top of page

ŽUPNE OBAVIJESTI 10.7. - 17.7.2022.

Updated: Sep 3, 2022

Župni listić Jelsa Br. 27 / 2022 (822)


nedelja 10. 7.:

15. Kroz godinu

obljetnica posvete stolne crkve MISE u 7h , u 9h i u 20h

 

ponedeljak 11. 7.:

Sv. Benedikt, Zaštitnik Europe

misa u 8h

 

utorak 12. 7.:

misa u 20h

 

srijeda 13. 7.:

Gospa Bistrička

misa u 20h

 

četvrtak 14. 7.:

misa u 20h

 

petak 15. 7.:

misa u 20h

 

subota 16. 7.:


Bl. Dj. Marija od Brda Karmela – GOSPA KARMELSKA

MISE u 6 sati u Svetištu na Račiću;

u 20 sati u župnoj crkvi

 

nedelja 17. 7.:

16. Kroz godinu - Presv. Sakramenta MISE u 7h , u 9h i u 20h


 

Da biste se upoznali s našim župnim programom kroz slijedeći mjesec,

poslužite se dobrim povećalom


 

VAŽNA OBAVIJEST:


Koronavirus nam se opet, nekako „potiho“, tj. bez medijske halabuke, sve više nameće, a mi kao da zatvaramo oči. Ipak, mnogi su s pravom zabrinuti. Stoga:

1. Do daljega ne ću u misi najavljivati „Pružite mir!“ (a tko hoće, može gestom);

2. Oni koji su na misi pred crkvom ne trebaju ni za pričest ulaziti u crkvu; na kraju će svećenik doći pred crkvena vrata pričešćivati;

3. Preporučam (ne naređujem) pričešćivanje na ruku, a ako netko baš inzistira na pričesti na jezik, molim da pričesti pristupi na samom kraju pričešćivanja.

Hvala svima koji će ove moje preporuke shvatiti, ili barem – prihvatiti!

 Bračanin u crkvi zabunom dao za lemozinu 100 kuna umjesto 10 planiranih. Sad svake nedjelje, kad do njega stigne sakupljač milostinje, samo uzvikne: pretplatnik!

Danas je bilo toliko vruće da je svećenik izletio iz crkve i povikao: Ne ulazite, unutra je pravi pakao!

 

PRVO ČITANJE: (Pnz 30, 10-14)

Čitanje Knjige Ponovljenog zakona

Mojsije je govorio narodu: »Poslušaj glas Gospodina, Boga svoga, držeći njegove zapovijedi i njegove naredbe zapisane u knjizi ovoga Zakona! Obrati se Gospodinu, Bogu svome, svim srcem svojim i svom dušom svojom.

Ova zapovijed što ti je danas dajem nije za te preteška niti je od tebe predaleko. Nije na nebesima da bi rekao: ’Tko će se za nas popeti na nebesa, skinuti nam je i objaviti da je vršimo!’ Nije ni preko mora da bi mogao reći: ’Tko će preko mora za nas poći, donijeti nam je i objaviti da je vršimo!’ Jer blizu ti je riječ, u tvojim ustima i u tvome srcu, da je vršiš.«

 

PRIPJEV:

Tražite, ubogi, Gospodina,i oživjet će vam srce!

 

ALELUJA:

Riječi tvoje, Gospodine, duh su i život; ti imaš riječi života vječnoga!

 

EVANĐELJE: (Lk 10, 25-37)

U ono vrijeme: Neki zakonoznanac usta i, da Isusa iskuša, upita: »Učitelju, što mi je činiti da život vječni baštinim?« A on mu reče: »U Zakonu što piše? Kako čitaš?« Odgovori mu onaj: Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!« Reče mu na to Isus: »Pravo si odgovorio. To čini i živjet ćeš.« Ali hoteći se opravdati, reče on Isusu: »A tko je moj bližnji?« Isus prihvati i reče:


»Čovjek neki silazio iz Jeruzalema u Jerihon. Upao među razbojnike koji ga svukoše i izraniše pa odoše ostavivši ga polumrtva. Slučajno je onim putem silazio neki svećenik, vidje ga i zaobiđe. A tako i levit: prolazeći onuda, vidje ga i zaobiđe. Neki Samarijanac putujući dođe do njega, vidje ga, sažali se pa mu pristupi i povije rane zalivši ih uljem i vinom. Zatim ga posadi na svoje živinče, odvede ga u gostinjac i pobrinu se za nj. Sutradan izvadi dva denara, dade ih gostioničaru i reče: ’Pobrini se za njega. Ako što više potrošiš, isplatit ću ti kad se budem vraćao.’« »Što ti se čini, koji je od ove trojice bio bližnji onomu koji je upao među razbojnike?« On odgovori: »Onaj koji mu iskaza milosrđe.« Nato mu reče Isus: »Idi pa i ti čini tako!«

 

Nastavljamo nizati odlomke izvrsne knjige fra Ante Vučkovića

"NEOSTVARENA SLOBODA“ - U ovom nastavku o Međugorju:


Što nam je još Međugorje dalo?

