top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 10.9. - 17.9.2023.

Župni listić Jelsa Br. 38 / 2023 (883)

nedjelja 10. 9.:

23. KROZ GODINU MISE: u 7h , u 9h i u 19h

ISPOVIJED: – pola sata prije svake mise

 

ponedjeljak 11. 9.:

misa u 19h

 

utorak 12. 9.:

Ime Marijino

misa u 19h


srijeda 13. 9.:

Sv. Ivan Zlatousti

misa u 19h

 

četvrtak 14. 9.:

blagdan Uzvišenja Svetog Križa

misa u 19h

 

petak 15. 9.:

Gospa Žalosna

misa u 19h

 

subota 16. 9.:

Sv. Kornelije i Ciprijan

misa u 19h

ISPOVIJED u 11 – 12h i 18 – 19h

 

nedjelja 17. 9.:

24. KROZ GODINU – Presv. Sakramenta mise: u 9h i u 19h

ISPOVIJED u 18 – 19h

Katehetska nedjelja Na večernju misu u 19 sati pozvani su svi vjeroučenici, roditelji i učitelji, posebno roditelji prvašića i trećaša - pripravnika na Prvu pričest. Ovih će dana preko djece u školi dobiti upute kada i kako upisati prvaše na župski vjeronauk (pretpostavljam da su ih na školski fakultativni vjeronauk već upisali).

 ARTRITIS - (NE) SUDIMO OLAKO!

Uđe smrdljivi pijanac s poderanim ruksakom i starim novinama u autobus i sjedne pored jednog pomno dotjeranog svećenika. Izvadi flašu s rakijom, popije u jednom cugu sve što je preostalo, štucne, uzme svoje novine i počne čitati. Svećenik se pravi kao da pijanac ne postoji i skriva svoju nelagodnost zbog njegovog ponašanja. Nakon par minuta pijanac se zagleda u svećenika i pita: - Čujte oče, recite vi meni od kog vraga se dobiva taj artritis? Svećenik mu na to sarkastično odgovori:„Da, artritis je posljedica pokvarenog života, odlaženja grešnim ženama, prekomjernog pušenja i odanosti piću, posebno žestokom alkoholu; od opijanja koja završavaju u noćima provedenim s prostitutkama i od mnogih drugih svinjarija i gadosti!“- Ma, vidi ti to, ko bi reko, odvrati pijanac kao za sebe i nastavi čitati. Ubrzo, razmislivši što je sve rekao jadnom čovjeku, svećenikosjeti grižnju savjesti i odluči mu seispričati te pun razumijevanja kaže: „Oprostite, nisam namjeravao biti tako grub, ali recite mi od kada bolujete od artritisa?“ Ja? Ma neeee, nemam ja tu bolest, samo sam upravo čitao ovaj članak u novinama gdje piše da papa pati od artritisa već nekoliko godina.

 

Služba riječi

Nedjelja 10.9..

23. KROZ GODINU


PRVO ČITANJE

Iz Knjige proroka Ezekiela (Ez 33, 7-9)

Ovo govori Gospodin: »Tebe sam, sine čovječji, postavio za stražara domu Izraelovu: kad čuješ riječ iz mojih usta, opomeni ih u moje ime. Reknem li bezbožniku: ’Bezbožniče, umrijet ćeš!’ – a ti ne progovoriš i ne opomeneš bezbožnika da se vrati od svojega zloga puta, bezbožnik će umrijeti zbog svojega grijeha, ali krv njegovu tražit ću iz tvoje ruke. Ali ako bezbožnika opomeneš da se vrati od svojega zloga puta, a on se ne vrati sa svojega puta on će umrijeti zbog svojega grijeha, a ti si spasio život svoj.«

 

PRIPJEV

O da danas glas Gospodnji poslušate, ne budite srca tvrda!

 

DRUGO ČITANJE

Iz Prve poslanice Rimljanima (Rim 13, 8-10)

Braćo: Nikomu ništa ne dugujte, osim da jedni druge ljubite. Jer tko drugoga ljubi, ispunio je Zakon. Uistinu: Ne čini preljuba! Ne ubij! Ne ukradi! Ne poželi! I ima li koja druga zapovijed, sažeta je u ovoj riječi: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Ljubav bližnjemu zla ne čini. Punina dakle Zakona jest ljubav.

