9h ; 5. , 6. , 7. i 8. r. u 10h;


Srednjoškolci

u subotu 1. raz. u 18h; 2.r. u 19h

 


 

Služba riječi

3. nedjelje DOŠAŠĆA (11. 12. 2022)


PRVO ČITANJE

iz Knjige proroka Izaije (Iz 35, 1-6a.10)

Nek se uzraduje pustinja i zemlja sasušena, neka kliče stepa i kao ljiljan procvjeta! Nek bujno cvatom cvate, neka od veselja kliče i nek se raduje. Dana joj je slava Libanona, divota Karmela i Šarona; oni će vidjeti slavu Gospodnju, divotu Boga našega. Ukrijepite ruke klonule, učvrstite koljena klecava! Recite preplašenim srcima: »Budite jaki, ne bojte se! Evo Boga vašega, odmazda dolazi, Božja naplata, on sam hita da vas spasi!« Sljepačke će oči tad progledati, uši se gluhih otvoriti, tad će hromi skakati ko jelen, njemákov će jezik klicati, vraćati se otkupljenici Gospodnji. Doći će u Sion kličuć od radosti, s veseljem vječnim na čelima; pratit će ih radost i veselje, pobjeći će bol i jauci.

 

PRIPJEV

Dođi, Gospodine, da nas spasiš!

 

DRUGO ČITANJE

iz Poslanice svetoga Jakova apostola (Jak 5, 7-10)

Strpite se, braćo, do dolaska Gospodnjega! Evo: ratar iščekuje dragocjeni urod zemlje, strpljiv je s njime dok ne dobije kišu ranu i kasnu. Strpite se i vi, očvrsnite srca jer se dolazak Gospodnji približio! Ne tužite se jedni na druge da ne budete osuđeni! Evo: sudac stoji pred vratima! Za uzor strpljivosti i podnošenja zala uzmite, braćo, proroke koji su govorili u ime Gospodnje.

 

ALELUJA

Duh Gospodnji na meni je, blagovjesnikom biti ubogima posla me.

 

EVANĐELJE

po Mateju (Mt 11. 2-11)


U ono vrijeme: Kad Ivan u tamnici doču za djela Kristova, posla svoje učenike da ga upitaju: »Jesi li ti Onaj koji ima doći ili drugoga da čekamo?« Isus im odgovori: »Pođite i javite Ivanu što ste čuli i vidjeli: Slijepi proglédaju, hromi hode, gubavi se čiste, gluhi čuju, mrtvi ustaju, siromasima se navješćuje Evanđelje. I blago onom tko se ne sablazni o mene.«

Kad oni odoše, poče Isus govoriti mnoštvu o Ivanu: »Što ste izišli u pustinju gledati? Trsku koju vjetar ljulja? Ili što ste izišli vidjeti? Čovjeka u mekušasto odjevena? Eno, oni što se mekušasto nose po kraljevskim su dvorima. Ili što ste izišli? Vidjeti proroka? Da, kažem vam, i više nego proroka

. On je onaj o kome je pisano: ‘Evo, ja šaljem glasnika svoga pred licem tvojim da pripravi put pred tobom.’ Zaista, kažem vam, između rođenih od žene ne usta veći od Ivana Krstitelja. A ipak, i najmanji u kraljevstvu nebeskom veći je od njega!«

 

UZ 3. NEDJELJU DOŠAŠĆA: RADUJTE SE!

Da poslušam što mi to Gospodin govori. I što ću reći njegovoj i našoj Majci!


 

DOŠAŠĆE - ADVENT

Došašće je vrijeme iščekivanja Gospodinova dolaska. Taj dolazak čekamo radosno, kakvo obilježje ima i ovo adventsko vrijeme, kao neposredna priprava i uvod u božićnu radost. Zato se treća nedjelja Došašća tradicionalno naziva nedjelja Gaudete. “Gaudete” znači “RADUJTE SE”, kako započinje Pavlova poslanica Filipljanima


Radost je mjesto iskustva Božje blizine. U svakidašnjemu vjerničkomu životu vidljiv je nedostatak osjećaja za to da se Bog susretne u radosti. Najčešće vežemo Boga uz ono što je teško, bolno i ozbiljno, a ne prepoznajemo ga ondje gdje nam srce zaigra od radosti. Max Scheler je govorio o ‘izdaji radosti’. O duhovnosti koja je neprijateljski raspoložena prema životu. Kao da je životna zadaća kršćana biti tužno lice Velikoga petka.