Dalo nam je svijest i stvarnu mogućnost, i to na globalnoj razini, da možemo moliti javno i bez srama. Moli se naravno i u drugim svetištima, ali Međugorje je, čini mi se, tu otvorenost i samorazumljivost molitve dodatno pojačalo. Otvorilo nam je svijest o tome da postoji globalna potreba ljudi za ispovijedi.

Međugorje je ojačalo i svijest o tome da ljudi koji su pro­mašili život imaju pravo i mogućnost za drugu priliku. Među­gorje je mjesto iscijeljenih života, tamo su mnogi pokrpali svoje pokidane živote. Međugorje je mjesto na kojem postaje vidljivo da Bog nikoga ne odbacuje, da Bog nije daleka ideja, već je živ i nazočan te je moguće susresti se s njime. Ne jednom se u Međugorju dogodila nagla promjena života i njegova smjera. Tamo su mnogi ponovo, ili po prvi put, otkrili smisao života. Puno je svjedočanstava o tome kako se to dogodilo gotovo trenutačno.

Međugorje je mjesto koje dokazuje kako je moguće izići iz najgorih duševnih boli, poput ranjenosti duše i nemogućnosti oprosta. Film Juana Manuela Cotela Najveći dar govori upravo o oprostu, no u Hrvatskoj je taj film, na žalost, prošao gotovo nezapaženo, reklamirao se samo na društvenim mrežama i moglo ga se vidjeti tek u nekim gradovima i u ponekom kinu. U filmu se, među ostalim, priča i o španjolskom liječniku kojeg je žena ostavila. Ostao je sam s djecom, no šest je godina, kako se pri­kazuje u filmu, za stolom ostavljao pripremljeno mjesto za ženukoja će se vratiti. Vjerovao je u to jer je imao povjerenje u Boga. Upravo je Međugorje bilo važno mjesto za njega i za njegov brak. Nakon šest godina žena se vratila, on joj je oprostio. Nikada je nije pitao zašto ga je napustila, nikada joj nije prigovorio zašto je to učinila. Oprostio joj je i pokazivao je koliko je sretan što se vratila. Uloga je Međugorja vrlo važna. Film pokazuje što se s liječnikom događalo u stvarnom životu dok je čekao povratak svoje odbjegle supruge. Tim filmom Međugorje suvremenom svijetu svjedoči istinu o oprostu i odnosu s Bogom. Već trideset godina Međugorje svjedoči o važnosti odnosa s Bogom.


Duljina međugorskih ukazanja mnogima je najveći kamen smutnje.

Da, to je problem onima koji ne mogu vjerovati. Oni se čude: „Kako toliko ukazanja? To nije moguće!?" Njihovo nas čuđenje nuka na niz zanimljivih pitanja o našemu shvaćanju Boga, Marije i vjere.

No sada se, iznad svih drugih, postavlja pitanje o kraju ukazanja. Vidioci više nisu djeca, i oni idu svom životnom kraju. Jednom će umrijeti, a Međugorje će ostati. Što će se dogoditi s obećanjima i znakovima? Što će biti sa samim mjestom i duhov­nošću koja se tamo razvila? …Bez obzira na ukazanja, već se dugo u Međugorju događa nešto važno.


Koliko ukazanja određuju duhovnost Međugorja?

Minimalno. Iz svega što se tamo dogodilo vidljivo je da vi­dioci nisu usmjeravali tijek događanja, već su to radili drugi…. Muka vidjelaca bila je u tome što su oni bili, tako reći, žrtve ukazanja. Njima su ukazanja potpuno promijenila život. U svemu - u načinu razmišljanja, u odnosi­ma, u izvanjskom, u odlukama. Bez ukazanja oni bi imali sasvim drukčije živote.


265 views0 comments

Recent Posts

See All

ŽUPNE OBAVIJESTI 7.4. - 14.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 15 / 2024 (914) Od 8. do 15. travnja župnik će biti odsutan na hodočašću. Zamjenjuju ga don Toni Aviani (091 176 5249) i don Toni Oršolić (098 923 9775): U svakoj potrebi javite

ŽUPNE OBAVIJESTI 31.3. - 7.4.2024

Župni listić Jelsa Br. 14 / 2024 (913) nedjelja 31. 3.: USKRS SV. MISE: u 10 sati  i u 18,30 sati ponedjeljak 1. 4.: USKRSNI PONEDELJAK - VAZMENI MISE: u 10h „radovanje Gospi“ na Račiću i u 18,30h uto

ŽUPNE OBAVIJESTI 22.3. - 31.3.2024

Župni listić Jelsa Br. 12 / 2024 (912) RASPORED  BOGOSLUŽJA VELIKOG TJEDNA 2024. petak 22. 3.: misa s večernjom - u 18 sati Primopredaja svetig križa na kraju mise subota 23. 3.: misa s večernjom - u

Comments


bottom of page