 

ALELUJA:

Bog je u Kristu svijet sa sobom pomirio i položio u nas riječ pomirenja.

 

EVANĐELJE

po Mateju (Mt 18, 15-20)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Pogriješi li tvoj brat, idi i pokaraj ga nasamo. Ako te posluša, stekao si brata. Ne posluša li te, uzmi sa sobom još jednoga ili dvojicu, neka na iskazu dvojice ili trojice svjedoka počiva svaka tvrdnja. Ako ni njih ne posluša, reci Crkvi. Ako pak ni Crkve ne posluša, neka ti bude kao poganin i carinik.

Zaista, kažem vam, što god svežete na zemlji, bit će svezano na nebu; i što god odriješite na zemlji, bit će odriješeno na nebu.

Nadalje, kažem vam, ako dvojica od vas na zemlji jednodušno zaištu što mu drago, dat će im Otac moj, koji je na nebesima. Jer gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam i ja među njima.

 

KOJI JE NAJPOUZDANIJI PUT KRŠĆANINA K BOGU? SKRETANJE S PUTA K BLIŽNJEMU U NEVOLJI! (sjetite se Isusova „Milosrdnog Samaritanca“)


Čuveni psihijatar Carl Jung jednom je rekao da je nakon dvadeset pet godina rada s duševnim bolesnicima došao do zaključka da bar trećina njih nema uočljivu kliničku neurozu. Svi oni bolovali su od ne­dostatka smisla ili svrhe u životu i neće biti sretni dok to ne otkriju. Velika većina ljudi danas boluje od nečega što možemo nazvati egzi­stencijalnom neurozom, od tjeskobe i problema vezanih uza življenje. Oni se pitaju: „Čemu sve ovo?" „Kamo odlazim nakon smrti?" „Kako to mogu doznati?"


Možda mislite da ću vam sada reći da morate pasti na koljena i moliti se Bogu. Ne, neću to učiniti! Možda takvo što kažem poslije, ali u ovome su trenutku ljudi koji boluju od egzistencijalne neuroze preda­leko od toga. Nudim dva rješenja: kao prvo, iziđite iz kuće i pomozite svojemu bližnjemu. Oni kojima je život ispunjen tjeskobom žive samo za sebe. Oni su oko svoga uma i srca podigli branu. Sav taj nakupljeni otpad rijeke života zagušila je njihovo srce i njihov um gomilom sme­ća iz kojega je najlakše izići tako da pokažu ljubav ljudima koje vide oko sebe. Ako ne ljubimo one koje vidimo, kako možemo ljubiti Boga, koga ne vidimo? Pohodite nekoga tko je bolestan. Budite dobri prema siromašnima. Pomozite liječiti gubavce. Otkrijte vašega bližnjega, a vaš bližnji je onaj tko je u potrebi. Učinite li to, počeli ste izlaziti iz ljušture u koju ste se uvukli. Tada ćete otkriti da bližnji nije pakao, kao što je rekao Sartre; vaš bližnji dio je vas, on je stvorenje Božje.


… Prije nekoliko godina neki je Indijac pošao u Tibet. Otišao je u tu nekršćansku zemlju s tibetanskim vodičem, naumivši ondje naviještati evanđelje. l ijekom putovanja, dok su se probijali obroncima Himalaje, bilo im je vrlo hladno i zastali su da se odmore jer su bili iscrpljeni i malo je nedostajalo da se smrznu. Indijac, koji se zvao Singh, rekao je: „Čini mi se da dolje u dubini netko jauče!"


Tibetanac mu je odvratio: „Jedva se držiš na nogama, ne možeš mu pomoći!" Singh je uzvratio: „Svejedno, pomoći ću mu."


Sišao je u ponor, izvukao čovjeka iz provalije i prenio ga na leđima do obližnjega sela vrativši se preporođen i vedra duha nakon ovoga djela milosrđa. Svojega vodiča, koji nije htio pomoći bližnjemu, našao je smrznuta. Prema tome, prvi način da umaknemo tjeskobi života jest da pronađemo svoga bližnjega.