Današnja nedjelja podsjeća na važnost radosti u kršćanskom životu. Kako do radosti? Dobro se prisjetiti dva jednostavna pravila: Radost ne možemo stvoriti, ali se ona može izabrati! U prvi mah, izjava nam se čini proturječna. Međutim, ona želi reći da se može učiti radosti! Ne možemo kontrolirati sve što nam se događa u životu, ali možemo izabrati kako ćemo se postaviti prema onome što nam se događa. Ljudima se događaju slične stvari (npr. gubitak posla, bolest, smrt), ali je reakcija drukčija. Pesimist će reći: ‘Čaša je napola prazna!’ Optimist kaže: ‘Čaša je napola puna!’ O nama ovisi što ćemo vidjeti. Može se proklinjati tamu ili upaliti svjetlo!

Radost je temeljna značajka cijeloga Došašća. I ta adventska radost se sastoji u Gospodnjem dolasku. Utjelovljenje Bogočovjeka je neponovljiv i najveći događaj u povijesti čovječanstva. Kod izricanja „Credo - Vjerujem“ prignemo glavu na riječi: „I utjelovio se po Duhu Svetom, od Marije Djevice i - postao čovjekom.“ Stoga Došašće proživljavamo s Marijom. Gospodin i danas dolazi k nama. I mi možemo uočiti znakove Njegove nazočnosti među nama ljudima. Da bismo otkrili te znakove Božje prisutnosti i dobrote, moramo biti budni i poput Marije iskrena srca tražiti Gospodina.

Radost, molitva, zahvaljivanje su sve sredstva našega sjedinjenja s Bogom i našega posvećenja.

 

HRVATSKA RAPSODIJA


Hrvatska nogometna vrsta do finala! Bogu hvala! Junaci, svaka vam čast. Sad i Argentina mora past! Ovako mi navriješe stihovi u hrvatskoj opojnoj srpanjskoj noći 2018. nakon plasmana u polufinale. Ponavljam vam ih 4 godine poslije, u jednako opojnoj noći poslije Brazila!



Što je ovo, ljudi moji,

ljudi, je li to moguće?

Hrvatska na visu stoji,

proživljava uskrsnuće,

sav je svijet u našoj boji

i kliče nam promaknuće!


Čuj: s jadranskog plavog žala

šumi oda maestrala,

a s kopna se rera, ganga

pridružuju pjesmi vala,

cijele noći nije stala:

Hrvat kliče: Bogu hvala!

Braćo moja, nije šala,

Engleska je gorda pala,

evo nama i finala.

Il’ da kažem s manje takta

što učini momčad Zlatka:

Gord Albion je na guzi,

a Engleska sva u tuzi;

sad se tresu i Francuzi!


Oj, Vatreni naši mili,

Hrvatsku ste zapalili:

k nebu šalje vatromete,

hvalospjevi s njima lete

slaveć' Boga i sve svete.

Vaš vam narod skida kapu,

dok svijet cijeli gleda mapu

ištući na karti svijeta

gdje ta čudna procva vrsta

crven-bijelo-plavog cvijeta.

Oj, vatrena četo mala,

neka vam je vječna hvala

što ste sjajem svoga zlata

ogrnuli rod Hrvata;

pobjede mu vaše slavne

zaliječiše mnoge rane.


A sad, braćo: Gaudeamus et Te Deum laudamus!

247 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.4. - 14.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 15 / 2024 (914) Od 8. do 15. travnja župnik će biti odsutan na hodočašću. Zamjenjuju ga don Toni Aviani (091 176 5249) i don Toni Oršolić (098 923 9775): U svakoj potrebi javite

ŽUPNE OBAVIJESTI 31.3. - 7.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 14 / 2024 (913) nedjelja 31. 3.: USKRS SV. MISE: u 10 sati  i u 18,30 sati ponedjeljak 1. 4.: USKRSNI PONEDELJAK - VAZMENI MISE: u 10h „radovanje Gospi“ na Račiću i u 18,30h uto

ŽUPNE OBAVIJESTI 22.3. - 31.3.2024

Župni listić Jelsa Br. 12 / 2024 (912) RASPORED  BOGOSLUŽJA VELIKOG TJEDNA 2024. petak 22. 3.: misa s večernjom - u 18 sati Primopredaja svetig križa na kraju mise subota 23. 3.: misa s večernjom - u

Comments


bottom of page