Drugi je način da se otvorite iskustvima i susretima s Bogom, koji će vam doći izvana… Dopustite sebi da primite neke poticaje izvana koji će vam pomoći da budete bolji. Bez obzira na to koliko vam je tuđe ovo o čemu govorim, oni će svejedno doći.


-Fulton J. Sheen: ŽIVOT VRIJEDAN ŽIVLJENJA -

 

Uz obljetnicu smrti (5.9.1997.) - spomendan „rođenja za nebo“ MAJKA TEREZA - SVETA TEREZIJA IZ KALKUTE

O SVOM ŽIVOTNOM POZIVU


“Mi osjećamo da je sve što radimo samo kap u oceanu. Ali ocean bi bio manji da nema te kapi.” “Neki dan sam sanjala da sam na vratima raja. Sveti Petar mi je rekao: ‘Vrati se na zemlju, ovdje kod nas nema siromašnih predgrađa. '" -- Citat iz razgovora sa grčkim Princem Mihaelom 1996. “Čudo nije to što mi radimo svoj posao, nego to što nas on usrećuje.”


O LJUBAVI

“Ako sudite druge ljude, nemate vremena da ih ljubite.”

“Ja pokušavam siromasima za ljubav dati ono što bogati dobivaju za novac. Ne, ja ne bih dodirnula gubavca ni za tisuću funti; ali za ljubav Božju ja ga radosno liječim.”

“Spoznala sam paradoks, ako ljubite do boli, tada bol nestaje i preostaje samo ljubav.”

“Nisam baš sigurna kako će biti u raju, ali jedno sigurno znam. Kada umremo i dođe vrijeme da nam Gospodin sudi, on nas NEĆE pitati koliko smo dobrih dijela učinili u svom životu, nego s koliko smo ih LJUBAVI učinili.”

“Biti neželjen, nevoljen, zanemaren i zaboravljen od sviju, to je po mom mišljenju veće siromaštvo i glad nego nemati što jesti.”

“Nemojte misliti da prava ljubav mora činiti izvanredne stvari. Potrebno je samo ljubiti i nikada se od toga ne umoriti.”

Svaki puta kada se nekome nasmiješite, to je čin ljubavi, poklon toj osobi, to je nešto prekrasno.

Dobra djela su karike koje tvore lanac ljubavi.


“Riječi koje ne donose svjetlo Kristovo, unose tamu.”

“Nemojmo se zadovoljiti samo davanjem novca. Novac nije dovoljan, novac može biti primljen, ali oni trebaju vaša srca da ih ljubite. Zato, širite ljubav kamo god išli…. Mi imamo potrebu pronaći Boga, ali njega ne možemo naći u buci i nemiru. Bog je prijatelj tišine. Pogledajte prirodu, kako drveće, cvijeće, trava rastu u tišini; pogledajte zvijezde, mjesec i sunce, kako se kreću u tišini… Potrebna nam je tišina kako bismo mogli dotaknuti duše.”

 

ŽUPA UZNESENJA MARIJINA,

21465 JELSA 671

MB 1247948;

IBAN: HR042340009-1100140304

Tel/fax: 021/761-839; Internet: www.zupajelsa.com

Župnik: don Stanko Jerčić:091/895-6751


162 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 9.6. - 16.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 24 / 2024 (923) nedjelja 9. 6.: 10. Kroz godinu mise u 9h i u 19h (u 18,45  Zlatna krunica) ponedjeljak 10. 6.: MISA (s večernjom i Zlatnom krunicom) u 19h utorak 11. 6.: Sv. Ba

ŽUPNE OBAVIJESTI 2.6. - 9.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 23 / 2024 (922) nedjelja 2. 6.: 9. Kroz godinu – 1. u mjesecu mise u 9h (u svetištu Gospe od Zdravlja)  i u u 19h (u 18,30 krunica) ponedjeljak 3. 6.: Sv Karlo Lwanga misa s zla

ŽUPNE OBAVIJESTI 26.5. - 2.6.2024

Župni listić Jelsa Br. 22 / 2024 (921) nedjelja 26. 5.: SVETKOVINA PRESVETOG TROJSTVA MISE u 9 i u 19 sati ( u 18,30h krunica ) ponedjeljak 27. 5.: Gospa Fatimska 18,30h KRUNICA – MISA i DEVETNICA Duh

Comments


bottom of page